Beta Glukan Nedir, Faydaları Nelerdir?


0

Sağlıklı beslenmenin en temel şartı, doğal besinlerin tüketilmesi olarak kabul edilmektedir. Doğal besin takviyesi olan beta glukan, özellikle bağışıklık sistemini güçlendirdiği için yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır?

Beta Glukan Nedir?

Vücut ve özellikle de sindirim için en faydalı besinlerin başında, lifli gıdalar gelmektedir. Bu liflerin suda kolay çözülmesi ise, etkisinin daha fazla olmasını sağlamaktadır. Beta glukan tam tahıllı unlar, yulaf kepeği, arpa, yulaf ezmesi ve yulaf ununda yoğun olarak bulunan ve suda çok kolay çözülen bir lif kaynağıdır. Bazı deniz yosunları ve mantar çeşitlerinde de yoğun olarak bulunmaktadır. Bu lifler, sindirim sistemine geçtikten sonra, beyaz kan hücresi olarak bilinen ve bağışıklık sisteminin koruyucuları olan akyuvarları harekete geçirmektedir. Böylece akyuvarlar da, vücuda giren mikroplarla savaşarak hastalığın oluşumunu engellemektedir.

beta glukan nedir
Beta Glukan Nedir

Beta Glukan Hangi Durumlarda Kullanılmalıdır?

Beta glukan vücut sağlığı açısından önemi, çok uzun yıllardan beri bilinmektedir.

BENZER YAZILAR  ZMA ve Kreatin Çeşitleri Torq Nutritionda Sizleri Bekliyor

Özellikle şu durumlarda mutlaka kullanılması önerilmektedir;

 • Soğuk algınlığı ve grip vakalarında, destek tedavisinde
 • Solunum yolları (alt ve üst) enfeksiyonları görüldüğünde
 • Sıklıkla enfeksiyonların tekrarlaması halinde
 • Kapalı ve kalabalık ortamlarda yaşayan ve çalışan kişilerin, enfeksiyon kapmasını önlemek için
 • Stresli ve yoğun tempolu faaliyetlerde bulunanlara
 • Sağlıksız beslenme sonucunda oluşan sorunların giderilmesinde
 • Sürekli yorgunluk hali bulunanlarda
 • Salgın hastalıkların görülmeye başlanmasında
 • Ağız bölgesinde sürekli oluşan uçuk ve aftların tedavisinde

Beta glukan, bu sorunların olmaması halinde de, destek amaçlı düzenli olarak tüketilmesi önerilmektedir.

Beta Glukan Günlük Olarak Ne Kadar Alınmalıdır?

Beta glukanın doğal besinlerden alınması en sağlıklı yöntem olarak kabul edilmektedir. Doğal yollardan yeterince alınamadığı durumlarda ise, genellikle şurup formu tüketilmektedir. Şurubun günlük dozu ise, bir yaş ve üstü çocuklar için 10 mg., yetişkinler için 20 mg. olarak önerilmektedir.

Beta Glukanın Faydaları Nelerdir?

Beta glukan uzmanlar tarafından, onlarca yıldır hem gıda takviyesi hem de ilaç olarak kullanılmaktadır.

Başlıca faydaları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Kolesterolün düşürülmesi: günlük düzenli tüketilmesi halinde, vücuttaki zararlı kolesterolü % 5 oranında düşürdüğü, tespit edilmiştir
 • Diyabet tedavisinde: kolesterolü düşürmesinin yanı sıra, kan şekerini de kontrol altında tuttuğundan, diyabet tedavisine yardımcı olmaktadır. Özellikle karaciğer sağlığına olan önemli katkısı ve safra asitlerinin daha çözünür olması, diyabet tedavisine önemli katkı sağlamaktadır.
 • Kanser tedavisinde: hayvanlar üzerinde yapılan klinik deneylerde, birçok kanser türünün iyileşmesine katkı sağladığı tespit edilmiştir
 • Bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi: bağışıklık sistemini destekleyerek, başta solunum yolları enfeksiyonları olmak üzere birçok rahatsızlıktan koruduğu ve hastalığın iyileşmesini hızlandırdığı kanıtlanmıştır.
 • Cilt sağlığı: kollajen üretimini arttırdığı için cildin daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlamaktadır. Düzenli kullanıldığı takdirde, ciltte oluşan çizgilerin azalmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca pişik, böcek ısırması, yanık ve yaraların daha çabuk iyileşmesinde de önemli rol oynamaktadır.
BENZER YAZILAR  Karbonhidrat tozu nedir? Ne işe yarar? En iyisi hangisi?

Beta glukan, başta mevsimsel alerjiler olmak üzere uzun süren alerjilerin tedavisinde de önemli bir katkısı bulunmaktadır.

beta glukan
beta glukan

Beta Glukanı Kimler Kullanmamalıdır?

Beta glukanın bazı özel durumu olan kişiler tarafından tüketilmesi önerilmemektedir. Yeterli klinik deneyi olmadığı için, emziren ve hamile kadınların tüketmesi önerilmiyor. Ms ve AİDS gibi hastalıkların tedavisinde, bağışıklık sisteminin baskılanması gerekmektedir. Beta glukanın bağışıklık sistemini desteklemesi ve güçlendirmesi ise, hastalığın tedavisinde olumsuzluklara yol açabilmektedir.

Buna bağlı olarak, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçların kullandığı bazı hastalıklarda da beta glukanın tüketilmesi önerilmemektedir. Beta glukanın bu güne kadar tespit edilmiş bir yan etkisi bulunmadığından, bu rahatsızlıklar dışında güvenli olarak kullanılabilmektedir. Vücut için bir diğer önemli vitaminlerden biride B12 vitamini. Vücudunuzdaki B12 değerinizin kaç olması gerektiğini merak ediyorsanız ”B12 Değeri Kaç Olmalıdır?” makalemizi okuyabilirsiniz.

Source: Webmd / Wikipedia

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir