Kekreyemiş Tozu Nasıl Kullanılır? Kekreyemiş Tozu Kilo Verdirir Mi?

Kekreyemiş Tozu Nasıl Kullanılır? Kekreyemiş Tozu Kilo Verdirir Mi?
kekreyemiş tozu faydaları
0

Kekreyemiş bitkisi tozu, genel olarak Kuzey Amerika bölgesinde yetiştirilen bir yabanmersini türüdür. Kekreyemiş kapalı tohumlu (Magnoliophyta) ve çift çenekli (Magnoliopsida) olan bu bitkinin bilimsel adı Vaccinum vitus – idaea’dır. Kekremiş tozu nasıl kullanılır?

Kekreyemiş tozu ise kekreyemişin kurutulduktan sonra öğütülmesi yoluyla elde edilir ve kekreyemiş tozu, vücut için oldukça sağlıklı olduğu söylenebilen doğal ürünler arasında bulunur. Ayrıca hazır olarak satılan paketlerde, bu bitkinin tozuyla beraber tarçın ve kiraz sapı tozu gibi ek ürünler de mevcut olabilir.

İçindekiler Tablosu

Kekreyemiş Tozunun Faydaları Nelerdir? Kekreyemiş Kilo Verdirir Mi?

Kekreyemiş tozunun faydaları, zayıflamak için güvenilir bir bitkisel ürün kullanmayı amaçlayanlara uygun olan faydalardır. Bundan dolayı, “Kekreyemiş kilo verdirir mi?” ya da “Kekreyemiş tozu zayıflatır mı?” gibi soruların cevabını arayanlar bu tozu rahatlıkla kullanabilir. Kekreyemiş tozu faydaları ise genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

 • Metabolizma hızını yükseltir ve bundan dolayı kan dolaşımının hızlanmasına da yardımcı olur.
 • Kontrol altına alınamayan iştaha karşı etkilidir.
 • Vücudun fazla miktarda yağlanmasını engeller.
 • Yağ yakmayı hızlandırmasından dolayı tip – 2 diyabet hastalığının etkisini ya da görülme riskini azaltır.
 • İnsülin direncinin engellenmesine yardımcı olabilir.
 • Ödem sorununa iyi gelir.
 • Polifenol içerdiğinden dolayı antioksidan özelliğine sahiptir.
 • İdrar sökücü özelliğe sahiptir.
BENZER YAZILAR  Basur İçin En Etkili İlaç Nedir?

Bu faydalar, kekreyemiş bitkisi tozu düzenli olarak tüketildiği zaman gözlemlenebilecek olan en önemli faydaların başındadır. Fakat kekreyemiş bitkisinin farklı bünyelerde farklı etkiler ortaya çıkarabilmektedir. Bundan dolayı bir doktorun bilgisi dahilinde kullanım yapmak daha doğrudur.

Kekreyemiş Bitkisi Tozu Nasıl Kullanılır?

Kekreyemiş tozunu sıcak suya ya da yoğurda katarak tüketmek mümkündür. Ayrıca baharat olarak salatalara da bir miktar eklenebilir. Kekreyemişin sabah aç karnına yoğurda katılarak ve akşam ise sıcak su ile karıştırılarak tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Fakat kekreyemiş tozu kullanılırken, etkili diyet programlarının uygulanması gerektiği de unutulmamalıdır.

Kekreyemiş Tozunun Zararı Var Mıdır? Kekreyemiş Tozunun Zararları Nelerdir?

Kekreyemiş tozunun zararları veya daha doğrusu yan etkileri de ortaya çıkabilir. Fakat bu durumların neredeyse tamamı, bünye farklılıkları ile alakalı olan kişisel durumlar olarak görülmelidir. Kekreyemiş bitkisinden olumsuz etkilenmiş olan tüketicilerin yaşadığı sorunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • İshal ya da kabız
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Şişkinlik hissi
 • Karın ağrısı
 • Metabolizmayı aşırı hızlandırmasından dolayı ortaya çıkan açlık hissi

Kekreyemiş tozunun zararları şeklinde kabul edilebilecek olan bu durumlar, her tüketicide ortaya çıkmasa da yaşanabilen yan etkilerdir. Öncelikle kekreyemiş tozu kullanırken aceleci olmamak, bu ürünün ilaç olmadığını unutmamak ve kilo verme konusunda doğal besin takviyelerinden çok tüketici çabasının etkili olduğunu kabul etmek gerekir.

BENZER YAZILAR  Lansor Mide İlacı Nedir? Ne İşe Yarar?

Çünkü sadece bu ürünü kullanarak zayıflamayı beklemek doğru değildir. Zayıflamak için kekreyemiş kullanmak ile beraber egzersiz yapmak ve yanlış beslenme alışkanlıklarından uzak durmak şarttır.

Kekreyemiş Tozunu Kimler Kullanamaz?

Kekreyemiş tozunu kimler kullanamaz?” sorusu da çok önemlidir. Bu bitkisel tozun bazı alerjik durumlar ortaya çıkarmasından dolayı, anne karnında olan ya da emzirilen bebeğin olumsuz etkilenme riskini engellenmesi için gebelerin ya da emziren annelerin kekreyemiş tozu kullanmaması gerekir.

Kronik hastalıklara sahip olanlar ise mutlaka bir uzman hekimden izin alarak bu ürünü kullanmalıdır. Yaklaşık olarak 13 – 14 yaşından küçük olan çocukların da kekreyemiş kullanmaması önerilir.

kekreyemiş zararları nelerdir

Kekreyemiş Tozunun Zararı Var Mıdır? Kekreyemiş Tozunun Zararları Nelerdir?

Kekreyemiş tozunun bazı tüketiciler üzerinde zararları veya daha doğrusu yan etkileri de ortaya çıkabilir. Fakat bu durumların neredeyse tamamı, bünye farklılıkları ile alakalı olan kişisel durumlar olarak görülmelidir. Kekreyemiş bitkisinden olumsuz etkilenmiş olan tüketicilerin yaşadığı sorunlar arasında şunlar bulunmaktadır:

 • İshal ya da kabız
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Şişkinlik hissi
 • Karın ağrısı
 • Metabolizmayı aşırı hızlandırmasından dolayı ortaya çıkan açlık hissi
BENZER YAZILAR  Soğuk Algınlığı İlaçları

Kekreyemiş tozunun zararları şeklinde kabul edilebilecek olan bu durumlar, her tüketicide ortaya çıkmasa da yaşanabilen yan etkilerdir. Öncelikle kekreyemiş tozu kullanırken aceleci olmamak, bu ürünün ilaç olmadığını unutmamak ve kilo verme konusunda doğal besin takviyelerinden çok tüketici çabasının etkili olduğunu kabul etmek gerekir.

Çünkü sadece bu ürünü kullanarak zayıflamayı beklemek doğru değildir. Zayıflamak için kekreyemiş kullanmak ile beraber egzersiz yapmak ve yanlış beslenme alışkanlıklarından uzak durmak şarttır.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir