Kenger Otu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Kenger Otu Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?
Kenger Otunun faydaları
+ - 2

Pek çok bitki gibi kenger otu faydaları da insan sağlığı açısından önem taşır. Dünyanın pek çok yerinde yetiştirilmesi nedeni ile tanınan bitki, papatyagiller ailesinden olup kenger otu bitkisi nasıldır diye sorulur ise öncelikle çok yıllık bir bitki olduğu söylenir. Mor ve kırmızı olan kenger otu olgunlaşma döneminde sarımsı bir renge bürünür.

Kenger otu kurak iklimi seven bir bitki olup, yaz aylarında sıcağın çok yoğun olduğu yerlerde daha fazla yetişir. Ülkemizde de Ege, Akdeniz, Orta Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yetişir. Kenger otu, bu bölgelerin yüksek yerlerinde ve dağların sarp kayalık taraflarında kendiliğinden büyür.

Kenger Otu Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kenger otu nedir, bitkiler dünyasında olan her bitki gibi kenger otu da insan sağlığına pek çok fayda sağlar. Kenger otu faydaları özellikle tansiyon ve şeker hastalığına karşı bulunur ve bu rahatsızlıklara karşı olumlu etkileri sebebi ile sıklıkla tüketilir. Diş sağlığına da iyi gelen ot; diş ağrılarında, diş eti rahatsızlıklarında ve diş beyazlatma da önemli bir role sahiptir.

BENZER YAZILAR  Nasır Tedavisinde Domates Nasıl Kullanılır?

Kenger otunun sakızı oldukça pahalı olduğundan oldukça kıymetli otlardan biri olur. Kenger fiyatı deyim yerinde ise altın fiyatı ile kapışır haldedir. Sakızı ve dikenleri ile tam anlamıyla bir şifa bitkisi olan kenger otu faydaları açısından pek çok rahatsızlığa karşı olumlu katkılar sağlar.

Kenger otu nasıl kullanılır sorusu için de ot kabukların soyulması ile tüketilir şeklinde cevap verilir. Otun gövdesi kesilerek içindeki süt ortaya çıkartılır ve sakız imalatında da kullanılır. Bitki ayrıca sakızı ile sütlaç yapımında da kullanılır ve tatlıya hoş bir koku sağlar. Bitki, kendine özgü karakteristik yapısının yanı sıra hoş kokuya ve tada sahiptir.

Kenger Otu Faydaları Nelerdir?

Kenger otunun faydaları arasında vücutta antikor üretimi için hücrelerin yenilenmesini sağlaması olur. İçerisinde bulundurduğu antioksidan ile vücudun zararlı toksinlerden arınmasına katkı sağlar. Kenger otu, sağlık açısından çok şifalı bir bitki olup pek çok farklı yöntem ile kullanılabilir. Kenger otu faydaları arasında iltihaplanan ya da patlayan kulak zarı tedavisi, safra kesesinde oluşan taşların düşürülmesi ve mide ağrısı ya da şişkinlik gibi rahatsızlıklara iyi gelmesi bulunur.

BENZER YAZILAR  Böbrek Ağrısı Neden Olur? Böbrek Yetmezliği Belirtileri

Kenger otu faydaları arasında kişinin iştahsızlık durumuna da iyi gelir. Kenger otu tüketileceği gibi kenger sakızı da çiğnenebilir böylelikle kişinin iştahı açılır ayrıca hazımsızlığa karşı da olumlu etkileri vardır. Halsizlik ve kansızlığa iyi gelmesinin yanı sıra kenger otunun faydası nedir özellikle yüksek tansiyonu düşürmesi ile hipertansiyon hastası olan hastalara oldukça faydası bulunur.

Kenger sakızı faydaları arasında antidepresan özelliği ile insanın stres seviyesi düşürdüğü gibi sinirler sistemi için de etkili olur. Kenger sakızı ayrıca yüz felci geçiren hastalara da fayda sağlar.

Yüz felci geçirmesi ile yüzdeki bazı kasların oynatmak daha zor olur. Bu sakızın çiğnenmesi yüzdeki kaslara olumlu etki sağlayabilir. Kengerden elde edilen sakız ayrıca kabakulak rahatsızlığına da iyi gelir. Karaciğer iltihaplanması sebebi ile meydana gelen siroz hastalığına karşı da koruyucu etkisi vardır.

Kenger Otu Nasıl Yenir?

Kenger otu nasıl yenir sorusu da kenger otu faydaları duyulması ile günden güne daha çok çoğalır. Ot, et ve bulgur yemeklerinde kullanılabilir. Taze tüketilebildiği gibi sakızı da bir ay süre ile kullanılabilir. Taze şekli ile bazı yemeklerde sebze tarzında kullanılabilir aynı zamanda lezzetli bir tada sahip olması nedeni ile çiğ olarak da tüketilebilir.

BENZER YAZILAR  Eyüp Acil Diş Hastanesi Doktor Telefonu: 0533 582 82 79

Yemeklere kullanılabildiği gibi kenger otunun turşusu da yapılır. Yemekler içinde diğer sebzeler gibi görev yapan ot, kolay pişirildiği için yemeklere sonradan eklenmesi daha doğru olur. Kenger otu ayrıca haşlanarak salata olarak da tüketilebilir. Sağlık açısından bakıldığında da doğal şekilde tüketilmesi daha çok fayda sağlar.

Kenger Otu Zararları Nelerdir?

Kengerin faydaları ve zararları olarak pek çok rahatsızlığa iyi gelen bitkinin kanıtlanabilir bir zararı bulunmaz. Kenger otunun zararları hakkında söylenebilecek herhangi bir şeyin olmama nedeni de herhangi bir zararı tespit edilmeme durumundan kaynaklanır. Herhangi bir zararı tespit olmamış olsa da her bitki gibi aşırı tüketilmesi de gerekir

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Çay olarak ta tüketebilirmiyiz
    Tam gğnlük tüketim dozu nekadar mesela

  2. Nesrin imren 5 ay önce

    Tanımadığımız otları size nasıl gösterebiliriz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.