Erkekler İçin Saç Bakımı: Şampuan, Kurulama, Bakım ve Öneriler

Kadınlarda olduğu kadar, erkeklerde de saç bakımı oldukça önemli bir pratiktir. Özellikle kuru, yağlanmaya yatkın ve uzun saçlı erkeklerde saç bakımının yapılması çok önemlidir.

Bu yazıda sizlere erkekler için saç bakımı önerilerini sunacağız.

1. Saçlarınızı havluyla yıpratmayın

Erkeklerde saç kurutma makinesinden ziyade havluyla saçları kurutmaya çalışmak daha yaygındır. Gerçek şu ki saçlar ıslak veya nemli bir haldeyken onu çok fazla karıştırmak yıpratıcıdır. Ovalayarak veya sadece havlu kullanarak saçlarınıza zarar verebilirsiniz. Havlu kullanacaksanız böyle yapmak yerine hafif bastırma hareketleriyle saç ıslaklığını alabilirsiniz; ayrıca kuru ve kalın tüylü bir havluyla saçları kurulamak, saçların elektriklenmesine de neden olabilmektedir.

Kullandığınız havlu elbette yumuşak bir dokuya sahip olmalı. Bundan sonra işi saç kurutma makinesine bırakmak daha sağlıklı bir seçim olacaktır.

Saç kurutma makinesini ise saçlara çok yakından tutmamak gerekir. Eğer kış ayında değilseniz, saç kurutma makinenizin sıcaklık ayarını ılık diyebileceğimiz orta seviyeye getirebilirsiniz. Eğer kış ayındaysanız, saç kurutma makinenizin üfleme gücünü bir tık aşağıya çekebilirsiniz. Her halükarda saç kurutma makinesini saçlarınıza yakın tutmayın. Erkekler için saç bakımı önerileri arayanlar bu maddeyi ciddiye almalıdır.

BENZER YAZILAR  Andız Pekmezi Faydaları

2. Şampuan kullanımında aşırıya kaçmayın

Bir çok saç ürünü aslında zararsızdır çünkü saçların yapısına uygun olarak üretilir. İster jöle ister biryantin olsun, hiçbir ürünü fazla kullanmayın ve kullandığınız günün gecesinde saçlarınızı iyice durulayın.

Bazı kimseler ne kadar çok şampuan o kadar iyi gibi bir algıya sahipler. Çoğu zaman herkes her gün saç yıkamanın fayda sağlayacağını düşünerek yanılır. Aslında her gün saçları yıkamak, özellikle şampuan kullanarak yıkamak, pek yararlı bir uygulama sayılmaz.

Bunun yerine iki günde bir saçları bir veya en fazla iki defa saçınıza uygun şampuan ve kremlerle yıkamak en doğrusudur. Saçlarınızı ertesi gün yıkamakta ısrarcıysanız, bir gün şampuanlı bir gün saf suyla yıkamayı deneyebilirsiniz. Saçların yıpranmaması ve yağ oranını tamamen yitirmemesi için bu önerinin dikkate değer olduğunu belirtmek istiyoruz. Erkekler için şampuan kullanımı önerilerimizi dikkate almanızı tavsiye ederiz.

3. Saç kremini duşun vazgeçilmez bir parçası haline getirin

Erkekler kadınlara göre saç kremi kullanmaktan daha uzak olabilirler. Ancak saç kremleri saç köklerini besleyen ürünlerdir. Şampuanlar saçları kurutabilir. Özellikle birkaç defa şampuanla yıkamak saçların büyük oranda kurulukla karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu yüzden şampuanın ardından saç tipinize uygun bir krem kullanmak ve iyice durulamak önemlidir. Erkekler için saç kremi kullanmak önemli bir konudur.

4. Saç kremi ve şampuan seçimi

Piyasada her saç tipine özel olarak üretilen farklı farklı şampuanlar ve saç kremleri mevcuttur. Örneğin kıvırcık saçlar, ince ve kırılgan saçlar, yağlı saçlar için ayrı ayrı şampuan kullanılması gerekebilir. Bu sayede saçınızı doğru bir şekilde besleme imkanı elde edersiniz.

