Enfexia Ne İçin Kullanılır?

Enfexia Ne İçin Kullanılır?
Enfexia Ne Icin Kullanilir
+ - 0

Enfeksiyonların tedavisinde farklı ilaçlar değerlendirilmektedir. Uzmanların gerçekleştirdiği muayenelere göre en çok tercih edilen ilaçlardan biri olarak Enfexia gösterilmektedir. Ancak bu tür ilaçların yan etkileri fazladır. Aynı zamanda antibiyotik özelliği gösterdiği için ancak reçeteli biçimde temin edilmesi gerekmektedir. Bunlardan kaynaklanan nedenler yüzünden bilinçsiz şekilde kullanılması kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Enfexia 500 Ne İçin Kullanılır?

Enfexia 500 belli enfeksiyonların tedavisinde kullanılmaktadır. Bileşiminde sefuroksim bulunmaktadır. Bu etken maddenin direkt olarak enfeksiyonlar ile savaşmaya başladığı bilinmektedir. İlacın tedavi ettiği başlıca hastalıklar arasında;

İlacın, yapılan muayeneler sonrasında uzman reçetesi ile birlikte alınabildiğinin altı çizilmektedir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde Enfexia tercih edilen ilaçlar arasında gösterilmektedir. Fakat burada hastalığın ilerleme seviyesi çok önemlidir. Kimi enfeksiyonlar için doğrudan damar yolundan verilen ilaçlar tercih edilmektedir. İyileşme elde edildiğinde antibiyotik olarak bu ilaçtan destek alınabilmektedir. Enfexia ne için kullanılır konusundan sonra ilacın içerikleri ve ne şekilde kullanılması gerektiği hakkında da araştırmaların yapılması gerekmektedir.

BENZER YAZILAR  Lasix Nedir? Ne İşe Yarar?

Enfexia Antibiyotik

Enfexia antibiyotik bileşenlere sahip olan ilaçlar kategorisinde yer almaktadır. Ülkemizde yakın geçmişe kadar antibiyotik kullanımı ile alakalı olarak yeterli bilinç olmadığının altı çizilmektedir. Ancak son yıllarda konu hakkında gerek sosyal medya üzerinden gerek televizyon kanalları üzerinden bilgilendirmeler yapılmaktadır. Enfexia da bu bilgilendirmeler ile tanınır hale gelmiştir.

Hastaların uzmanlardan bu tür ilaçları yazmaları istemeleri kesinlikle uygun değildir. Uzmanlar hasta muayeneleri çerçevesinde gerek olması halinde zaten ilaçları tedavi yöntemine eklemektedir. Ayrıca antibiyotikler oldukça güçlü bileşenlere sahiptir. Bundan kaynaklı olarak kullanım öncesinde dikkatli davranılması önerilmektedir. Enfexia için sefuroksime alerjisi olanların ilacı kullanmamaları istenmektedir. Diğer türlü kullanım neticesine ve dozuna bağlı olarak istenmeyen neticeler görülebilmektedir.

Enfexia Nasıl Kullanılır?

Enfexia nasıl kullanılır hakkında olağan ve olağandışı süreler bulunmaktadır. Normal şartlar altında ilacın kullanım süresi için beş ila on gün verilmektedir. Yedi gün de geçerli süreler arasında sayılmaktadır. Yetişkinlerde sayılmış olan enfeksiyonların tedavisi için;

  • Günde iki kez
  • 250 mg şeklinde alım önerilmektedir.

Alım için verilen öneriler genel geçer önerilerdir. Uzmanlar hastaların durumuna göre dozları artırıp azaltabilmektedir. Bu neden yüzünden esas olan kullanım şekli her daim uzmanlar tarafından önerilen kullanım şeklidir. Çocuklarda da kullanılabilen bu ilaç için önerilen doz ise günde iki kez 125 mg olarak açıklanmaktadır. Burada da uzman önerileri kullanım şekillerini değiştirebilmektedir.

BENZER YAZILAR  Havuç Yağı Faydaları ve Zararları

Enfexia Hamilelik

Antibiyotik olarak değerlendirilen ilaçların genel kullanımında bile dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu tür ilaçların hamilelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı ekstra hassasiyet içermektedir. İlaç kullanımından kaynaklanabilecek olan zararlardan korunabilmek için kadınların gebelik gibi detayları muhakkak doktorları ile paylaşmaları gerekmektedir. Enfexia hamilelik durumunda;

  • Doz ayarlamaları yapılarak,
  • Zarar ve fayda durumları kıyas edilerek kullanılabilmektedir.

Kullanım konusunda bahsedilen iki önemli detay da ancak uzmanlar tarafından belirlenmektedir. Bundan ötürü hastaların uzmanları kesinlikle bilgilendirmeleri lazımdır. İlacı kullanmaya başladıktan sonra hamile olduklarını fark eden kadınlar için de aynı durumlar söz konusudur. Böyle durumlarda da direkt olarak doktorlara danışılması lazımdır. Danışma öncesinde ilacın kullanımına ara verilmesi de önerilmektedir.

Enfexia emzirme döneminde de rahat bir şekilde kullanılabilecek ilaçlar arasında değildir. Zira ilacın etken maddeleri süt aracılığı ile bebeklere geçebilmektedir. Uzmanlar kullanım öncesinde ilaçtan elde edilecek olan yararlar ile bebeğe gelecek olası zararların derecesini hesaplamaktadır. Zarar ve fayda durumuna göre ise kullanma ya da kullanmama kararı alınmaktadır.

Enfexia Yan Etkileri Nelerdir?

İlaçların farklı yan etkileri kaydedilmektedir. Ancak yan etkiler konusunda herkeste bir şey fark edilecek diye bir şart yoktur. Sayılacak olan Enfexia yan etkileri genel manada ilacın bileşenlerine alerjileri olanlarda kendini göstermektedir. Yan etkiler arasında;

  • Nefes almada zorluk
  • İsilik
  • İshal
  • Mantar
  • Yüksek ateş bulunmaktadır.
BENZER YAZILAR  Kleptomani Nedir, Hırsızlık Hastalığı Nedenleri Ve Tedavisi

Sayılan yan etkilerin tamamı önemli ve ciddi yan etkiler arasındadır. Bu neden yüzünden yan etkilerin görülmesi veyahut devam etmesi durumunda ilacın kullanımı bırakılmalıdır. Böyle durumlarda uzmanlar da bilgilendirilmelidir. Böylelikle tedavinin farklı bir ilaçla ya da değişen dozlarla devam etmesi sağlanmış olunacaktır.Enfexia Ne İçin Kullanılır?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap