Burun Ameliyatı Öncesi Hangi Tahliller Yapılır?

Burun ameliyatına engel durumlar olup olmadığının tespit edilmesi için mutlaka her ameliyatta olduğu gibi burun ameliyatı öncesinde de bir takım testler yapılmaktadır. Bu testler sonucunda hastaların genel sağlık durumunun ameliyat için herhangi bir engel teşkil etmediğinin belirlenmesi halinde ameliyat süreci başlatılmaktadır.

Yaygın olarak burun ameliyatı öncesinde hastalara uygulanan başlıca testler arsında kısaca şunlar yer almaktadır:

  • Kan tahlili,
  • Akciğer grafisi,
  • EKG,
  • Tam kan sayımı,
  • AST,
  • Kan grubu,
  • Anti HIV,
  • Anti HCV,
  • Üre vb.

Cerrahi işlemler öncesinde hastalara birçok farklı test uygulanır. Burun ameliyatı öncesi yapılan tahliller ile elde edilen sonuçlara göre ameliyatın yapılıp yapılmayacağına karar verilebilir. 

Burun Ameliyatı Öncesi Testler Ne Zaman Yapılır?

burun-ameliyati-oncesi-testler-ne-zaman-yapilirPin
burun ameliyatı öncesi hangi tahliller yapılır? 3

Ameliyat öncesi yapılan zorunlu testler ameliyatın hemen öncesinde yapılmaktadır. Genelde bu testlerin ameliyattan 3 gün önce yapıldığı görülmektedir. Ameliyattan birkaç gün öncesinde tüm kapsamlı testler yapılarak hastaların ameliyata uygun olup olmadıkları tespit edilebilmektedir.

BENZER YAZILAR  Tantum Verde Sprey Ne İşe Yarar? Kullanımı

Burun ameliyatı başta olmak üzere diğer birçok cerrahi işlem öncesinde bu tür testlerin yapılması gerekmektedir. Burun ameliyatı öncesinde hastalara yapılan testler sonrasında ameliyatın gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceğine uzman hekim tarafından karar verilmektedir. Genelde ameliyattan 3, 4 gün öncesinde bu testlerin yapılması mümkündür. Yoğunluk durumuna göre bu süreler farklılık gösterebilir.

Ameliyat Öncesi Kan Tahlili Neden Yapılır?

Burun ameliyatı öncesi anestezi testi gibi çeşitli tetkiklerin yapılmasının ardından hastaların ameliyata uygun olup olmadıklarına karar verilmektedir. Diğer tüm ameliyatların öncesinde odluğu gibi burun ameliyatında da kan tahlilinin yapılması gerekecektir. Kan tahlilileri genelde varsa bir kanama pıhtılaşma sorununun ortaya çıkması açısından önemlidir. Bu gibi durumların tespiti açısından ameliyat öncesi kan tahlili yapılır.

Burun Ameliyatı Öncesi Yenmemesi Gerekenler Nelerdir?

Burun ameliyatı öncesi yenmemesi gerekenler ve neler yapılmasına dair detaylı bilgiler doktorunuz tarafından verilecektir. Ancak genelde ameliyattan önce yaklaşık 1 ay kala dahi bazı ürünlerin tüketilmemesi önerilmektedir. Balık yağı, keten tohumu, omega 3 içeren ürünler, sarımsak, zencefil, karışık bitki çayları gibi ürünler tüketilmemelidir. Burun ameliyatı öncesi yapılan tahliller ve yapılması gerekenler konusunda doktorunuz önerilerde bulunacaktır.

BENZER YAZILAR  Excipial Lipo Ne İşe Yarar?

Ayrıca Bakınız: Tansiyon Değerleri Nasıl Olmalıdır?

Yorum yapın

1