Nane Limon Çayı Faydaları Nelerdir? Nane Limon Çayı Nasıl Yapılır?

Nane Limon Çayı Faydaları Nelerdir? Nane Limon Çayı Nasıl Yapılır?
nane limon çayının faydaları
0

Nane limon çayı faydaları ile ülkemizde birçok kitle tarafından bilinmektedir; ama sürekli de tüketilmekten kaçınılır. Nane limon çayı bitkiler dünyasının iki olağanüstü bitkisinin varlığı ile ortaya çıkmakla beraber, alternatif tıpta da olumlu etkileri ile bilinir. Nane limon vücuda pek çok fayda sağlar. Kokusu ve tadı ile kalpleri fethettiği gibi bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı ya da grip gibi rahatsızlıklarda sıklıkla tercih edilir.

Nane limon çayı havaların soğuması ile tüketimi artar; halsizlik, stres ya da bitkinlik durumlarında oldukça etki sağlar. Yumuşak aroması ile içimi aynı zamanda nane ve limonun efsane uyumu sayesinde kişiyi dinlendirir ve vücutta ferahlatıcı bir etki sağlar. Nane limon çayı faydaları aşağıdaki şekilde inceleneb ilir.

İçindekiler Tablosu

Nane Limon Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Nane, geçmişten bugüne tıbbi özellikleri bulunan popüler bir bitki olur. Limon da bitkiler dünyasının en göze çarpan meyvelerinden biridir. Bu ikili birleştiğinde nane limon ne işe yarar? sorusu karşımıza çıkar. Öncelikle akciğer ve bronşların rahatlamasını sağlayarak öksürüğü azaltır. Bahar aylarında nane limon çayı içilmesi ile sık karşılaşılan alerjik durumlar ile astım rahatsızlığına karşı etkisi bulunur. Soğuk algınlığına iyi gelir.

BENZER YAZILAR  Serotonin Eksikliği Neden Olur?

Zihni açtığı gibi güç verir ve midenin rahatlamasını sağlayarak sindirimi kolaylaştırır. Bağışıklık sistemini düzenler ve vücutta gerçekleşen hasarları onarır. Vücudu zararlı toksinlerden arındırır. Düzenli kullanımında kas spazmları son bulur. Kafeinsiz bir çay olmasından dolayı nane limon vücudu gençleştirir ve rahatlatır.

Zencefilli nane limon da kullanılan zencefil ile çayın daha etkili hale gelmesini sağlar. Beyaz kan hücrelerine güç sağlar ve gribal enfeksiyonlar ile savaşır. Gündelik hayatın büyük problemlerinden olan baş ağrısı için de çözüm getirir. İlaç kullanmayı ret eden kişiler rahatlıkla zencefilli nane limon çayı tüketerek baş ağrılarının önüne geçebilir.

Boğaz ağrısı, soğuk havalar ile kendini gösterir. İltihaplanma, aşırı sıcak ya da soğuk sıvı tüketimleri boğaz ağrılarına neden olur. Bu neden ile boğazı rahatlatacak içeceklere ihtiyaç duyulur. Boğaz ağrısı için nane limon kullanımı ile de sıklıkla karşılaşılır. Düzenli olarak tüketilmesi durumumda kan damarlarını gevşeterek vücudun rahatlamasını sağlar. Nane limon çayı faydaları bu kadar ile de elbette sınırlanamaz.

Nane limon çayı sindirim sistemini düzenleyerek vücudun doğru çalışmasını sağlar. Burun tıkanıklıklarına ve balgam problemlerine karşı etkili çözüm sağlar. Nane limon alerjik ya da kronik öksürüklere de iyi gelir. Kan şekerini dengelediği gibi kanı da temizler. Günde 2 fincandan fazla tüketmemek kaydı ile rahatlıkla tercih edilir böylelikle kan dolaşımının da dengeli olmasını sağlar.

BENZER YAZILAR  Defne Faydaları ve Zararları

Nane Limon Nasıl Kaynatılır?

Taze nane limon nasıl yapılır; özellikle kış mevsiminin başlayıp hava soğuması ile daha artan bir soru halini alır. Hoş tadı ile kış mevsimi hastalıklarının kurtarıcı olan çay için taze nane kullanımı önem taşır. Doğal mucizeler sunan bitkiler dünyasının en etkili iki bitkisinin yan yana gelmesi ile oluşan nane limon çayı, insana faydası olduğu gibi lezzet de sunar.

Mide üşütmesine ve bulantısına nane limon nasıl yapılır; 2 tatlı kaşığı taze nane ile 1 limon yarısı cezveye konuşur. Limon kabukları ile beraber eklenir. Üzerine su eklenerek kaynatılır. Kısık ateşte 3 dakika kadar kısık ateşte bekletildikten sonra süzülerek tüketilir. Kişinin isteğine göre nane limon çayının içine bal eklenebilir ya da sade içilir. Soğutmadan sıcak tüketilmesi gerekir.

Ballı Nane Limon Çayı Ve Limon Kabuğu Nasıl Tüketilir?

Özellikle masa başı işlerde çalışan insanların gün boyu çay ve kahve tüketimleri fazla olur. Bu durumda da vücutta demir eksikliği gerçekleşebilir. Bu neden ile tüketilen çay ve kahve tüketiminden kaynaklı düzensizlikleri yok etmek için ballı nane limon da doğru bir seçenek olur.

BENZER YAZILAR  Bamya Tohumunun Faydaları

Uyku problemi yaşayanlar için de çözüm olur. Bitkisel çaylardan olmasından dolayı pek çok mineral içerir. Nane limon kabuğu içerdiği mineraller sayesinde kişiyi rahatlatır ve kişinin güzel bir uyku çekmesini sağlar. Düzenli şekilde tüketilmesi ile kas sıkışmaları ile gerginlikler ortadan kalkar ve zihin karışıklığı son bulur.

Mide bulantısı çeken kişilerin de başvuracağı doğal çözümlerinden birisi olur. Mide ağrıları, kusma ve bulantı gibi durumlarda nane limon çayı mideyi rahatlatarak bu şikâyetlerin sonlanmasını sağlar. Vücuda direnç sağladığı gibi düzenli kullanımda yağ yakınına da yardımcı olur. Kasları gevşeten özelliği ile adet sancılarını azalttığı gibi diş ağrısını da giderir.

Nane Limon Çayı Zararları Nelerdir?

Pek çok faydası arasında fazla tüketimine bağlı olarak nane limon çayının zararları da bulunur. Günde 2 fincanın yeterli olması ile aşırı tüketilmesi durumunda baş dönmesi, iştah kaybı, kalp atışlarında düzensizlik ve baş ağrısına neden olur. Reflü hastalarının ve hamile kişilerin düşük tehlikesine karşı tüketmemesi gerekir. Bebeklerde solunum problemine neden olabileceği gibi emziren anneler de tüketmesi önerilmez.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir