Debridat Ne İşe Yarar?

Debridat Ne İşe Yarar?
debridat ne işe yarar
0

Fonksiyonel sindirim bozukluklarında, mide ve bağırsaklarla ilgili düzensizliklerin tedavisi amacıyla kullanılan bir ilaç olan Debridat Ne İşe Yarar? detaylı olarak bu içeriğimizde ele alınmıştır.

İçindekiler Tablosu

Debridat Nedir?

DebridatPfizer PFE İlaçları Anonim Şirketi tarafından üretilmiş etken maddesi Trimebutin maleat olan ve sindirim hareketlerini düzenleyen bir ilaçtır. 250 ml’lik kahve rengi cam şişede şurup ve  tablet olmak üzere 2 çeşit formu mevcuttur. Debridat tablet, 20’li, 40’lı ve 90’lı tablet ambalajlarda satışa sunulmaktadır. Debritad tabletin içeriğinde, Sığır kaynaklı laktoz monohidrat, mısır nişastası, mikrokristalin selüloz, sığır kaynaklı jelatin, magnezyum stearat ve talk yardımcı maddeller bulunmaktadır.

debridat-ne-ise-yarar-2
Debridat Ne İşe Yarar?

Debridat Ne İşe Yarar?

Günlük hayatın stresi, psikolojik ve davranışsal sebepler, yanlış beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam şartları ve besinlerin alerjik etkisi gibi sebeplerden dolayı sindirim sisteminde düzensizliklere neden olabilir. Debridat şurup ve tablet, sindirim kas hareketlerindeki  azalma var ise sindirim kaslarını harekete geçirir. Şayet sindirim kas hareketlerinde artış var ise spazmı çözücü etkisi gösterir. Karın ağrısı ve kabızlık durumlarında debridat bu sorunu çözmeye ve bağırsakları düzenlemeye yardımcı olacaktır.

BENZER YAZILAR  Tahin Helvası Faydaları 8 Önemli Özellik

İlginizi Çekebilir – Diafuryl Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Debridat Kullanım Şekli Nasıldır?

Debridat, hekim tarafından önerilen dozda kullanılmalıdır. Tabletler çiğnenmeden yeterli miktarda sıvı ile yutulmalıdır. Doktor aksini söylemedikçe bu standart talimatlar takip edilmelidir. Debridat süspansiyon şişe üzerinde bulunan çizgiye kadar su doldurulur ve oral süspansiyon hazırlanmış olur. Hazırlanan süspansiyon doğrudan veya sıvı eklemesi yapılarak içilebilir. Debridat aç ya da tok kullanılabilir.

Doktor aksini söylemediği sürece yetişkinler için önerilen dozaj günde 3 defa 15 mL’lik ölçekdir. Ancak İstisnai bir durumda günde 6 defa 15 mL’ ölçeğe kadar çıkartılabilir. Çocuklar için ise; 0 ila 6 ay arası için günde 2 veya 3 kere 2,5 mL’lik hazırlanmış ölçek, 6 ay ila 1 yaş arası için günde 2 kere 5mL’lik hazırlanmış ölçek, 1 yaş ila 5 yaş arasındaki çocuklar için günde 3 kere 5 mL’lik hazırlanmış ölçek, 5 yaş ve üzerindeki çocuklar için günde 2 kere 10 mL’lik hazırlanmış ölçekdir.

Her kullanımdan önce ve sonra ölçekler mutlaka iyice yıkanıp durulanmalıdır. Eğer Debridat’ın bir dozunun kullanımı kaçırılırsa fark edilen an kullanılabilir. Bir sonraki dozun zamanı yakın ise kaçırılan doz atlanır ve mevcut doz programına devam edilir. Kaçırılan dozu telafi etmek adına fazladan doz kesinlikle kullanılmamalıdır. Eğer düzenli kullanılan Debridat’ın kullanımı bırakılacaksa, bir anda değil azaltarak bırakmak önerilmektedir aksi taktirde çeşitli bağırsak sorunları yaşanabilir.

BENZER YAZILAR  Sinüzit Neden Oluşur?

Debridat Yan Etkileri Nelerdir?

Depridat kullanmadan önce kullanılan ilaç listesi reçetesiz alınıp kullanılan ürünler, alerjiler, önceden var olan hastalıklar ve mevcut sağlık durumu hakkında hekime bilgi verilmesi gerekir. Birtakım sağlık koşulları kişiyi ilacın yan etkilerine karşı daha duyarlı hale getirebilir. Doktorun önerdiği şekilde kullanılmalı veya ürün prospektüsünde yazılı olan talimatları izlenmelidir. Kullanılacak olan dozaj rahatsızlığın durumuna ve şiddetine bağlıdır. Durum ile ilgili bir değişiklik olmaz, devam ederse veya kötüleşirse vakit kaybetmeden hekime başvurmak gerekir. Debridat herhangi bir yiyecek ve içeçek ile etkilişimde bulunmamaktadır. Debridat şurup ya da tabletin olası yan etkileri şunlardır;

  • Karın ağrısı
  • Nefes almakta güçlük
  • Dudakta, yüzde, dilde ve boğazda şişkinlik
  • Şok
  • Baş dönmesi
  • Halsizlik
  • Uyuklama

Debridat şurup ya da tablet kullanımdan sonra sayılan olası yan etkilerden biri söz konusu olursa Debridat şurup ya da tabletin kullanımı sonlandırılmalı ve doktora danışılmalıdır. Debrital’in herhangi bir ilaçla etkileşim bildirilmemiştir.

debridat-ne-ise-yarar
Debridat Ne İşe Yarar?

Debridat Kimler Kullanamaz?

Yaşlılar için kullanımı uygun değildir. Fakat istisna durumlarda doktor tavsiyesi ile kullanılabilir. Trimebutin ve formülasyonda bulunan maddelerden herhangi birine karşı alerjisi olan kişiler kullanılmamalıdır. Yeterince araştırma bulunmadığı için gebeliğin ilk 3 ayında kullanılması önerilmez ancak gerekli olması durumunda gebeliğin 2. Ve 3. Dönemlerinde doktor kontrolü eşliğinde kullanılabilir. 

BENZER YAZILAR  Safran Sabunu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Kullanımı

Anne sütüne geçtiğinden emzirme döneminde kullanılması önerilmez. İçerisinde bulunan şekerden dolayı eğer şekere karşı intoleransı olan hastalar doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Tedavi sırasında gebelik söz  konusu olursa vakit kaybetmeden doktora danışmak gerekmektedir.

Debridat Nasıl Saklanır?

Debridat, 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında saklanmalıdır. Oral süspansiyon seyreltildikten sonra, 4 haftadan fazla saklanmaması gerekmektedir.

Yazı Kaynakları
Trimebutine: mechanism of action, effects on gastrointestinal function and clinical results
Trimebutine: a state-of-the-art review
Trimebutine: Mechanism of Action, Effects on Gastrointestinal Function and Clinical Results
Trimebutine
trimebutine-oral tablet

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir