En İyi Bulk Kürü Çeşitleri

En İyi Bulk Kürü Çeşitleri
En İyi Bulk Kürü
0

Bulk kürü dönemi maksimum kas gelişiminin sağlanması için alınan kiloları kapsamaktadır. Bulk kürü döneminde yakılandan daha fazla kalori almak söz konusudur. Dönem içerisinde en iyi bulk kürleri hazırlanarak tartıdaki kilonun her geçen gün daha da yükselmesi amaçlanmaktadır.

Bu kiloların nedeni yağ değil kas gelişiminden kaynaklı olmaktadır. Kas kadar olmasa da vücuttaki yağ oranı da biraz artmaktadır. Bulk dönemi sonrasında definasyon olayına başlanmalıdır. Bu olayda hem yağ oranı hem de kas kaybı en düşük seviyede tutulmaktadır. Böylelikle kaslı ve estetik bir görünüm kazanılmış olacaktır.

İçindekiler Tablosu

Dirty Bulk ile Clean Bulk Arasında Fark Nedir?

Clean Bulk ve Dirty Bulk arasında olan en önemli fark süreçtir. Genel olarak temiz besinler ile beslenilen ve yavaş şekilde kilo almayı sağlayan bulk türü clean bulk olarak adlandırılmaktadır. Herhangi bir besin seçmeden hızlı bir kilo alımına ise dirty bulk adı verilmektedir. Kirli beslenme anlamına gelen dirty bulk ile daha yağlı ve kötü bir kilo alırsınız.

En fazla önerilen yöntem clean bulk olmaktadır. Besin kalitesinin yüksek olduğu bu grup, bilinçli olarak kas yapımını uyaracaktır. Diğer grupta ise kalitesiz besinler ile beslenme söz konusudur. Bu nedenle şeker, böbrek hastalıkları ve DM gibi pek çok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Ayrıca dirty türünde hızlı bir kilo alımı söz konusu olduğu için definasyon döneminde yağ yakımı daha güç olacaktır. 

BENZER YAZILAR  Propolis Nedir? Ne İşe Yarar?

Bulk İçin Gerekli Kalori İhtiyacı Nasıl Hesaplanır?

Bulk dönemi için gerekli kalori beslenme planı oluşturulur iken yapılması gereken şeylerden biri bireysel olarak ihtiyaç duyulan kalori miktarını hesaplamaktır. Bir kişinin günlük kaç kalori enerji yaktığını hesaplaması, bulk kürü açısından iyi olacaktır. Kişinin harcadığı enerjiye bağlı olarak diyeti şekillenmektedir.

Diyet sırasında kişinin kilo alma dönemleri ve bazal metabolik hızı takip edilmelidir. Vücudun yaşamak için ihtiyaç duyduğu enerji anlamına gelen bazal hız, kalori değerini ifade etmektedir. En iyi bulk kürleri hazırlanır iken bu kalori değerine dikkat edilmelidir.

Bulk Kürü İçin Gereken Kalori Fazlası Nasıl Oluşturulur?

Bulk kürüne gereken kalori fazlası oluşturmaktaki asıl amaç kilo alımını bilinçli olarak sağlamaktır. Kilo alımının gerçekleşebilmesi için kişinin yaktığından daha fazla besin tüketmesi gerekmektedir. Bir insan yalnızca yaktığı kadar besini geri alarak da kas elde edebilmektedir. Ancak bu durum kasların maksimum seviyeye gelebilmesi açısından oldukça zordur.

bulk kürü
bulk kürü

Böylesi bir durumda kaslar çok daha yavaş gelişecek ve ufak kalacaktır. Bulk kürü hazırlanırken ise amaç minimum yağ alımı ile büyük kas dokusu ortaya koymaktır. Bu nedenle kalori fazlası oluşturmak oldukça önemlidir. 

BENZER YAZILAR  Magnezyum Ne İşe Yarar?

Bulk Kürü Sırasında Neler Yapılmalıdır?

Bulk küründe yapılması gerekenler arasında ilk olarak kalori değerinin hesaplanması yer almaktadır. Bu değer vücudun formül mekanizmasından etkilenmektedir. Dolayısıyla kişinin kilosunu devamlı olarak takip etmesi önemlidir. Kişiler kilolarında meydana gelen artışı net olarak görebilmek için her gün aynı saatte tartılabilir. Bulk kürü için yapılması gereken diğer bir faktör hızlı kilo almaktır. Bu süreçte kişinin her gün düzeni olarak uyuması, stres ve yorgunluktan uzak kalması ve günlük aktiviteleri oldukça önemlidir. 

Bulk Küründe Kullanılan Besinler Nelerdir?

Bulk kürü için kullanan yiyecekler arasında bol miktarda protein kaynağı yer almaktadır. Bu süreçte ilk öncelik kaloridir. İkinci öncelikte ise makro besinler gelmektedir. Bulk kürü yapılır iken besinlerin ne ölçüde taze ve kaliteli olduğu son derece önemlidir.

Sağlığına dikkat eden kişilerin kas gelişimi de iyi olmaktadır. Kişilerin makrolarına uyması koşulunda lezzetli yiyecekler tüketmesinin herhangi bir sakıncası bulunmamaktadır. Yalnızca bu yiyeceklerin kaliteli olması gerekmektedir. Makro besinler için öncelikli gruba sahip protein kaynakları aşağıda yer almaktadır:

  • Tahıl kaynakları
  • Kırmızı et
  • Beyaz et
  • Süt ve süt ürünleri
  • Baklagiller
  • Yumurta
BENZER YAZILAR  Yeterli ve Dengeli Beslenme Nasıl Olmalıdır?

En iyi bulk kürleri hazırlamak isteyen bireyler yukardaki besinleri kullanabilmektedir. Eğer vegan iseniz ya da vejetaryen beslenmeyi tercih ediyor iseniz protein ihtiyacınızı yalnızca baklagillerden karşılayabilirsiniz. Ayrıca tahıllar içerisinde de bol miktarda protein bulunmaktadır.

Baklagil tüketimi hem karbonhidratın hem de proteinin aynı oranda alınmasını sağlamaktadır. Aynı zamanda bu besinlerde yüksek miktarda lif de bulunmaktadır. Lif, sindirim sistemi üzerinde doğrudan etki ederek ince bağırsağın bazı kısımlarının çok daha kolay çalışmasını sağlamaktadır.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir