Propolis arıların bitki filizlerinden toplayarak sakız kıvamında ürettikleri bir ürün olarak bilinmektedir.  İnsanlar genel olarak bilmedikleri ürünler hakkında Propolis damla ne işe yarar? Gibi sorular sormaktadırlar. Doğal ürünler insan bedenine çok faydalı olmaktadırlar.   Propolisin de birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar insan sağlığını doğrudan etkileyebilmektedir. Doğal tedavi yöntemlerinden bir tanesi olan Propolis maddesi birçok ilaç yapımında da kullanılabilmektedir. Propolis ürününü üreten birçok firma bulunmaktadır. Bu firmaların üretmiş oldukları ürünler farklılıklar gösterebilmektedir. Fakat genel olarak bu firmalar Propolis maddesini damla formunda satışa sunmaktadırlar. Satılan bu ürünlerin faydaları genel olarak aynı olabilmektedir. Propolis damla faydaları şu şekilde yer almaktadır.

Propolis Damla Faydalari Nelerdir
 • Vücutta bulunan yara ve izlerin hızlı bir şekilde iyileşmesine büyük oranda katkı sağlayabilmektedir.
 • İçerisinde bulunan vitaminler sayesinde kanser oluşumunu engelleyen en önemli faktörlerden bir tanesi olmaktadır.
 • Kanser haricinde içerisinde bulunan vitamin ve mineraller yardımı ile bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlayarak grip, soğuk algınlığı gibi gündelik hastalıklardan da korunabilmeyi sağlamaktadır.
 • Antioksidan özelliği bulunmasından dolayı tüketilebileceği için cilde de sürülebilmektedir. Ve cilde çok iyi geldiği söylenebilmektedir. Birçok kremin yapımında da Propolis kullanılmaktadır.
 • Yararları içerisinde uçuk gibi yaraların tedavisinde kullanılması da yer almaktadır.

Propolis Damla Yan Etkileri

Yan etki bir ilacın insan bedeninde oluşturabileceği olumsuz reaksiyonlara verilen genel isim olmaktadır. Propolis damla yan etkileri olmamaktadır. Sebebi ise Poropolis damlanın bir ilaç olmamasıdır. Propolis damla bir gıda takviyesi olmaktadır.  Her insanın tükettiği besine alışma süreci bulunmaktadır. Bu süreç keşiden kişiye değişiklik gösterebilmektedir. Propolis damla kullanımı alışma sürecinde gerçekleşebilecek faktörler genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • Çok fazla kullanımı mideye zarar verebilmektedir.
 • Bal çeşitlerine alerjisi olan kişilerin kesinlikle kullanmaması gerekmektedir. Alerjisi olan kişilerin kullanması alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilecektir.
 • Astım hastaları, emziren kişiler ve hamile kadınlar Propolis damlayı kullanmadan önce mutlaka doktora başvurmalıdırlar.
 • İçerisinde bulunan bir maddeden dolayı pıhtılaşmayı yavaşlattığı gözlenmektedir. Ameliyatlardan bir süre önce kullanımının kesilmesi tavsiye edilmektedir. 
 • 2 yaş grubunun altındaki çocuklara önerilmemektedir.
Benzer Gönderiler  Apikobal Nedir? Ne İşe Yarar?

Propolis Damla Nasıl Yapılır?

Birçok hastalığa iyi gelen ve çok faydalı olan Propolis insanların en çok ilgisini çeken bitkisel ürünlerden bir tanesi olabilmektedir. Bu yüzden en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de Propolis damla nasıl yapılır? Gibi sorular olabilmektedir.  Hazır olarak da satılan Popolis ürünlerini kendinizde yapabilirsiniz.  Yapım aşamaları genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • Propolis satılan bir yerden dilediğiniz kadar almanız gerekmektedir.
 • Almış olduğunuz katı olan Propolis maddesini bir kavanozun içerisine dilediğiniz kadar koymanız gerekmektedir.
 • Kavanozun içerisine koymuş olduğunuz katı Propolisin 2 katı kadar zeytin yağı koymanız gerekmektedir.
 • Ağzını sıkıca kapattığınız karışımı 15 gün boyunca her gün birkaç kez çalkalamanız gerekmektedir.
 • 15 gün sonra karışımı birkaç kez süzerek kullanabilirsiniz.

Propolis Damla Fiyat 2020-2021

Satın alabileceğiniz birçok Propolis damla markası bulunabilmektedir. Propolis damla fiyatı ürünü üreten firmaya göre ve ürünün miktarına göre değişkenlik gösterebilmektedir. Genel olarak Propolis damla fiyatları 2020 yılında genel olarak 30TL ve 50 TL arasında markasına ve miktarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Eczane fiyatı satışa sunulan ürüne göre değişkenlik gösterebilmektedir. En çok tercih edilen Propolis damla markalarından bazıları şu şekilde yer almaktadır.

 • Eğri çayır Propolis damla
 • Beeo Propolis damla
 • Ersağ Propolis damla
 • Balen Propolis damla

Propolis Kullananlar

Propolis damla ürünü tamamen doğal bileşenlerden elde edilen bir ürün olduğu için her yaş grubundaki insanlar güvenli bir şekilde Propolis damla ürününü kullanabilirler. Genel olarak aileler bebeklerine de bağışıklık sistemi güçlensin diye verebilmektedirler. Propolis damla kullanan kişilerin genellikle yorumları olumlu yönde olabilmektedir. 2 yaş grubu çocuklar dışında her yaş grubu insanın kullanabiliyor olması Propolis damlanın en çok tercih edilme nedenleri arasında yer alabilmektedir. İnsanlar Propolis damlayı kullandıklarında kendilerini daha enerjik ve daha dinç hissettiklerini dile getirebilmektedir.

Benzer Gönderiler  Beta Glukan Nedir, Faydaları Nelerdir?

Propolis Damla Nasıl Kullanılır?

Propolis maddesinin birçok çeşidi bulunabilmektedir bu çeşitler Propolis damla, Propolis sprey, Propolis toz, Propolis katı, Propolis şurup, Propolis tablet şeklinde olmaktadır. Propolis damla kullanımı çok kolay olmaktadır. önerilen dozda su, ekmek,

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları