Ne Kadar Protein Almalıyım?

Ne Kadar Protein Almalıyım?
0

Günlük tüketilmesi gereken protein miktarını etkileyen unsurlar vardır. Yetişkinlik düzeyi, kilo ve diğer unsurlar günlük protein ihtiyacının ne kadar olduğunu belirler. Ortalama 1 veri sağlanabilirse dahi çoğunlukla kişilerin kendi vücut kitle endekslerini ve sağlık durumlarına göre tüketmesi gereken proteinin belirlenmesi gerekir. Vücut için gereken tüm besinler ve değerler kişiye özeldir. Her ne kadar herkesin protein tüketmesi gerekse de bu miktarın ne kadar olacağı kişiye göre değişiklik gösterir. Bu sebep ile de protein alımında denge sağlanması ve sadece önerildiği için belirli 1 miktarda tüketilmemesi gerekir. Kişiye özel programlar, incelemeler ve tetkikler yapıldıktan sonra ne kadar protein alınması gerektiği belirlenmelidir. Günlük protein miktarı çoğunlukla 56 gramdır.

Profesyonel Sporcular Ne Kadar Protein Tüketmeli?

profesyonel-sporcular-ne-kadar-protein-tuketmeli

Profesyonel sporcuların protein diyetleri normal insanlara göre farklıdır. Profesyonel sporcular ve vücut geliştiren kişilerin tüketmesi, önerilen protein miktarları değişkenlik gösterir. Bunun en temel sebebi kişilerin yaşam biçimlerinin profesyonelliğe adamış olması ve vücut gelişimlerinin hayati bir önem taşımasıdır. Dolayısıyla profesyonel sporcular ve vücut geliştiricilerin tüketmesi gereken protein miktarı ile normal insanların protein miktarı kesinlikle aynı değildir. Profesyonel sporcularda alınması gereken protein oranı çoğunlukla 2 gram olarak belirlenir. Bu 2 gram kilo başına belirlenen miktardır.

BENZER YAZILAR  Beta Glukan Nedir, Faydaları Nelerdir?

Protein Tüketiminde Cinsiyet Önemli Mi?

Protein miktarı ve cinsiyet ilişkisi yapılan son araştırmalar ile ilişkisini azaltmıştır. Beslenme üzerinde yapılan çalışmalarda cinsiyetlerin protein miktarını belirlerken, 1 etken olup olmayacağı konusu da göz önünde bulundurulmuştur. Günlük protein miktarı belirlenirken gebelik ve emzirme dönemleri haricinde cinsiyetlere göre ayrım yapılmamaktadır. Protein tüketimi yapılırken cinsiyetlerin baz alınması yanlış sonuçlara sebep olabilmektedir. Bu sebep ile vücut kitle endeksine göre planlama yapmak daha sağlıklıdır.

Fazla Protein Kilo Aldırır Mı?

fazla-protein-kilo-aldirir-mi

Protein tüketerek kilo almak mümkün olan bir durumdur. Günlük tüketilen protein miktarı arttırıldığında enerji harcaması stabil kalıyor ise yağ birikimi olabilir. Bu sebep ile günlük protein miktarı ile dengeli olacak bir egzersiz programı belirlenmeli ve yağ yakımına da odaklanılmalıdır. Aksi takdirde fazla protein kilo alımını destekleyebilir.

Ayrıca Bakınız: İdrarda Protein Yüksekliği Nasıl Düşürülür?

Yazar Hakkında

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yorum Yap