B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur?

B12 Vitamini Hangi Besinlerde Bulunur

Sağlıklı bir vücut ve yaşam dengesine sahip olunabilmesi için her bakımdan vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineral değerlerinin mutlaka yerinde olması gerekir. İnsanlar için oldukça hayati öneme ve değere sahip olan birçok türde farklı vitamin bulunmaktadır. Bunlar arasında yer alan en önemlilerinden biri B12 vitamini. Bu vitaminin vücudun sağlık dengesi üzerinde oynadığı rol oldukça büyüktür.

Bundan dolayı tüm insanların vücutlarında yeterince B12 bulunduğundan emin olmaları gerekir. B12 vitaminini birçok besinden alabilme şansları daima vardır. B12 içeren sağlıklı yiyecekler arasında en başta kuzu ciğeri gelir. Diğer besinlere nazaran kuzu ciğeri daha fazla B12 vitamini içerir. Bunun yanı sıra dalak ve karaciğer gibi sakatat türü besinler de oldukça iyi bir şekilde fazlaca B12 içerirler.

b12 vitamini 1
B12 vitamini

Bu besinleri belirli aralıklarla insanların daima tüketmeye özen göstermeleri gerekir. B12 vitaminin mevcut olduğu diğer yiyecekler arasında kırmızı lahana, karides, istiridye, balık gibi deniz ürünü canlılar da yer alır. Özellikle uskumru, somon, alabalık ve konserve olmayan ton balığı oldukça iyi kaynaklardır.

BENZER YAZILAR  Ekze Mant Krem Ne İşe Yarar?

B12 Değeri Kaç Olmalıdır?

Vücutta B12 değerini gerekli seviyelerde tutmak son derece önem arz etmektedir. Genel itibariyle insanlar da B12 değerinin 800 ve üzerinde tutulmaya çalışılması gerekir. Bu sağlıklı bir vücut için oldukça özen gösterilmesi gereken bir durumdur. Çünkü aksi halde vücutta hücresel sistemlerde birtakım DNA ve işleyiş bozulmaları meydana gelir.

Emziren veya hamile olan kişilerde B12 ihtiyaçları bu doğrultuda daha fazla olabilmektedir. Bunun için gerekli test ve kontroller daima yaptırılmalı ve değerler bir uzman hekim aracılığıyla takip edilmelidir. B12 değerinin insanlarda 200’ün altına düşmesi sağlık açısından oldukça ciddi risklerin oluşmaya başlaması anlamına gelir. Bundan dolayı bunun bir an önce yükseltilmesi için gerekli destekler alınmalıdır.

Vücutta B12 Eksikliği Belirtileri

B12 vücut için oldukça önemli bir vitamindir. Bunun eksikliği ve yetersizliği halinde kişilerde belirgin bir şekilde yaşam kalitesi düşüklüğü gözlenebilir. Bu vitaminin eksikliğine işaret eden bazı uyaranlar vardır. Bunları doğru bir şekilde analiz ederek bu kapsamda bir değerlendirme yapılabilir.

  • Hafızada zayıflama ve konsantrasyon bozuklukları,
  • Vücutta belirgin bir halsizlik, yorgunluk ve enerji düşüklüğü,
  • Depresyon belirtileri ve sinirlilik,
  • Kalp çarpıntılarının yaşanması,
  • Vücutta bazı çeşitli uzuvlarda birtakım uyuşmalar,
  • Sıkça çıkan ağız yaraları ve üşüme hissi,
  • Vücutta oluşan belirgin kilo kayıpları,
  • Oluşan iştahsızlık ve kabızlık durumları,
BENZER YAZILAR  Limon Kabuğunun Faydaları 11 Mucize Özellik
benexol
Benexol

Genel olarak insanlarda B12 eksikliğinin olması bu türden belirtilerle kendisini ortaya çıkarır. B12 vitamini tüm vücudun tim genel enzimatik işleyişinde önemli rol üstlendiği için bu eksikliğin fark edilmesi ve en kısa sürelerde mutlaka giderilmesi gerekir. Besinlerin dışında buna alternatif olarak bir hekim gözetiminde Benexol B12 gibi takviyelerin alınması da uygun olabilir.

B12 Vitamini Neden Önemli

B12 her bakımdan vücut için en önemli vitaminlerden biridir. Kobalamin adıyla da tanımlanan bu vitamin, suda çözünebilen bir yapıya sahiptir. B12 vitaminin en önemli görevlerinden biri vücutta etkin olarak DNA sentezi yapılmasına katkı sağlamasıdır.

Yine vücutta kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve bilhassa bağışıklık sisteminin aktif işleyişinde bu vitaminin önemli bir rolü bulunmaktadır. B12 vitamini insan vücudunda enerji oluşumu konusunda da aktif bir rol üstlenir. Sinir sisteminin düzenlenmesi ve sağlığında B12 çok önemli bir görevi olduğu yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Sağlıklı ruhsal sisteme sahip olunması, bitkinliğin yorgunluğun azaltılmasında yine B12 vitamininin gücü kendisini ön plana çıkarır. Genel sağlık durumu üzerinde her yönde önem arz eden bir işlevselliği olan bu vitaminin eksikliğini daima giderilmeye çalışılması gerekir.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yorum Yap