Evde Yapılabilecek Tavuk Sote Tarifi


0

Et, protein ihtiyacımızı karşıladığımız besinlerin başında geliyor. Kırmızı et ya da beyaz et olsun, öğünlerimizde haftada birkaç kez yer vermemiz gereken bu besin, vücudumuz için gerekli birçok besin değerini karşılayarak beslenme düzenimizde kendisine yer buluyor. Protein bakımından oldukça yüksek değerlere sahip olan tavuk eti vitamin ve mineraller yönünden de oldukça zengin olması dolayısıyla sık sık tercih ediliyor. Tavuk eti içerisinde bulundurduğu A, C, E, D vitaminlerinin yanı sıra demir, magnezyum, fosfor, potasyum ve çinko gibi vücudumuzun günlük olarak ihtiyaç duyduğu mineral değerlerini de karşılıyor. Spor yapanların beslenme takviminde önemli bir yere sahip olan tavuk kilo dengesinin sağlanması açısından da sıklıkla tercih edilen besinler arasında yer alıyor. Sağladığı besin değerleri ile damağımızı tatlandıran tavuk ile lezzetli mi lezzetli tarifler deneyebiliyoruz. Bunların başında gelen leziz tavuk sote tarifi yazımızdan önce tavuğun faydalarına kısaca bir göz atalım.

Leziz Bir Besin Olan Tavuğun Faydaları

Sofralarımızı süsleyen lezzetli mi lezzetli tavuk etleri elbette ki yalnızca tadı ile hoşumuza gitmiyor. Tavuk etleri vücudumuza sağladığı besinlerle de sevgimizi kazanıyor. Haftalık besin programımızda mutlaka yer vermemiz gereken tavuk eti, sunduğu vitamin, mineral ve değerlerle vücudumuzun ihtiyaç duyduğu birçok besin değerini kazanmamıza yardımcı oluyor. Tavuk eti çocukların gelişiminde de sağladığı değerlerle annelerin bir numaralı tercihlerinden biri oluyor.

  • Yüksek protein içeriklerine sahip diyetler, kilo vermede hızlı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olabiliyor. Diyet listesine diyetisyen kontrolünde eklenen tavuk eti kilo vermede oldukça etkili.
  • Kırmızı ete oranlandığında az miktarda doymuş yağ oranına sahip olan tavuk eti, kandaki kötü kolesterolün yükselmesini önlüyor; böylece kalp hastalıklarının artış riskinin azalmasına yardımcı oluyor.
  • Düşük yağ oranı sayesinde tavuk eti tüketimi, tansiyon dengelenmesinde de oldukça faydalı bir besin. Ancak tavuktan bu açıdan faydalanmak istersek onu kızartma şeklinde değil haşlama şeklinde tüketmemiz daha faydalı olur.
  • Tavuk eti, özellikle mevsimsel hastalıklardan korunmamızda vücudumuza destek sağlar.
  • Protein denildiğinde akla ilk gelen etlerden biri tavuk eti. Sporcuların da sık sık tükettiği tavuk eti için, 100 gramında 18 gram protein bulunmakta. Bu da vücut için yeterli ve yüksek bir protein besin değeri oluşturuyor.
BENZER YAZILAR  Mükemmel Bir Kahvaltı Hazırlarken İhtiyacınız Olacak Mutfak Aletleri

Sofralarımızı Şenlendirecek Tavuk Sote Tarifi

Tavuğun birçok şekilde tüketilerek yenilebileceğini ve nasıl yersek yiyelim vücudumuza birçok katkı sağlayacağını biliyoruz. Leziz ve kolay tavuk sote tarifi yemek yapmak için kısıtlı vaktimiz olduğunda ancak besleyici ve doyurucu bir şeyler yemek istediğimizde yardımımıza koşuyor. Tavuk sote yumuşak eti ile kolay tüketilebilen, içine katılan sebze ve baharatlarla da damakları tatlandıran bir lezzet olarak hem günlük sofralarda hem de misafir sofralarında kendisine rahatlıkla yer bulabiliyor. Kısa sürede pratik bir şekilde yapılabilen tavuk sote tarifi, etlerin sertleşmediği, sebzelerin kurumadığı ve tüm besinlerin faydasını koruyabildiği yararlı tarifler arasında yer alıyor. Tavuk sote tarifimizi yaparken sebze ve etlerin birbiriyle eşit boyutlarda doğranmasına özen göstererek homojen ve şık bir görüntü oluşmasını sağlayabiliriz. Etlerimizi pişirmeden önce baharatlarla karıştırmak da baharat tatlarının et ile bir harmoni oluşturması açısından tercih edebileceğimiz seçenekler arasında yer alıyor. Biber, domates, soğan, nane, karabiber ve pul biber gibi lezzetlerle bir arada tükettiğimiz tavuğun yanına isteğimize göre patates ya da pilav gibi lezzetleri de ekleyebilir ve zengin lezzetimizi daha da zenginleştirerek keyifli bir sofra deneyimi yaşayabiliriz.

BENZER YAZILAR  Taş Gibi Yoğurt Mayalama

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir