Hamam Tozu Nasıl Kullanılır?


0

Birçok insanın, özellikle kadınların istenmeyen tüylerle başının dertte olduğunu biliyoruz. Bu istenmeyen tüylerden kurtulup daha temiz ve pürüzsüz cilde sahip olmak için kullanılan yöntemlerden birisi de geçmiş yıllardan beri çoğunlukla tercih edilen ve hemen hemen herkesin kolaylıkla ulaşabileceği hamam tozudur. Hamam tozu genellikle aktarlarda satılmaktadır ve düşük maliyetle istediğiniz verimi alabileceğiniz bir yöntemdir.

Hamam Tozu Kullanımı

Hamam tozu nasıl kullanılır konusuna gelince; istenmeyen tüylerden kurtulmak için hamam tozu kullanmaya karar verenler, uygulama alanının genişliğine göre miktarı belirlemeli ve ardından tozu bir kaseye aktarmalıdır. Daha sonra suyu yavaş yavaş eklemeli ve kremsi bir karışım elde edene kadar karıştırmalısınız.

Hazırlanan krem karışımı uygulama yapılacak bölgeye sürülerek 4-5 dakika bekletilip hemen ardından temizlenmelidir. Temizlerken destek olarak pamuk tiftiği gibi bir bez kullanabilirsiniz. Bölgeyi temiz suyla yıkayabilirsiniz. Sert bastırmamakta fayda var. Daha sonra tüylerinizin döküldüğünü göreceksiniz. Yaklaşık 2 hafta sonra dökülen tüyler tekrar uzamaya başlayacaktır.

BENZER YAZILAR  Hem Sağlıklı Hem Hızlı Kilo Vermek Mümkün mü?

Hamam tozundan sonra en çok merak edilen hamam yağıdır. Bu yağ, toz hali gibi cildi istenmeyen tüylerden arındırmak için değil, arındırılıp dökülmüş olan tüylerin yeniden çıkmasını ertelemek ve tüylerin sıklığını azaltmak için kullanıır. Hamam tozu ile istenmeyen tüylerinizden kurtulduktan sonra cildinize 3-4 damla damlatın ve yaklaşık 7-8 dakika masaj yapıp iyice yedirin. Bu uygulamayı cildinizin tahriş olmaması adına yaklaşık 9-10 gün kadar zaman aralığı ile uygulamanız çok daha yerinde bir karar olacaktır.

Hamam tozu; kimyasal maddeler içerdiğinden kötü ve tehlikeli bir kokuya sahiptir. Bu nedenle hazırlarken ve özellikle kullanırken bu kokuyu mümkün olduğunca solumamaya özen göstermek ve bu tozu kullanma işini bir an önce bitirmek önemlidir.

Hamam Tozunun Faydaları Nelerdir?

Hamam tozunun faydaları hemen hemen herkesin endişe ile merak ettiği bir konu olmaktadır.  Özel bir bitki olan hamam tozu pek çok açıdan faydalıdır ve acaba hamam otu yağı tüyleri azaltır mı gibi bir soruya da olumlu yanıt verilebilir.

Jilet veya diğer tüy dökücü kremlerle karşılaştırıldığında, tüyleri daha uzun sürede yenileyebilir. Kullanımı çok kolay ve  pratiktir. Fiyat olarak da diğer epilasyon kremlerinden çok daha ucuz olduğu için bütçe dostudur. Cildi tahriş etmeden tüyleri kolayca çıkarmanıza yardımcı olabilir. Cildi kurutmaz veya yağlı hale getirmez. Yine de çok az zaman aralıklarıyla kullanmanız ve cildinizde uzun süre bekletmeniz cilt sağlığınız açısından zararlı olacağı için dikkat etmenizde fayda var.

BENZER YAZILAR  Kayısı Çekirdeği Yağı Faydaları

Kullanımdan sonra ciltten kolayca temizleyebilirsiniz. Tüyler ile birlikte bez veya liflerle ovarak deriden uzaklaştırıp cildinizi ferahlatabilirsiniz. Hamam tozunun kokusu çok rahatsız edici olabilir. Özellikle bu noktada çok dikkatli olmalısınız. Hamam tozunu kullandıktan sonra aynı yeri beyaz sabun veya duş jeli ile yıkarsanız koku kolayca ve rahatlıkla kaybolacaktır.

Hamam Tozunun Zararları Nelerdir?

Hamam tozunun zararları nelerdir sorusunu sormak ve olası sonuçlardan haberdar olmak oldukça önemlidir. Faydaları da göz önüne alındığında; bu zararlı bilerek, cildinizde deneyerek kullanmanız çok daha mantıklı olacaktır.

Gebelik döneminde olanlar özellikle hamam otu zararlı mı gibi önemli sorulara doğru yanıt alabilmek  için doğru bilgilere sahip olmak ve kullanım noktasında oldukça bilinçli davranmak gerekmektedir.

Hamam tozu çok güçlü ve tehlikeli bir yapıya sahiptir ve kimyasal olarak As2S3 olarak adlandırılır. Hepimizin bildiği gibi, bazı insanlar hamam tozu kullandıktan zehirlenir, hatta ölüm noktasına kadar bile gidebilir. Bu kötü sonuçların nedeni maalesef ki kokuya çok fazla maruz kalmaktır. Aynı nedenle, hamam tozu ve yağının bilinçsizce uzun süre ciltte bırakılması ciddi tahriş ve yanıklara neden olabilir ve vücutta alerjik reaksiyonlara da neden olabilir.

BENZER YAZILAR  Prader Willi Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Ancak yine de hamam tozu kullanmak istiyorsanız önce cildinizin küçük bir bölgesine uygulamanız, 2-3 dakika beklemeniz, temizlemeniz ve reaksiyon oluşmaması için bölgeyi 24 saat gözlemlemeniz gerekir. Ayrıca yüz ve göz gibi hassas bölgelerinizde asla kullanmamanız gerektiğini de bilmelisiniz. Ciltte kaşıntı, yanma veya kızarıklık gibi farklı bir etki ile karşı karşıya geldiyseniz bu tozu kesinlikle kullanmayınız. Aynı şekilde uygulayacağınız alanın iyi havalandırıldığından emin olmalısınız. Kesinlikle bu hamam tozunu hava olmayan küçük bir alanda kullanmayıp kokusuna uzun süre maruz kalmamaya çok dikkat etmelisiniz.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir