Protein Tozu Zararlı Mıdır? Marka Önerileri

Protein Tozu Zararlı Mıdır? Marka Önerileri
Protein Tozu
0

Protein Tozu Nedir?

Sporcuların ve özellikle fitness yapan kişilerin sıklıkla tercih ettiği protein tozu içerisinde yüksek miktarda protein bulunan bir besin takviyesidir. Vücuttaki kası arttırmak için kullanılan protein tozları yapılırken genellikle süt, soya veya yumurta proteini kullanılır. Birtakim işlemler sonucu protein saf hale getirilir ve protein tozu elde edilir. 

Protein Tozu Ne İşe Yarar?

Protein tozu spor yapan kişilerin kas kütlesini arttırmak için kullandığı bir takviyedir. Gün içinde yeteri kadar protein alamayan sporcular kas gelişimi için gereken proteini almak için takviye gıda olarak protein tozunu kullanır. Bu sayede kas daha hızlı bir şekilde gelişir.  Protein tozu sporcuların yanında yaşlılar için de oldukça yararlıdır. Yaşlılık sürecinde kas kaybı sonucu yaşanan hareketsizliği önlemek veya yavaşlatmak için protein tozu kullanılabilir. Yeteri kadar protein alındığında kas kaybı yaşanmayacağı için hareketsizlik problemi ortadan kalkacaktır. 

BENZER YAZILAR  Supplement Kullanmak Zararlı Mıdır?

Protein Tozu Zararlı Mıdır?

protein tozu kullanmak
protein tozu kullanmak

Protein tozu kullanırken oldukça dikkatli olunmalıdır. Bazı durumlarda oldukça zararlı olabileceği için dikkat etmeniz gereken birkaç nokta bulunmaktadır.

Kullanacağınız Dozu İyi Ayarlayın

Takviye gıdalar kullanırken doz ayarlamasını iyi yapmak oldukça önemlidir. Protein tozu kullanırken aşırıya kaçarsanız sağlık sorunları yaşayabilirsiniz. Bu yüzden antrenman sıklığınıza ve fiziksel özelliklerinize göre kullanmanız gereken dozu öğrenip o dozu aşmamalısınız. Bir yetişkin her gün kendi ağırlığının ortalama olarak 0.8 katına kadar protein almalıyken, antrenmanı yoğun yapanlar 4 kata kadar çıkabilir. Kullanmanız gereken doz miktarını bilmiyorsanız aldığınız protein tozunun üstündeki doz miktarı önerisini de inceleyebilirsiniz. Orada yazan dozu kullanmanız durumunda herhangi bir sorun oluşmayacaktır. Bunun haricinde pakette herhangi bir bilgi yoksa spor hocalarına ve diyetisyenlere başvurabilirsiniz. Çeşitli incelemeler sonucu almanız gereken doz miktarını söyleyeceklerdir. 

Protein Tozu Alırken Dikkatli Olun

Protein tozu alabileceğiniz birçok marka bulunmaktadır. Bu markaların hepsi maalesef ki güvenilir değildir. Özellikle işlenmiş veya katkı maddesi içeren protein tozlarından kesinlikle uzak durmanız gerekmektedir. Protein tozu kullanırken amacınız olabildiğince protein almak olduğu için ek gıdalar içeren protein tozları işinize yaramayacaktır. İçerisinde %70 veya %80 oranında konsantre protein içeren protein tozlarını tercih edebilirsiniz. 

BENZER YAZILAR  En İyi Protein Tozu

Amacınıza Uygun Kullanın

Protein tozları iki amaçla kullanılabilir: Kilo verme ve kas kütlesini artırarak kilo alma. Sizin amacınız neyse ona göre kullanarak protein tozunun sizin için daha etkili olmasını sağlayabilirsiniz. Aldığınız protein tozunun içeriğine bakmak da amacınıza uygun kullanmak için gereklidir. Farklı protein içeriğine sahip protein tozlarının faydası, amacı veya kullanım zamanı farklı olabileceğinden dolayı içeriğini incelemek amacınıza uygun kullanmak için işinize yarayacaktır.

Tüketim Zamanınızı Doğru Ayarlayın

Protein tozu doğru zamanda tüketilmediğinde etkisiz olabilir. Bu yüzden protein tozunu kullanmanız gereken zamanı iyi bilin ve kullanmanız gereken zamanı aksatmadan kullanın. Protein tozları sabah, spor öncesi, spor sonrası veya yatmadan önce olmak üzere günün her saati kullanılabilir. Aldığınız protein tozunun kullanım şeklinde göre en uygun zamanda kullanarak protein tozundan aldığınız verimi artırabilirsiniz. 

Protein Tozu Önerileri

Piyasada birçok protein tozu olduğu için ilk defa satın alacaklar hangi protein tozunun daha iyi olduğunu anlayamıyor veya bilmiyor. Aldığınız protein tozunun etkili olabilmesi için size uygun olması gerekmektedir. İşte genel yorumlara göre protein tozu önerileri;

Hardline Whey 3 Matrix

En yüksek kreatin içeriğine sahip olan süt tozu olan Hardline Whey 3 Matrix, bu özelliği sayesinde çokça tercih edilen bir proten tozudur. Hem antrenman öncesi hem de antrenman sonrası kullanılabilen bu protein tozunun çilek, çikolata ve salep aromalısı da bulunmaktadır. 

BENZER YAZILAR  Beta Glukan Nedir, Faydaları Nelerdir?

Muscletech Iso Zero Isolate

Muscletech Iso Zero Isolate, bir porsiyonunda %80 oranında protein içeren bir protein tozudur. Yüksek protein oranıyla yoğun antrenman yapan sporucular arasında oldukça popülerdir. Bir porsiyonunda 25 gram protein, 135 mg sodyum, 1.5 gram karbonhidrat ve 120 mg kalsiyum bulunmaktadır. Ayrıca yağ ve şeker içermediği için diyet yapan kişiler tarafından da kullanılabilmektedir. 

Multipower %100 Whey Isolate

Multipower %100 Whey Isolate, içerisinde whey proteininin yer aldığı bir protein tozudur. Kilo kontrolü yapan kişiler için en uygun protein tozlarından biridir. 26 gramlık 1 porsiyonunda %86 oranında yani 26 gram protein vardır. Şeker ve karbonhidrat içermediği için kilo kontrölü için oldukça uygundur. 

Optimum Nutrition Gold Standart Whey

Optimum Nutrition Gold Standart Whey, kimyasal katkı maddesi içermeyen ve avantajlı fiyata sahip olan bir protein tozudur. 30 gramlık bir porsiyonunda 23.9 gram protein, 1.2 gram şeker, 1.1 gram yağ ve 0.6 gram da lif yer almaktadır. Vanilya, kurabiye, muz ve çikolata gibi aromalı çeşitleri de bulunmaktadır. 

Yazar Hakkında

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yorum Yap