İzmir Lokma Tarifi

İzmir lokma

İzmir Lokma Tarifi En sevilen tatlılardan biri olan İzmir lokma tatlısının yapımı da aslında oldukça kolaydır. Evde olan malzemelerle yapılabilen İzmir lokma tatlısı için gerekenler şunlardır;

İzmir Lokma Tarifi – Malzemeleri:

İzmir Lokma Tatlısının Hamuru İçin;

  1. 3 su bardağı un
  2. Yarım tatlı kaşığı toz şeker
  3. Yarım çay kaşığı tuz
  4. Yarım yemek kaşığı kuru maya
  5. 2 su bardağı su

İzmir Lokma Tatlısının Şerbeti İçin;

  1. 3 su bardağı tepeleme toz şeker
  2. 2.5 su bardağı su
  3. Yarım limon suyu
i̇zmir lokma
İzmir lokma

İzmir Lokma Hazırlanışı:

İzmir lokma hazırlanışı – İzmir lokma yapımı için ilk önce şerbeti hazırlamak gerekmektedir. 3 su bardağı şeker, 2,5 su bardağı su ve yarım limon suyu bir tencereye koyarak kaynatılır. Şerbet 10 dakika kaynatıldıktan sonra ocaktan alınarak, kenarda soğumaya bırakılır.

3 su bardağı un, yarım yemek kaşığı kuru maya, 2 su bardağı su, yarım tatlı kaşığı toz şeker ve yarım çay kaşığı tuz bir kabın içerisine konarak iyice karıştırılır. Hamurun üzeri kapatılarak 1 saat mayalanmaya bırakılır.

BENZER YAZILAR  Taş Gibi Yoğurt Mayalama

Sürenin sonunda hamur kabarınca bir daha karıştırdıktan sonra, hamurdan ufak top büyüklüğünde parçalar alınır, üzerilerine hafifçe bastırılıp şekil verilir. Kızdırılmış sıvı yağın içerisine şekil verilen hamurlar atılarak, karıştırılarak kızarmaları sağlanır.

Kızaran lokmalar alınarak, soğutulmuş şerbetinin içerisine atılır. Şerbet içerisinde 2 dakika kadar bekletilen İzmir lokmaları, sürenin sonunda servis tabağına alınır.

i̇zmir lokma
İzmir lokma

İzmir Lokması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Lokma tatlısı yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, hazırlanan şerbetin çok iyi soğutulması gerekmesidir. Çünkü ılık ya da sıcak olan şerbetlerin içerisine atılan, kızarmış İzmir lokmaları yumuşak olur ve çıtırlığı kalmaz. Bu nedenle şerbet iyice soğuduğundan emin olmadan kullanılmamalıdır.

Lokma tatlısının hamur kıvamının ise mutlaka koyu olması gerekmektedir. Aynı zamanda İzmir lokmasının kızartıldığı sıvı yağ mutlaka kızgın olmalıdır. Lokmaların harlı ateşte kızartılması dışının pişip, içinin çiğ kalmasına neden olduğundan dolayı, ateşin harlı olmamasına dikkat etmekte önem taşımaktadır.

Bu İzmir Lokması tarifinde; 1 adet İzmir lokması yaklaşık olarak 78 kaloriye denk gelmekte olup, yine aynı şekilde bu tarif yaklaşık olarak 6 kişiliktir.

BENZER YAZILAR  Poğaça Kaç Derecede Pişer?

Kaynak: nefisyemektarifleri

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap