Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları

Biberiye Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları
0

Biberiye genellikle Akdeniz mutfağında baharat olarak kullanılmaktadır. Hem güzel kokusu hem de hoş aromasından dolayı yemeklerin, çayların ve cilt bakım ürünlerinin içerisinde yer almaktadır. Biberiye çayı metabolizmaya iyi geldiği için tüketilmektedir.

Özellikle sindirim sistemi ve sinir sistemi rahatsızlıklarının dindirilmesinde kullanılmaktadır. İçerisinde birçok vitamini ve minerali barındırmaktadır. Sakinleştirici bir etkisi bulunan çayın vitamin eksikliği durumunda da kullanıldığı görülmüştür.

İçindekiler Tablosu

Biberiye Çayı Nasıl Demlenir?

Biberiye çayı demleme yöntemiyle tüketilmektedir. Yalnız her demlemede taze bitkinin anında tüketilmesi gerekmektedir. Miktarının az tutulması ve demlendiği an tüketilmesi faydalıdır. Siyah çay gibi uzun süre bekletilmez. Gerekli olan malzemeler taze biberiye ve kaynar sudur. 1 tatlı kaşığı biberiyeyi 1 su bardağı kaynamış suyun içine atarak 5 dakika bekletebilirsiniz. Ardından süzerek içebilirsiniz. İsteğe bağlı olarak içerisinde limon veya bal gibi doğal tatlandırıcılar eklenebilir.

Tavsiye edilene göre tok karnına içilmesi gerekmektedir. Ancak ihtiyaç durumuna göre tüketim miktarı ve zamanı değişebilir. Bu çayın ağrı kesici etkisi bulunmaktadır. Bu nedenle tüketilmek istendiği zaman aç karnına içilmesi tavsiye edilir.

BENZER YAZILAR  6 Basit Adımda Ev Usulü Elma Sirkesi Yapımı

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Biberiye çayının faydaları bilinenin aksine oldukça fazladır. İnsan sağlığına en çok faydası dokunan bitkidir ve bazı rahatsızlıklarda ilaç niyetine kullanılmaktadır. Bunun nedeni biberiyenin çok güçlü bir antioksidan olmasıdır. Biberiye çayının faydaları şu şekilde sıralanabilir;

 • Kabızlığa, şişkinliğe ve hazımsızlığa iyi gelir.
 • Kas ve kemik ağrılarına iyi gelir.
 • Beyin fonksiyonlarını geliştirir ve odaklanmayı artırır.
 • Toksinleri vücuttan temizler ve detoks etkisi gösterir.
 • Kas spazmlarını önler.
 • Kan dolaşımını hızlandırır ve hem beyine hem de kalbe giden oksijenin miktarını artırır.
 • Migren ağrılarının şiddetini düşürür ve baş ağrılarına iyi gelir.
 • Stres ve depresyon hallerinde sakinleştirici etkisi vardır.
 • Saç ve cilt bakımında kullanılır. Saçın sağlıklı bir şekilde uzamasını sağlar.
 • Kadınsal hormonları dengeler ve adet sancılarını dindirir.
 • Regl döneminde üşüme yaşayan kadınların vücut ısılarını artırır.
 • Yaşa bağlı olarak zihinsel problemler yaşayan insanların hafızasını güçlendirir.
 • Ergenlik çağındaki çocukların boyunun uzamasını sağlar.
 • Çocuklarda, yetişkinlerde ve yaşlılarda beyinsel fonksiyonların aktivitesini artırır.

Ne Zaman Biberiye Çayı İçilir?

biberiye çayı görseli
biberiye çayı görseli

Biberiye çayını içmek için tüketilme amacına bakmak gerekmektedir. Bazen biberiye çayları doktor kontrolünde tüketilmektedir. Örneğin biberiye çayı uyku yaptığı için uyku problemi yaşayan insanlar ilaç niyetine kullanmaktadır. Uyumadan yarım saat önce içilebilmektedir. İçerisinde birçok vitamin ve mineral bulundurduğu için rahatsızlıklara bağlı olarak tüketimi değişmektedir.

BENZER YAZILAR  Nane Çayı Nasıl Yapılır? Faydaları

Demir ve kalsiyum açısından zengin olduğu için demir ve kalsiyum eksikliği yaşayan insanların her gün 1 fincan tüketmesi tavsiye edilmektedir. Mide, kalp hastalıkları ve üst yolunum problemlerinin ilacı olarak da kullanılabilir. Yoğun stres yaşayan ve depresyona eğilimi yüksek olan insanlara ise sabahları 1 fincan tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

Biberiye Çayının Zararları Nelerdir?

Biberiye çayının zararları da yararları kadar etkilidir. Her bitki çayının yanlış kullanımından veya fazla kullanımından dolayı yan etkileri ortaya çıkabilir. Biberiye çayının zararları şu şekilde sıralanabilir;

 • Hamilelerin kesinlikle tüketmemesi gerekir. Bunun nedeni bitki çaylarının kas gevşetici etkisinden dolayı rahim kaslarının sürekli kasılıp gevşemesine neden olmasıdır. Dolayısıyla düşük veya erken doğum riskini yükseltir.
 • Emziren annelerin de kullanması yasaktır. İçerisindeki bileşenler anne sütüyle bebeğe aktarılabilir ve bu durum bebeği zehirler.
 • Kronik rahatsızlığı olup düzenli ilaç kullanan insanlar yan etkileriyle karşılaşabilir.
 • Alerjik etkiler gösterebilir.
 • Yüksek tansiyonu olan insanların kan basıncını yükseltebilir.
 • Epilepsi hastalarının tüketmemesi gerekir.
 • Ülser, reflü ve gastrit gibi sorunları olan insanların mide ağrılarını artırabilir.
BENZER YAZILAR  Taş Gibi Yoğurt Mayalama

Bütün bitki çaylarında olduğu gibi bu çayı da kullanmadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır.  

Biberiye Çayı Zayıflamaya Yardımcı Olur Mu?

Diyet yaparken biberiye çayı metabolizmayı hızlandırdığı için kullanılmaktadır. Toksinleri ve ödemi hızlı bir şekilde attığı için düzenli olarak kullanılmaktadır. Tek başına kilo verdirmeye yardımcı olmaz ancak ödemi, şişkinliği ve toksinleri atmaya yardımcı olur.

Bunun yanı sıra diyet döneminde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin vücuda alınmasını sağlar. Bunun yanı sıra kan dolaşımını hızlandırdığı için vücuda enerji verir. Diyet yaparken tok ve enerjik hissetmek için tüketilebilir. Ancak diğer rahatsızlıklarda olduğu gibi doktor kontrolünde kullanılması tavsiye edilmektedir.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir