Özellikle kadınlar her zaman temiz ve pürüzsüz bir cilde, vücuda sahip olmak isterler. Bu temiz ve pürüzsüz vücuda sahip olmak için uygulanan yöntemlerden birisi de el ağdası yöntemidir. Bu ağdanın diğer ağda türlerinden farklı olarak uygulanan bölgeden ağda bezi yerine elle çekildiğini biliyoruz. El ağdaları cildi ve vücudu daha az tahriş etmekte ve daha kolay temizlenme özelliğine de sahiptir.

El Ağdası Kullanımı

El ağdası nasıl kullanılır sorusu özellikle ilk kez kullanacak olanların bir hayli kafasını meşgul etmektedir. Fakat el ağdasının uygulanması çok kolaydır. Birkaç kez kullandıktan sonra artık kolaylıkla bu uygulamayı yapabileceksiniz.

Fayans veya mermer gibi kuru bir yüzeye mümkün olduğunca fazla ağdayı dökün. Buna ek olarak el ağdasını cezve ya da ufak bir tencerede ısıttıktan sonra da fayans ya da mermer gibi kuru bir yüzeye dökebilirsiniz. Başka bir alternatif ise ağzı sıkıca kapalı olan hazır el ağdasını su dolu tencerenin içinde kaynattıktan sonra kullanmaktır.

Ağda vücut sıcaklığına uygun bir sıcaklığa ulaştıktan sonra parmaklarınızla kaldırın ve parlak sarıya dönene kadar birkaç kez sakız gibi gerin ve katlayın. Ardından tüylerden arındırmak istediğiniz bölgeye bir spatula yardımı ile ince bir tabaka halinde sürün.

Ters yönde çekmeden önce eliniz ile bastırmanız tüyleri iyice kapsaması bakımından da önemlidir. Batık problemi gibi problemlerle karşılaşmamak adına bu işlemi olabildiğince hızlı yapmanızda fayda var. En son aşama olarak ağda işleminiz tamamen bittikten sonra uyguladığınız bölgeleri iyice ılık suyla yıkamanız gerekmektedir.

Ellerinize ve istemeyeceğiniz alanlara bulaşmamasına dikkat edin. Özellikle ağdaya dokunduktan sonra ellerinizi gözünüz gibi hassas bölgelere sürmemeye dikkat edin. Olası göze ya da hassas olan bir başka bölgeye bulaş durumunda bol suyla yıkamaya özen gösterin. Ve kurulamak istediğinizde de yapışmayacak türden bir bez kullanmaya dikkat edin.

Benzer Gönderiler  Solerat Jel Ne İşe Yarar?

En iyi sonuç için ağda yapılacak bölge kuru ve temiz olmalıdır. Az bilinen ve ağdanın acısını minimum seviyeye indirecek olan bir yöntem olarak; ağdayı uygulayacağınız bölgeye ağdayı uygulamadan önce yeterli miktarda pudra sürüyoruz. Bu şekilde acı minimum seviyeye ulaşmakla kalmayıp, cildinize ve vücudunuza yapışmış olan ağdayı daha kolay çekmenizi de sağlıyor.

El Ağdasının Zararları

El ağdasının zararları bir çok kadın kullanıcı tarafından merak edilmekte olup bu bahsedilecek olan zararları minimum seviyeye indirmek tamamen sizin kendi elinizdedir. Ne tür bir ağda olursa olsun, uzun süreli kullanım bazı yan etkilere neden olacaktır. Tüm ağdaların doğrudan zararlı olduğunu söylemek yanlış olsa da dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır.

Örneğin ağdanın türü ne olursa olsun, cildin buna uygun olduğundan emin olun. Çoğu kadın ve erkeğin el ağdası, ılık ağda, soğuk ağda gibi farklı ağda türlerine alerjisi vardır. Ağdaya alerjisi olan cilde ağda uygulanırsa ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Şekerin karamel haline getirilmesiyle elde edilen evde şeker ve limondan yapılan doğal ağdalar ve reçineli ağda da  da dahil tüm bunlar alerjiye neden olabilir. Bazı bölgelerde sarkmalara neden olabilir.

Bu gibi olası alerji durumlarını ve sarkmaları önleyebilmek için ağda kullanım sıklığını azaltabilirsiniz. Örneğin üst üste yakın zamanlarda uygulamaktan kaçınmanız alerji ihtimalini önleyeceği gibi tüylerinizin tam çıkmasını beklediğinizde alacağınız performans da artacaktır.

Ev Yapımı El Ağdası Tarifi

Markalardan hazır el ağdası almak istemiyorsanız ya da acil ihtiyacınız olduğu halde hazır el ağdasına ulaşacak vaktiniz eğer yok ise limon, su, toz şeker gibi basit malzemelerle evde kendi el ağdanızı yapıp kolaylıkla kullanabilirsiniz.

Ev yapımı el ağdası tarifi yapılması kadar aynı zamanda uygulanması da sizler için çok kolay olacaktır. İhtiyacınız olan malzemeler; Yarım su bardağı su, 2 buçuk su bardağı toz şeker ve biraz da limon suyu.

Benzer Gönderiler  Beyin Anevrizması Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Küçük veya isteğinize göre orta boy bir tencerenin içerisine verilen miktarlardaki kadar su ve toz şekeri ekleyip kısık ateşte pişirmeye başlayın. Isındıktan sonra yeteri kadar limon suyu eklenmelidir. Bu aşamada devamlı karıştırılmalıdır. Tahta kaşıkla karıştırmanız yapışmaması açısından çok daha iyi olacaktır. Ağda olması gereken kıvama geldiğinde bir kaba aktarın ve oda sıcaklığındaki bir sıcaklığa erişmesini bekleyin.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları