Bitkisel Protein Tozu Nedir?

Bitkisel Protein Tozu Nedir?
Bitkisel Protein Tozu Nedir
0

Beslenme dünyasının son zamanlarda yıldızı parlayan ürünleri arasında yer alır bitkisel protein tozu! Yeşil yapraklı bitkilerin, topraktan beslenen köklerin ve güneşin kucakladığı çiçeklerin içindeki özün faydasını konsantre olarak sunar bize bitkisel protein tozları. Hayvansal gıda tüketmeyi tercih etmeyen kişilerin kaslarının yapılanması için tüketebilecekleri iyi bir alternatif olarak da görülebilir.

Bitkisel protein tozu, içinde barındırdığı amino asitlerle, bedenin ihtiyaç duyduğu yapı taşlarını sunar. Özellikle spor yapanların kas yapıları için oldukça önemli bir seçenektir.

Siz de bitkisel protein tozunu araştırıyorsanız yazımızın devamını okuyarak sorularınıza cevap bulabilirsiniz.

İçindekiler Tablosu

Bitkisel Protein Tozu Nasıl Kullanılır?

Bitkisel protein tozları da hayvansal gıdalardan hazırlanan protein tozlarıyla aynı şekilde kullanılır. Ama siz daha önce protein tozu kullanmasıysanız sizinle birkaç öneri paylaşmak isteriz. Bitkisel protein tozunu sevdiğiniz sağlıklı içeceklerin içine önerilen miktarda ekleyerek hızlıca tüketebilirsiniz. En yaygın kullanımı bu şekilde diyebiliriz. Misal, bir blendera favori meyvelerinizi ya da beslenme uzmanınız tavsiye ettiği meyveleri ekleyin, üzerine biraz bitkisel süt dahil edin, bir avuç kadar yeşil yapraklı sebzelerden de ilave ettikten sonra bitkisel protein tozunu da dahil edin. Tüm malzemeyi karıştırarak içilecek kıvama gelince bir bardağa dökerek ürünü çok bekletmeden hızla tüketebilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Supplement Kullanmak Zararlı Mıdır?

Ara öğünlerde tükettiğiniz bitkisel sütün içine de bitkisel protein tozunu karıştırarak içebilirsiniz. Ya da yulaf ezmesi ile hazırladığınız bir kâse malzemenin içine tozu dahil edebilirsiniz.

Bir miktar fındık ezmesi, hurma veya başka bir meyve püresi ile karıştırarak tozu enerji topları hazırlayabilirsiniz. Unla hazırlayacağınız bazı tariflerde un miktarını azaltarak bitkisel protein tozunu dahil ederek protein oranı yüksek atıştırmalıklar ortaya çıkarabilirsiniz.

Bitkisel protein tozunu tüketirken beslenme uzmanınıza miktarını ve nasıl tüketmeniz gerektiğini danışabilirsiniz.

Sporcular Bitkisel Protein Tozu Kullanabilir mi?

Vegan ya da vejetaryen beslenme biçimine sahipseniz ve spor yapıyorsanız kas yapınızı korumak ya da artırmak için bitkisel protein tozunu tüketebilirsiniz. Sporcuların proteine ihtiyacı sıradan yani spor yapmayan kişilere göre daha fazla olduğu bilinir. Çünkü protein kas onarımı, iyileşmesi ve kas kütlesinin gelişmesi için önemli bir besin maddesidir.

Bitkisel Protein Tozlarının Faydaları Nedir?

Bitkisel protein tozunun en popüler faydası vegan ve vejetaryen beslenen kişiler için hayvansal kaynaklı protein eksikliğini gidermek için ideal bir seçenek olmasıdır. Bitkisel protein tozları, vücudun günlük protein ihtiyacını karşılamak için temel amino asitleri sağlar. Tıpkı hayvansal protein tozları gibi kas onarımını destekler. Ayrıca hayvansal protein tozlarına göre sindirimi daha kolaydır.

BENZER YAZILAR  Protein Tozu Zararlı Mıdır? Marka Önerileri

Bitkisel Protein Tozu Çeşitleri Nelerdir?

Bitkisel protein tozları farklı bitkisel kaynaklarından elde edilebiliyor. Böylelikle farklı besin içerikleri vücuda girebiliyor. Bu sebeple bitkisel protein tozu kullanırken farklı çeşitlerini kullanabilirsiniz. Bezelye, pirinç,soya, badem, klorella, kenevir ve spirulina bitkisel protein tozu arasında görülen besin kaynakları arasında yer alır.

Bezelye protein tozu, sindirimi kolay ve mükemmel bir amino asit seçeneği sunar,

Pirinç protein tozu daha çok karbonhidrat kaynağı olarak düşünülen kahverengi pirinçten elde edilir. Sindirimi kolaydır ve amino asit kaynağına sahiptir,

Klorella tozu, bir çeşit yosundan hazırlanır. Yüksek protein içermesinin dışında vitamin, mineral, enzimler ve çeşitli antioksidanlar bünyesinde bulunur, yüksek klorofil içeriği nedeniyle iyi bir detoksifikasyon besinidir. Demir, B12 ve magnezyumdan da zengindir.

Spirulina ise tatlı sularda ve havuzlarda özel olarak yetiştirilen yosunlardan hazırlanır. Protein bakımından zengin bir üründür, ayrıca demir ve magnezyumdan da zengindir.

Kenevir protein tozu, kenevir tohumundan hazırlanıyor. Kenevir bitkisel protein kaynağı olarak oldukça popülerdir.

Bitkisel protein tozlarını tüketirken farklı çeşitlerini tüketmek farklı değerleri bedene almak için gereklidir. Bunun planını yaparken beslenme uzmanınıza danışabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  En İyi Protein Tozu

Bitkisel Protein Tozu Nereden Alınır?

Bitkisel protein tozları sağlıklı ürünler satan bu alanda uzmanlaşmış markaların online satış noktalarından temin edilebilir. Bitkisel protein toz çeşitlerini incelemek ve satın almak için naturiga.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir