Obezite Cerrahisinden Sonra Yemeniz Gereken 5 Şey

Obezite Cerrahisinden Sonra Yemeniz Gereken 5 Şey
Obezite Cerrahisi
0

Obezite cerrahisi için adaysanız, ameliyat sonrası gücünüzü ve dengenizi yeniden kazanmanıza yardımcı olmak için buradayız, böylece yıllardır sahip olduğunuzdan daha iyi hissedeceksiniz.

Ameliyat öncesi randevulardan ameliyat sonrası yemeklere kadar, tam olarak hangi tedavi planını izleyeceğinizi bilmek, kendinizi daha erken tekrar kendiniz gibi hissetmenizi sağlamak için zorunludur.

Tedaviden sonra tam olarak ne yiyip yiyemeyeceğiniz de dahil olmak üzere, obezite cerrahisi ile ne kadar çok değişikliğin geldiğini anlamanın önemli olduğuna inanıyoruz. Ameliyat sonrası diyetiniz söz konusu olduğunda, uzun vadeli kilo verme başarısı ve genel refah için planlama çok önemlidir.

Gelin obezite cerrahisi sonrası neler yenir birlikte keşfedelim.

Ne kadar, ne sıklıkta ve tam olarak ne tükettiğiniz de dahil olmak üzere nasıl yediğiniz, obezite cerrahisi süreci için çok önemlidir.

Ameliyat sonrası, hastaların fark ettiği en önemli değişikliklerden biri, diyetlerinin ne kadar farklı olduğudur, ancak bunun iyi bir nedeni vardır. Diyetinizdeki bir değişiklik, midenizin ve sindirim sisteminizin, iyileşme sürecinizde ciddi sorunlara neden olmadan verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Mide boyutunuz ameliyat öncesine göre çok daha küçük olduğu için, tükettiği yiyecekler söz konusu olduğunda vücudunuzun yeni bir normale uyum sağlaması gerekir.

BENZER YAZILAR  Bekunis Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Sağlıklı ve dengeli beslenmeyi sürdürmek için, ameliyattan sonra doğru sayıda kalori, bol besin ve doğru sayıda öğün tüketmenizi sağlamak için doktor tarafından sağlanan belirli yönergelere bağlı kalmak önemlidir. Bu, ameliyattan sonra hızlı kilo kaybını teşvik eder ve vücudunuzun daha verimli iyileşmesini sağlar.

İyileşme süreciniz boyunca, vücudunuz obezite cerrahisinin etkilerine uyum sağladıkça diyetiniz ve kalori alımınız değişecektir.

İyileşme sürecinde nerede olursanız olun, doktorunuz tarafından aksi belirtilmedikçe, mümkün olduğunda her zaman beş temel besini tüketmeye bağlı kalmalısınız.

1. Sıvılar

Obezite cerrahisinden hemen sonra, en az 1 hafta boyunca berrak sıvı bir diyete yönlendirileceksiniz. Vücudunuzun gerekli besinleri tüketmemesi için sağlanan katı kurallara bağlı kalmak önemlidir.

Yaklaşık 2 hafta sonra, çoğu hasta, protein açısından zengin ve yağ ve şeker oranı düşük daha yoğun sıvı seçenekleri eklenebilir.

2. Takviyeler

Ameliyattan sonraki ilk birkaç hafta boyunca, tipik olarak gıdalardan alacağınız ancak şu anda tüketemeyeceğiniz temel takviyeleri diyetinize dahil etmek zorunludur.

Hangi takviyelerin sizin için uygun olduğunu belirlemek için doğrudan doktorunuzla konuşun.

BENZER YAZILAR  Spinal Anestezi Sonrası Baş Ağrısı Neden Olur?

3. Püre Gıdalar

Birkaç hafta sonra, diyetinize püre gıdalar eklemeye başlayabilirsiniz. Porsiyon kontrolü ve ne kadar yavaş yediğiniz, yeni yiyecekler eklerken önemli faktörlerdir. Bir seferde yalnızca bir yeni yiyecek ekleyin ve porsiyonları küçük ve yiyecek seçeneklerini yumuşak tutun. Vücudunuzun yeni eklenen yiyeceğe tahammül edebileceğini onaylayana kadar her 20 dakikada bir sadece iki ısırık alın.

4. Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler, herhangi bir dengeli beslenmenin önemli bir parçasıdır. Ameliyattan yaklaşık 2-3 hafta sonra püre halinde diyetinize geri dahil etmeye başlayabilirsiniz. Kurutulmuş veya kabuğu soyulmuş meyvelerden kaçının ve tüm sebzelerin iyi pişmiş ve yumuşak olduğundan emin olun.

5. Süt ve Süt Ürünleri Süt ürünleri, laktoz intoleransınız yoksa dengeli bir diyetin önemli bir yönüdür. Ameliyattan 2 hafta sonra süt ürünleri eklemeye başlayabilirsiniz. Az yağlı veya yağsız seçenekleri seçmek önemlidir.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir