Enerji Arttıran Supplementler Nelerdir?

Birçok kişi gün içinde kendini yorgun hissederek kolunu bile kaldıramadığını fark eder. Hatta yorgunluk sabah kalktığınız andan itibaren etkisini gösterebilir. Enerji arttıran supplementler kullanmak bu durum için kalıcı ve sağlıklı bir çözüm olacaktır. Peki nedir bu enerji arttıran supplementler?

Enerji Arttıran Supplementler

enerji arttıran supplementlerPin
enerji arttıran supplementler

Kafein

Kafein enerji eksikliği için kısa vadeli bir çözüm sunabilse de, aslında uzun vadede kendinizi daha yorgun hissetmenize neden olabilir. Kafeini çok sık tükettiğinizde aynı etkiyi elde etmek için artan miktarlara ihtiyaç duyan bir bağımlılık geliştirebilirsiniz. Ek olarak, yorgunluk belirtilerini tedavi ederken, altta yatan neden devam eder.

Yorgunluk, yetersiz uyku veya eksik beslenme de dahil olmak üzere birçok olası nedene sahip karmaşık ve çeşitli semptomlardan oluşur. Halsiz hissetme nedeninizi belirlemek, hangi vitamin ve takviyelerin sağlık hedeflerinize ulaşmak için daha enerjik ve motive olmanıza yardımcı olacağını seçmenin anahtarıdır.

Kahve alışkanlığınız kontrol altında olsa bile, daha enerjik hissetmenize yardımcı olabilecek vitamin ve supplementler olduğunu bilmelisiniz. Klinik araştırmalar, vitaminlerin, minerallerin ve botanik takviyelerinin, kafeinle ilişkili bağımlılık veya yan etkilerin riski olmadan enerji artışı sağlayabileceğini göstermiştir. Enerji arttıran supplementler bu noktada büyük avantajlar sağlar.

BENZER YAZILAR  Aromaterapi Nedir ve Eşsiz Faydaları

B12 Vitamini

B12 vitamini, kandaki oksijeni vücutta taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşmasından sorumludur. Oksijen vücudunuzun hücrelerine ulaştığında, enerji üretimi için kullanılır. B12 vitamini de nörolojik fonksiyonda önemli bir rol oynar. 2016 yılında yayınlanan rehbere göre, beslenmeniz sırasında yeterli miktarda B12 vitamini tüketmezseniz, yorgunluk, halsizlik veya kilo kaybı riskiniz daha yüksektir.

Vejetaryenler ve veganların B12 vitamininin düşük olması muhtemeldir, çünkü bu vitamin en yaygın olarak balık, et, yumurta, süt ürünleri ve birçok takviye gıdada bulunur. Yaşlı yetişkinler veya sindirim bozuklukları olan kişiler de B12’yi daha az emebildikleri için eksiklik yaşama riski altındadır. Yorgun hissediyorsanız, B12 vitamini açısından zengin yiyecekler yemek ya da takviye almak enerji seviyenizi artırabilir.

Koenzim Q10

Koenzim Q10 (diğer adıyla CoQ10), vücudun her hücresinde bulunan uygun hücre fonksiyonu için gerekli bir antioksidandır. Hücrelerinizin enerji üretmek için CoQ10’a ihtiyacı vardır. Dahası araştırmalar, kalp hastalığı olan hastalara fayda sağladığını göstermektedir.

CoQ10 ette, özellikle karaciğer, kalp gibi organlarda, balık ve yer fıstığında bulunur. Vücudumuz CoQ10 üretebilirken, üretimi doğal olarak yaşla birlikte azaltır. Bu nedenle özellikle yaşamın ilerleyen dönemlerinde bir CoQ10 takviyesi almayı düşünmeye değer. Bu 2 mineralin yeterli miktarda alınması enerji seviyelerini destekleyecektir.

BENZER YAZILAR  Acnemix Nasıl Kullanılır?

Magnezyum

Magnezyum, kas ve sinir fonksiyonu, kan şekeri kontrolü ve enerji üretimi de dahil olmak üzere 300’den fazla farklı biyokimyasal reaksiyon için gerekli olan vücuttaki en bol minerallerden biridir. Genellikle balık, badem ve kepekli tahıllar gibi gıdalarda bulunur ve mükemmel bir enerji kaynağıdır.

2012 tarihli bir araştırmaya göre, magnezyumun uykusuzluk semptomlarını iyileştirdiği görülmüştür. Uykuya dalmakta zorlanma yorgunluğunuza katkıda bulunuyorsa, magnezyum supplement uyku kalitenizi artırabilir ve daha dinlenmiş hissetmenize yardımcı olabilir.

Demir Supplementler

Demir, oksijenin vücutta dolaşmasına yardımcı olan önemli bir mineraldir. Ayrıca vücut hücresinin düzgün çalışması ve gelişmesi için gereklidir. Demir eksikliği, bilişsel yetenekleri bozabilecek, bağışıklığı azaltabilecek ve iş performansını olumsuz etkileyebilecek aneminin birincil nedenidir.

Et ve deniz ürünleri mükemmel demir kaynaklarıdır. Vejeteryansanız, fındık, fasulye, mercimek, ıspanak ve güçlendirilmiş tahıl ürünleri demir için tercih etmeniz gereken yiyeceklerden bazıları olacaktır. Gerekirse, demir takviyeleri uygun demir seviyelerini korumaya yardımcı olacaktır. Ancak demir takviyelerinin aşırı alındığında ciddi yan etkilere neden olabileceğine dikkat edin. Demir supplementleri almadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Demir özellikle ağır adet döngüsü yaşayan kadınlar veya demirin fetal gelişim için önemi nedeniyle hamile kadınlar için önemlidir.

BENZER YAZILAR  Dikloron Nedir - Ne İşe Yarar?

Adaptojen

Adaptojenler vücudu fiziksel ve zihinsel stresin etkilerine karşı koruyan bir grup bitkisel takviyedir. Adaptojenik olarak kabul edilmesi için, bir bitki toksik olmamalı, yaygın fizyolojik destek sağlamalı ve vücudun süreçlerini dengelemeye yardımcı olmalıdır. Bu kavram yeni gibi görünse de, ginseng gibi bitki bazlı supplementler yüzyıllardır geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır. Son klinik araştırmalar, bu takviyelerin sağlık üzerinde gerçek bir etkisi olduğunu kanıtlamaktadır.

Supplementler gün boyunca uyanık ve enerjik olmanıza yardımcı olabilir, ancak vücudunuzun temel ihtiyaçlarının yerini tutmazlar. Yeterli uyku almak, sağlıklı bir şekilde beslenmek, sık sık su içmek ve düzenli egzersiz yapmak başlı başına önemlidir.

Genellikle sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürüyorsanız ancak hala enerjinizin tükendiğini hissediyorsanız, bu takviyelerden biri yorgunluğunuza neden olan sorunu çözebilir. Geçici bir enerji patlaması sağlayan bazı çözümlerden farklı olarak, bu supplementler uzun süreli sağlığınız için faydalıdır. Ayrıca, her biri enerjinizi artırmanın ötesinde benzersiz avantajlar sunar.

Yorum yapın

1