BENZER YAZILAR  Siyez Bulguru Nedir? Siyez Bulguru Faydaları Nelerdir, Kullanımı Nasıldır?

5. Erkeklere özel saç bakım ürünleri

Bunlar ana başlıkta saç dökülmesini ve kepeklenmeyi önleyen, gideren ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Erkeklerin saç derisinde kepeklenme ve egzama türünde durumlara daha sık rastlamak mümkündür. Saç dökülmesi ise genelde erkek tipi saç dökülmesi (androgenetik alopesi) yani erkek tipi saç dökülmesi olarak bilinir. Bu saç dökülmesinde saçların büyük bir bölümü gücünü yitirir ve yıpranarak dökülürler. Bu yüzden erkeklerde saç bakım ürünlerinin saç köklerini besleyecek olması ayrı bir önem taşır.

Erkekler için önerebileceğimiz bir tedavi saç mezoterapisidir. Vitamin ve saçları besleyen bileşenlerle saç derisine enjekte edilen takviyelerin yapıldığı bu yöntem oldukça etkilidir.

Bu nedenlerden ötürü keratin bazlı saç bakım ürünleri ve şampuanları erkeklerin kullanması son derece uygun bir seçenek olacaktır. Ayrıca saç derisine e vitamini tarzında takviyeler yapılabilir. Bunları kendi başınıza yapmaktansa, uzman bir hekimden veya dermatologdan yardım almak daha doğrudur.

6. Bir ayda birden fazla olmak üzere berbere uğrayın

Erkekler için saç bakım önerileri listesinde kuaförler önemli bir yerdedir. Erkekler genel olarak ayda bir veya daha uzun sürelerde berbere gitmeyi tercih ediyor olabilirler.

Doğrusu berbere gitmek için saçların olağan boyutundan daha uzun olmasını beklemek pek doğru sayılmaz. Saç uçları uzama esnasında yıpranır. Bu uçları makasla düzeltmek gerekir. Bu nedenle ayda iki defa berbere gitmek ideal tercihtir.

BENZER YAZILAR  Piezo Burun Estetiği

7. Saçlarınızı kaşımayın

Tuhaf bir uyarı gibi mi geliyor? Aslında saçları tırnaklarla sert bir şekilde kaşımak saç derisini uzun vadede mahvedebilir.

Bunun yerine parmak uçlarınızla, masaj yapar gibi saçlarınızı kaşıyabilirsiniz. Bu arada söylemeden geçmeyelim; sert uçlara sahip ve dizilimi sık olan tarakları devamlı kullanmak pek sağlıklı değildir. Bunun yerine hafif kıllardan üretilmiş saç fırçaları ve hiç değilse parmaklarınızı kullanabilirsiniz.

8. Bitkisel ürünler kullanın

Bitkilere dayalı bir şekilde üretilen polisakkarit molekülleri büyük oranda su molekülü barındırmaktadır. Bu sayede saç derisinde ve saç köklerinde beklenen ya da istenen nem dengesi sağlanabilir. Erkek saç bakım losyonları tamamen erkeklere özel üretilmektedir. Bu losyonlarda bulunan çeşitli bileşenler, erkeklerin saçlarında şikayet ettiği zararlı semptomları azaltmaya veya dindirmeye yönelik çalışır.

Zeytinyağı da erkekler için ayrıca kullanılması gereken bir üründür. Islak saçlara, şampuandan önce 1 çay kaşığı zeytinyağı yedirmek ve sonrasında iyice durulamak saçları besleyecektir. Erkeklerin saç yapılarında kuruluk daha fazla görülebilir. Bu kuruluk saçların dökülmesine, yıpranmasına ve kepeklenmesine yol açabilmektedir.

Zeytinyağı yedirildikten sonra saçlar iyice durulanmazsa, ertesi gün yağlı bir saç görünümü oluşabilir. Bu yüzden saçları derinlemesine yıkamak bu istenmeyen görünümün önüne geçer.

Yorum yapın

1