Eklemler kemikler ile birleşerek daha rahat hareket etmeyi sağlarlar. Kemikleri destekleme görevleri de mevcuttur. Yanlış beslenme, kilo artışı ve dış darbeler, uygunsuz ve ani hareketler gibi faktörlerin etkisiyle eklemler zarar görebilir ve bu durumda eklem ağrısı adı verilen olay gerçekleşir. Bu ağrılardan kurtulmak için ağrıları azaltan unsurlara yönelmek gerekir.

Eklem ağrısına şunlar iyi gelmektedir:

  • Düzenli şekilde spor yapmak.
  • Eklem bölgelerine rahatlatıcı masaj uygulamaları yaptırmak.
  • Boyunluk, dizlik gibi koruyucu ekipmanlar kullanmak.
  • Esneme hareketleri yapmak.
  • Ağrıyan bölgeye soğuk veya sıcak su torbası uygulamak.
  • Sağlıklı ve doğal beslenme düzenini benimsemek.
diz kapaginda agri
diz kapağında ağrı

Eklem ağrılarını gidermenin ve rahatlatmanın bir sürü doğal ve tedaviye dayalı yöntemleri yer almaktadır. Bu doğal yöntemler arasından en sık tercih edilenlerden biri doğal yollarla hazırlanan kürlerdir.

Eklem Ağrısı İçin Kür Tarifi

Eklem ağrılarına iyi gelen gıdalar kullanılarak birçok kür tarifi elde edilmektedir. Eklem ağrısını gidermek için sirke ve zeytinyağı kullanılarak kür elde edilebilir. Bu kür doğal bir antioksidan görevi üstlenmektedir. Elma sirkesini ve zeytinyağını bir kapta karıştırın. Oluşan karışımı diz bölgesine yavaş hareketlerle sürün. Bu kür diz kapağında ağrı şikayeti olan kişiler için birebirdir. Ağrıyan bölgeye masaj yaparak uygulanmalıdır.

Eklem Ağrılarına İyi Gelen Besinler Nelerdir?

Düzenli beslenme ve doğru gıdaların seçimiyle eklem ağrılarını gidermek mümkündür. Eklem ağrılarını gidermede tercih edilen kaynaklardan biri zencefildir. Zerdeçal adı verilen bitkinin de iyileşmeyi hızlandırdığı ve eklem ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Yeşil yapraklı bitkiler, çemen tohumu, tarçınlı bal gibi besinler ve bitkiler eklem ağrılarına iyi gelmektedir. Bu besinler yardımıyla kürler de yapılabilmektedir.

Benzer Gönderiler  Magnezyum Eksikliği Belirtileri
Eklem Agrisi Icin Egzersizler
Eklem Ağrısı İçin Egzersizler

Eklem Ağrısı İçin Hangi Egzersizler Yapılmalıdır?

Hareket ederek ve düzenli bir spor alışkanlığı kazanarak eklem ağrıları giderilebilir. Bunun için eklemi zorlamayacak aksine eklemlere iyi gelecek hareketler seçilmelidir. Yürüyüş eklem ağrılarını gidermek için önerilmektedir. Evlerde ise sandalye hareketleri bu ağrıların giderilmesi için uygun görülmektedir.

Eklemleri rahatlatmak için genellikle esneme hareketlerine yönelmek gerekir. En iyi esneme hareketlerini de pilates yöntemi sayesinde yapabiliriz. Evlere eliptik gibi birden fazla kası ve eklemi aynı anda çalıştıran aletler alınarak spor yapılabilir. Egzersizlerde eklemleri zorlayacak ağırlıklar kaldırılmamalıdır. Hafif ağırlıklar ile eklemler kuvvetlendirilebilir. Zumba gibi spor dallarına yönelmek de eklem problemlerini giderebilir. Bu sayede hem ağrılar azaltılır hem de eğlenceli bir ortam yaratılmış olur.

Eklem Ağrılarının Tedavisi

Bazen kişiler dayanılmaz eklem ağrıları yaşayabiliyor. Bunun için doğal yöntemlerden daha çok tıbbi yöntemlere başvurmak gerekir. Doktora giderek eklem ağrısı tespiti ve nedenleri araştırılmalı ve uygun tedaviye başlanmalıdır. Uygun tahliller yapılarak eklem problemleri saptanır ve değerlendirilir. Eğer ağrıların sebebi fazla kilo ise kişiye uygun egzersizler yazılır. Eklem ağrıları için genellikle fizik tedavi uygulanmaktadır.

eklem agrisi1
eklem ağrısı

Bu tedavi sayesinde bu problemlerden kurtulmak mümkündür. Gut hastalığı olan kişilerde de bu eklem ağrıları görülebilir. Bu hastalar fazla protein ağırlıklı beslenmemelidir. İlaç tedavisi, fizik tedavi, kapalıca tedavisi, akupunktur tedavi eklem ağrılarında kullanılan yöntemlerden bazılarıdır. Fizik tedavide kişiye uygun egzersizler verilir ve bu egzersizler düzenli olarak kontrol edilir.

Kaplıcalara Gitmek Eklem Ağrısına İyi Gelir Mi? Kaplıcalar eklem ağrılarını gidermek için kullanılan ve başvurulan yöntemler arasında yer almaktadır. İçerisindeki mineraller sayesinde ve oluşan basıncın etkisiyle eklem ağrılarını giderir. Düzenli şekilde yapıldığı taktirde faydası görülmektedir. Kaplıcalarda yer alan ısı eklemleri rahatlatmakta ve belli sürelerle yapıldığı taktirde gidermektedir. Eklem ağrısı için kullanılan tedavi yöntemleri arasında sayılabilir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 9 Average: 3.7]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

Etiketler:

HAKKIMDA

Fit ve Form

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Tüm Yazıları