Sirdalud Nedir?

Sirdalud Nedir sorusuna kasların çok fazla derecede gerilmesinin sorumluluğu taşıyan omurilik düzeyindeki sinyal transferini engellenmesine yol açarak kas gerginliğini azalmasını sağlayan kas gevşetici bir ilaçtır cevabı verillebilir.

Sirdalud ne için kullanılır?

Sirdalud, sinir sistemi bozukları nedeniyle kas gerginliğine bağlı bel ağrısında, boyun tutulmasında, omurga hastalıklarında ya da ameliyatlardan sonra görülen kas ağrılarının tedavisinde kullanılır. Ayrıca beyin ve damar hastalığı, beyin felci, multipl skleroz gibi sinir sistemi bozukluklarına bağlı şiddetli kas kasılmalarının tedavileri için kullanılmaktadır.

Sirdalud Etken ve Yardımcı Maddeleri Nelerdir?

Etken maddeler olarak 2 mg tizanidine aynı miktarda 2.288 mg tizanidin hidroklorür içermektedir. Yardımcı maddeler ise kolloidal silikon dioksit (aerosil 200), stearik asit, mikrokristalin selüloz (avicel PH 102) ve susuz laktozdur.

sirdalud nedir?Pin
Sirdalud Nedir?

Sirdalud Nasıl Kullanılır?

Sırdalud kullanılacak dozu hekim tarafından belirlenecektir. Eğer doktor tarafından aksi önerilmemişse; yetişkinlerdeki ağrılı kas kasılmalarının tedavisi için genelde günde 2 defa 1 ila 2 tablet alınarak kullanılır. Şiddetli kas kasılmaları yaşanıyorsa uykudan önce 1 ila 2 tablet olacak şekilde ek bir doz alınabilir. Beyin ya da omurilik hasarı ve multipl skleroza bağlı kas kasılmalarının tedavisinde ise başlangıç dozu  her  biri  1   tablet  olmak  üzere  3 tableti  geçmemelidir. Bu günlük doz, doktora bağlı olarak yarım haftalık veya haftalık aralıklarla 1 ila 2 tablet şeklinde artırılabilir. Sırdalud sadece ağızdan alınarak kullanılır. Tablet yeteri miktarda su ile tüketilmelidir. Tabletler günde üç kez alınmalıdır. Şiddetli devam eden vakalarda hekim tavisyesi ile geceleri ilave bir doz alınması önerebilir.

BENZER YAZILAR  Hamilelikte Baş Ağrısına Ne İyi Gelir

Sirdalud Yan Etkileri Nelerdir?

Tüm ilaçlarda olabileceği gibi Sirdalud içerdiği maddelere duyarlılık gösteren bünyelerde istenmeyen etkiler ortaya çıkabilir. Kas zayıflığı, aşırı yorgunluk, uykulu hal, baş dönmesi, yorgunluk, sersemlik, ağız kuruluğu, mide bozukluğu en sık görülen yan etkileridir. Yaygın görülen diğer olası Sirdalud yan etkileri şunlardır;

  • Uyku bozuklukları
  • Uykusuzluk
  • Nedeni bilinmeyen mide bulantısı
  • Kan basıncında hafif düşüş
  • Serum transaminaz seviyesinde artışı
  • Bulantı

Bunların dışında düşük kalp hızı daha az görülen yan etkiye neden olabilir. Sıklığı bilinmeyen yan etkileri ise; halüsinasyon görme, karaciğer yetmezliği, sarılık, kusma, halsizlik, iştahsızlık, bulanık görmedir. Sirdalud kullandıktan sonra bu etkilerden biri olursa, ilaç alımı durdurulmalı ve vakit kaybetmeden doktora danışılmalıdır. Sirdalud Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Sirdalud içeriğindeki etken maddeye karşı alerjisi olanların bu ilacın kullanılması önerilmez. Karaciğer hastalığı, böbrek hastalığı, yüksek ya da düşük tansiyon hastalığı ve kalp hastalığı durumlarından herhangi birini yaşayan kişiler  bu ilacı kullanmadan önce doktara danışmalıdır.

Süt ve süt ürünleri içeriğinde bulunan laktozun sindirilmesini ile ilgili problemler yaşayan veya bağırsaklarında glukoz emilimi yetersizliği olan hastalar bu ilacı kullanmamalıdır. Sirdalud, soğuk alğınlığı ilaçları, narkotik ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, alerji ilaçları, uyku hapları ve anksiyete ilaçları gibi uyku verici ilaçlarla birlikte kullanılması önerilmez. Bu ilaçlardan herhangi biri düzenli olarak kullanılıyorsa ve Sirdalud kullanılması gerekiyorsa hekime bilgi verilmesi gerekmektedir. Sirdalud kullanmak baş dönmesi ve uyku haline sebebiyet verir dolayısıyla makine veya araç kullanmak gibi aktivitelerde çok dikkatli olunması gerekmektedir. Sirdadul kullanıldığında alkol kullanmaktan kaçınılmalıdır. Alkol, Sirdadul’un olası yan etkilerini arttıracaktır. 18 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaması gerekir. Gebelik ve emzirme dönemlerinde hekim kontrolünde kullanılması gerekmektedir.

BENZER YAZILAR  Öksürürken İdrar Kaçırma Neden Olur?

Değişik yaş Gruplarında Sirdalud kullanımı

Sirdalud kullanımının çocuklarda ve ergenlerde yeterli araştırma ve deneyimi bulunmamaktadır. Dolayısıyla çocukluk ve ergenlik döneminde Sirdalud kullanımı önerilmemektedir. Ayrıca 65 yaş ve üzerindeki hastalarda kullanılırken çok dikkatli olunması ve doktor takibi gerekmektedir.

sirdalud nedir?Pin
Sirdalud Nedir?

Eksik ya da Fazla Doz Sirdalud

Eğer çok sayıda Sirdalud tablet kullanılmış ise, derhal doktora başvurulmalıdır. Bu durum tıbbi müdehale gerektiebilir. Sirdalud tabletin alımı unutuldu ise fark edilir edilmez bu doz kullanılmalıdır. Sonraki dozu plandaki her zamanki saatte almak gerekir. Eğer unutulan dozdan sonraki doz saatine 2 saatten az kalmış ise o zaman unutulan doz atlanmalıdır. Unutulan dozu dengelemek için asla çift doz alınmamalıdır.

İlginizi Çekebilir – Thiocilline Krem Ne İşe Yarar?

Sirdalud ile Tedavinin Sonlandırılması

Sirdalud tedavisi sırasında, hekim tarafından söylenmedikçe tedavi değiştirilemez ya da aniden durdurulamaz. Sirdalud tedavisinin durdurulmasından sonra hastanın daha kötüye gitmemesi için ilaç aniden kesilmemelidir. Tedavinin aniden kesilmesi durumunda hipertansiyon, taşikardi belirtileri olabilir. Tedavi doktor kontrolünde dozun yavaşça azalması ile sağlanmalıdır.

BENZER YAZILAR  Hibiskus Faydaları Nelerdir?
Yorum yapın

1