Aspir Yağı Faydaları

aspir-yaginin-faydalari

Hepimizin bildiği gibi doğa, bizlere aslında bir sürü şifa kaynağı sunmaktadır. Bu şifa kaynaklarından biri olan aspir yağı bir çok rahatsızlığa iyi gelmektedir. Genel başlıklar altında incelemek istersek aspir yağı faydaları şöyle sıralanabilir;

 • Cilt sağlığında ( cildin yenilenmesine birebirdir)
 • Romatizma için
 • Saç sağlığında
 • Hamilelik gerçekleştikten sonra çatlakların iyileşme sürecinin hızlanmasında
 • Damart sertliklerinin oluşmaması için
 •  Kabızlık sorununda
 • Kolesterol seviyesini dengelemede
 • Kilo vermek ve kilo kontrolü için

Yukarıda da görebileceğimiz gibi aspir yağı faydaları bir çok konuda karşımıza çıkmaktadır. Aspir bitkisi genellikle kurak iklimlerde, 4-5 ay gibi kısa bir sürede yetişen bit bitkidir. Aspir yağı ise bu bitkiden elde edilen yağa verilen isimdir. Yukarıda saydığımız aspir yağı faydalarının nasıl kullanılacağı ile ilgili bilgiyi bir alt başlıkta bulabilirsiniz.

Aspir Yağı Kullanımı

Öncelikle belirtilmesi gerekir ki, her faydalı şey doğru kullanıldığında faydalı etkiyi bırakacaktır. Bu yüzden aspir yağının iyi geldiği konularla ilgili kullanımlarının nasıl olacağını devam eden yazıda belirtiyor olacağız. İlk olarak cilt sağlığında kullanılan aspir yağı kullanımı şu şekilde olmalıdır; temiz ve kuru cildimize az miktarda alıp sürdüğümüz aspir yağıyla masaj yapmamız gereken etkiyi bırakmada yeterli olacaktır. Aspir yağı kullanımı ile cildimiz eski parlaklığına ve yumuşaklığına kavuşacaktır.

BENZER YAZILAR  Bağırsak Kurdu Temizlemenin En İyi Yolu

Aspir yağının bir diğer kullanım alanı olan romatizma da ise şu şekilde kullanılması gerekmektedir; yine şikayet edilen bölgeye az miktarda aspir yağı kullanarak masaj yapmak, kişinin ağrılarının hafiflemesine yardımcı olacaktır. Saç için aspir yağı kullanımı ise, genel saç yağı kullanımlarının aksine, saçınızı yıkayıp kuruttuktan sonra az miktarda aspir yağıyla masaj yapmaktır. Son olarak kilo vermek için aspir yağı kullanımında yapmanız gereken şey aspir yağını soğuk olarak tüketmektir. Örnek vermek gerekirse, soğuk olarak tüketeceğiniz salatanızın içine sıvı yağ veya zeytinyağı yerine aspir yağı kullanarak tüketmeniz kilo kaybı için etkili bir yöntem olacaktır.

Aspir Yağını Kimler Kullanamaz

Her konuda olduğu gibi, aspir yağı kullanımında dikkat edilmesi gerekenler ve kullanmaması gereken insanlar vardır. Her şeyin aşırısının insanlar için zarar verici olduğu unutulmamalı ve buna göre bu ürünün kullanılması gereklidir. Özetle anlatmak gerekirse, aspir yağı kullanımından kaçınması gereken kişiler şunlardır;

 • Hamileler
 • Kanama problemi yaşayanlar
 • Tansiyon sorunu olanlar, düşük tansiyon hastalığı olanlar
 • Sindirim sorunu yaşayanlar
 • Çeşitli yağlara alerjisi olan bireyler
BENZER YAZILAR  Ornisid Fort 500 Mg Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Aspir Yağı Ne Zaman İçilir?

Önceki konu başlıklarında da belirtildiği gibi aspir yağı kullanımında genellikle sorun yaşanan bölgeye masaj ile uygulanması doğru olan yöntemdir. Ancak aspir yağı kilo kontrolü ile ilgili kullanılacaksa, yiyeceklere karıştırılarak soğuk olarak tüketilmesi gerekir. Günlük alınan aspir yağı miktarı ise 1 tatlı kaşığı ile sınırlı kalmalıdır. Aksi taktirde yan etkiler oluşabilir ve istenilen yarar elde edilemez. Genel olarak aspir yağı içmek tabiri, aspir yağı kullanımında pek doğru değildir.

 Sıvı bir besin olduğundan dolayı, salatalara veya diğer soğuk yiyeceklere konularak tüketilmesi en doğru olan seçenek olacaktır. Diğer yağlar gibi ısıtılarak tüketilmesi doğru olmayacağından dolayı sıcak besinlerle birlikte tüketilmesi doğru olmayacaktır. Aynı şekilde içecek olarak içilmesi de pek yaygın bir yöntem olmadığından dolayı, aspir yağını kilo kontrolü için kullanacak kişilerin soğuk olarak günde 1 tatlı kaşığını aşmayacak şekilde kullanmaları ve aspir yağını kullanmamalarını gerektiren durumlar veya hastalıklar olduğunda kullanılmaması en doğru seçenek olacaktır.

Yatmadan Önce Aspir Yağı Kullanmak

Yatmadan önce aspir yağı ile cildinizi temizlemeniz cildiniz için oldukça faydalı olacaktır. Temizlenen cildin üzerine 2 damla yeterli olacaktır. Antioksidan özelliği sayesinde cilde iyi gelen bu yağı, her gece yatmadan önce kullanmanız tavsiye edilir. Böylece parlak bir cildiniz olacaktır.

BENZER YAZILAR  Aloe Vera Faydaları Nelerdir?

Aspir Yağı Nasıl Kullanılır?

Aspir yağı kullanımı iki şekilde gerçekleşir. Hem cildinize sürebilir hem de içebilirsiniz. Eğer içerek kullanacaksanız, yarım su bardağı ılık suyun içerisine 1 tatlı kaşğı ölçütünde aspir yağı eklemeniz yeterlidir. Eğer cildinize sürecekseniz, masay yöntemi ile gün içerisinde 2 kez bu yağı kullanmanız gerekir. Eğer kapağı açıldı ise 40 günlük ömrü bulunduğu asla unutulmamalı ve bu sürenin geçmesi halinde söz konusu yağın çöpe atılması gerekir.

Yorum Yap
Yazıyı Beğendiniz Mi?

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap