Hangi Supplement Ne Sıklıkla ve Nasıl Kullanılmalı?


2

Supplement veya gıda takviyesi, yeteri kadar tüketilemeyen besinlerin ek takviye olarak vücuda alınmasını sağlayan gıdalardır. Hap, sıvı, tablet veya toz formunda olan supplementler yaptığınız sporun seviyesine ve spor yapma amacınıza göre değişik çeşitlerde karşınıza çıkabilmektedir. Peki hangi supplement ne sıklıkla ve nasıl kullanılmalı?

Kreatin Nasıl Kullanılmalı?

Kreatin, özellikle ileri derecede ağırlık çalışan sporcuların kullanması gereken supplementlerden biridir. Her ağırlık çalışan kişinin kullanması gibi bir zorunluluk olmasa da spor esnasında enerji verdiği için yapılan sporun verimini arttırmaktadır. Spora bağlı yorgunluk veya kreatin fosfat deposunun boş kalması gibi durumlarda kullanılan kreatin genellikle ileri düzeyde ağırlık çalışanların başvurduğu bir supplementtir.

Başlangıç veya orta düzeyde spor yapan kişilerde bu durumların oluşma ihtimali pek fazla olmadığı için spora yeni başladıysanız kullanmanızı gerektiren bir durum yoktur. Kreatin, günlük ve düzenli olarak uygulanmalıdır. Her gün aynı saatte antrenmandan hemen sonra içmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca, maksimum 5 gr. olacak şekilde kullanmanız gerekmektedir. Aksi halde sağlık sorunlarını oluşabilir.

BENZER YAZILAR  En İyi Protein Tozu

Whey Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

supplement
supplement

Whey protein tozu kana en hızlı karışan protein tozudur. Bu özelliği sayesinde whey protein tozunun içerisinde yer alan amino asit kaslara zamanında enjekte olabilmektedir. Whey protein tozunu yüksek ağırlık kaldıran sporcuların yanı sıra orta seviyedeki sporcular da kullanabilmektedir. Yüksek ağırlıklar kaldırmadan whey protein tozu kullanmak size yarardan çok zarara sebep olur.

Whey protein tozu direkt olarak kana karıştığı için sabah kalkar kalkmaz kullanılması gerekmektedir. Gece uyku halindeyken vücudumuzdaki aktiviteler tamamen durduğu için kaslar beslenemez. Bu nedenle sabah kalkar kalkmaz whey protein tozu kullandığınızda kaslarınız yeteri kadar beslenmiş olur. Ayrıca antrenman öncesi ve sonrası yeteri kadar besin almıyorsanız yine bir ölçek whey protein tozu kullanabilirsiniz. 

Kazein Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı?

Kazein protein tozu, whey protein tozunun aksine kana yavaş karışan ve etkisini uzun süre gösteren bir protein tozudur. Uzun süreli bir protein takviyesi sağladığı için orta seviyedeki sporcular için oldukça uygundur. Kas geliştirmeye yönelik bir programınız varsa sizin için en uygun protein tozu kazein protein tozudur.

BENZER YAZILAR  ZMA ve Kreatin Çeşitleri Torq Nutritionda Sizleri Bekliyor

Uzun bir etki süresi olduğundan dolayı gece yatmadan önce bir ölçek kazein protein tozu içmek faydalı olacaktır. Ayrıca, gece uyumadan önce kazein protein tozu içmek uyku halinde kasların deforme olmasının önüne geçmektedir. Bazı kişiler kazein protein tozunu antrenman öncesinde de içmektedir. Bu durum ise antrenman boyunca kaslarınıza protein takviyesi sağlayacağı için bu şekilde de kullanılabilir.  

Weight Gainer Nasıl Kullanılmalı?

Weight gainer özellikle kilo almakta zorlanan kişilerin kullanması gereken bir supplementtir. Kilo alımına yol açan bir takviye olduğundan dolayı gün içinde yeteri kadar kalori alamayan veya yoğun hareket sebebiyle alınan kalorileri gün içinde yakan kişiler weight gainer kullanabilir.

Kilo almadan kas yapmak mümkün olmadığı için eğer yeteri kadar kilo alamıyorsanız öncelikle weight gainer kullanmanız daha faydalı olacaktır. Weight gainer kullanırken ne kadar kullanacağınız ise tamamen size bağlıdır. Kullanmanız gereken weight gainer miktarı metabolizma hızınıza ve günlük aldığınız kaloriye göre değişiklik göstermektedir. Spor yapan birinin en az 4000 kalori alması gerektiğini düşünerek gün içinde aldığınız kaloriye göre ne kadar gerekiyorsa o kadar weight gainer kullanabilirsiniz. 

BENZER YAZILAR  Bitkisel Protein Tozu Nedir?

Amino Asit Nasıl Kullanılmalı?

Amino asit proteinin yapı taşı olduğu için kas gelişimi isteyen kişiler tarafından kullanılması gereken bir takviyedir. Eğer yeterli bütçeniz varsa ve ileri seviyede bir programınız varsa hem protein tozu hem de amino asit olacak şekilde ikisini beraber kullanabilirsiniz, fakat yeterli bütçeniz yoksa ve orta düzey bir sporcuysanız sadece amino asit veya protein tozu almanız yeterlidir.

Amino asidin doğru bir şekilde kullanılması için vücuda alınan protein ve amino asit miktarının dengeli olması gerekmektedir. Eğer yeteri kadar amino asit alamazsanız fazladan aldığınız proteinler kas gelişimi için kullanılmadan vücuttan atılır ve boşa gitmiş olur. Bundan dolayı aradaki dengeyi korumaya özen göstermeniz daha başarılı bir kas gelişimi için önemlidir. Eğer ileri seviyede bir sporcuysanız ve aynı zamanda hem protein tozu hem de amino asit kullanıyorsanız yine aradaki dengeyi korumanız gerekmektedir. Orta seviye sporcular ise az miktarda amino asit veya amino asit içeren protein tozu kullanarak kas gelişimini sağlayabilir. 

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir