Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?

Çay ağacı yağı faydaları nelerdir? Nasıl kullanılır? Kullananlar ne diyor? Çay ağacı yağı, Avustralya’ya özgü olan bir ağaç türünün yapraklarından elde edilir. Oolong çay ağacı ile oldukça benzerlik gösterir ve siyah ya da yeşil çay olarak kullanılabilen bu çay ağacı ile karıştırılmamalıdır.

Dışa kapalı, ilkel bir topluluk olan Aborjinler tarafından yüzyıllar boyunca ilaç olarak kullanılmıştır. Bu Avustralya yerlileri ağacın yağını çıkarmak için yapraklarını iyice ezmiş ve öksürük, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanmışlardır. Bu hastalıkların tedavisi için yağın kokusunu solumak yeterliyken cilt için ise cilt yüzeyine doğrudan uygulanması gereklidir. Aborjinlerin bu ağaç ile ilgili tedavi yöntemi bu şekildedir.

Günümüzde çay ağacı yağı %100 doğal olarak, seyreltilmemiş, saf hâliyle yaygın bir şekilde mevcuttur. Cilde iyi gelmesi için hazırlanan formlarında ise %5 ila 50 oranında seyreltilmiş içerik bulunmaktadır. Çay ağacı yağı bazı türlerdeki bakterileri, mantarları ve hatta virüsleri öldürdüğü ortaya çıkan Terpinen-4-ol başta olmak üzere; birden fazla bileşik içermektedir. İçeriğinde bulunan bu bileşikler, özellikle de Terpinen-4-ol beyaz kan hücrelerinin aktivitelerini artırmaya yardımcı olarak vücudun mikroplara karşı daha güçlü korunmasını sağlar. Bunların dışında gözle görülmeyen diğer birçok mikroorganizmayla savaşmada da etkilidir.

Bütün bu özellikleri göz önüne alındığında çay ağacı yağı, bakteriyel ya da fungal cilt rahatsızlıkları ve diğer enfeksiyonların önlenmesinde, iyileştirilmesinde doğal bir çare olarak düşünülebilir. Bu doğal bitki yağının saymakla bitmeyen faydaları elbette bunlarla da sınırlı değildir.

çay ağacı yağı faydalarıPin
çay ağacı yağı faydaları

Çay Ağacı Yağı Faydaları

Çay ağacı yağı, cilt, saçlar, kişisel temizlik, enfeksiyonlar, yaralar ve ağız sağlığı için birçok fayda içerir. Vücutta neredeyse iyi gelmediği bir yer olmayan çay ağacı yağı faydaları birçok uzun soluklu araştırmaya konu olmuş ve sonuçları bilim insanlarını çok şaşırtmıştır:

 • Diş için çay ağacı yağı: Teorik olarak çay ağacı yağı antibakteriyel özellikler taşır ve ağızda besin artıkları ya da başka etkiler ile oluşan bakterilerin temizlenmesinde oldukça etkili bir çözümdür. Sürdürülebilir ağız sağlığı diş çürümesinin ve plak oluşumunun önlenmesine bağlıdır. Çay ağacı yağı da dişlerde tartar oluşumunun ve çürümenin en büyük düşmanıdır.  Tartarlar diş etlerinin çekilmesine neden olabilen periodontal bir hastalıktır. Hastalık süreci kontrol altına alınmazsa diş kaybından ağır enfeksiyonlara kadar birçok soruna neden olabilir. Bu yüzden dişlere çay ağacı yağının düzenli olarak uygulanması önerilir.
 • El temizliği: Çay ağacı yağı doğal bir el dezenfeksiyonu sağlar. Yapılan birçok araştırmaya göre hastalığa neden olabilecek bazı bakteri ve virüsleri öldürdüğü ortaya çıkmıştır. Ayrıca el temizliğine sabun ve haricî dezenfektanlarla hâlihazırda dikkat edilirken ekstradan kullanılmasının çok sağlıklı olduğu da bir gerçektir. Nemlendirici etkisiyle dezenfektan kullanımının yan etkilerinden olan egzama ve kuruluğu da önemli ölçüde azaltır.
 • Doğal böcek kovucu: Çay ağacı yağı aynı zamanda evleri istila ederek sorunlara yol açabilecek böceklerin uzaklaştırılmasında da etkilidir. Hatta bazı böcek türlerinde böcek öldürücü malzemelerden çok daha etkilidir. İnekler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre de derisine çay ağacı yağı sürülenlerin sürülmeyenlere göre %60 oranında daha az sineğe maruz kaldığını göstermiştir.
 • Doğal bir deodorant: Çay ağacı yağı, vücutta koku oluşumundan sorumlu olan bakterilere karşı savaşan bir içeriğe sahiptir. Deodorant olarak kullanılmasında hiçbir sakınca yoktur. Çay ağacı yağı güvenli ve uzun süre etkili bir deodorant olarak kullanılabilir.
 • Yaralar için doğal antiseptik: Çay ağacı yağının Hindistan cevizi yağı ile karışımından elde edilen kürün yara bölgelerine uygulanması bölgenin enfekte olmasını önlemeye yardımcı olur. Küçük kesik ve sıyrıklar söz konusu olduğunda bu kür ile yaraların güvenle korunmasına yardımcı olunabilir.
 • Aknelere karşı etkili: Çay ağacı yağı içeren jeller ciltteki lezyonların ve sivilcelerin önemli ölçüde azalmasına yardımcı olur. Çay ağacı yağının cilde etkisi üzerine yapılan bir dizi araştırma bu yağı içeren jellerin kullanımıyla ciltteki lezyonların önüne geçilebileceğini ortaya koymuştur.
 • Tırnak mantarına iyi geliyor: Çay ağacı yağı, mantar oluşumunun bulunduğu vücut bölgelerinde en az antifungal ilaçlar kadar mantar kaynaklı enfeksiyonları önlemektedir. Özellikle tırnaklarda meydana gelen mantarların tedavisinde tek başına ya da diğer antifungal ilaçlarla birlikte kullanılabilir. Tırnaklardaki sağlıksız görünümün giderilmesi ve hastalığın ilerleyerek yayılmasını önlemek için çay ağacı yağı güvenle kullanılabilir.
 • Doğal ağız bakım suyu: Ağız sağlığının korunmasında düzenli olarak gargara yapmak önemli bir yer tutar. Çay ağacı yağı da doğal bir ağız bakım suyudur. Ağza bir miktar çay ağacı yağı alınarak yapılacak 30 saniyelik bir gargara işlemi, ağız içi birçok sorun için birebirdir. Gargara sonrası yağ yutulmadan tükürülmelidir.
 • Kepek önleyici: Yapılan sınırlı sayıda araştırma çay ağacı yağının kepeklenmenin şiddetini azalttığı yönünde sonuçlar ortaya koymuştur. Hatta saç derisindeki bazı yaraların iyileştirilmesinde etkili olduğu da söylenebilir.
 • Yaraları çabuk iyileştirir: Çay ağacı yağı, iltihap oluşumunun önüne geçebilecek nitelikteki özellikleri ile yaranın iyileşme hızını artırır. İyileşme hızının artmasında etkili olan bir diğer özelliği de beyaz kan hücrelerinin vücuttaki etkinliğini artırmasıdır.
 • Çok amaçlı yüzey temizleyici: Çay ağacı yağı, evlerde birçok alanın temizliğinde kimyasal içermeyen bir temizleme ürünü olarak kullanılabilir. Daha derinlemesine ve güçlü bir temizlik malzemesi elde etmek için çay ağacı yağı su ve sirke ile karıştırılabilir. Böylece tuvalet gibi temizliği çok daha önemli olan bölgelerin mikroplardan arındırılmasında daha etkili sonuçlar verir.
BENZER YAZILAR  Yüksek Tansiyonun Neden Olduğu Hastalıklar Hangileridir?
çay ağacı yağı faydalarıPin
çay ağacı yağı faydaları

Çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

Vücudun birçok bölgesinde kullanılabilmesinin yanı sıra yüzey temizliğinde de etkili olan çay ağacı yağı nasıl kullanılır?

 • Ağız ve diş bakımında kullanımı: Diş çürümesine ve ağız kokusuna sebep olan bakterilerden ağzı arındırmak için çay ağacı yağı ile hazırlanan ağız bakım suyu kullanılabilir. Hiçbir kimyasal madde içermeyen çay ağacı yağı gargarası için bir bardak ılık suya bir damla çay ağacı yağı ekleyin. İyice karıştırın ve 30 saniye kadar gargara yapın. Daha sonra tükürerek ağzınızı bol su ile çalkalayın.
 • Çay ağacı yağı ile el dezenfektanı yapımı: Küçük bir cam kâseye veya herhangi bir sert plastik kaba 30 damla çay ağacı yağı, 10 damla lavanta yağı koyun. Yağların iyice karışmasını sağladıktan sonra yaklaşık 100 ml kadar etil alkol ekleyin ve tekrar karıştırın. Bu karışıma da 25 ml kadar aloevera jeli ekledikten sonra tekrar karıştırarak her malzemenin homojen olmasını sağlayın. Püskürterek kullanabileceğiniz bir kaba alarak her uygulama öncesi şişeyi hafifçe çalkalayın.
 • Sivrisineklerden korunmak için: Bir sprey şişesine 20’şer damla kadar çay ağacı yağı, lavanta yağı, limonotu yağı ve sardunya yağı doldurun. Daha sonra 150 ml kadar etil alkolü de şişeye ekleyerek iyice karıştırın. Bu karışım, cilde uygulandığında sivrisinekler ve diğer böcekleri, konmayı ve ısırmayı en sevdiği uzuvlarınızdan mahrum bırakmış olacaksınız.
 • Doğal deodorant olarak kullanımı: 3’er yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve shea yağını bir cam kavanozun içine koyun. Kavanozu kaynar su dolu bir tencere ya da tavanın içine koyarak yağların iyice erimesini sağlayın. İkisi de eriyip birbirine iyice karıştıktan sonra suyun içinden kavanozu alın. İçine ikisi de yarım çay bardağı olacak şekilde nişasta ve karbonat koyun. Son olarak 30 damla çay ağacı yağı da ekleyerek malzemelerin iyice karışmasını sağlayın. Sonra da karışımı uygun bir kaba boşaltıp katılaşmasını bekleyin. Katı bir hâl aldıktan sonra artık kullanıma hazırdır. Elde edilen bu katı karışımdan elinize bir miktar alarak koltuk altlarınıza deodorant olarak uygulayabilirsiniz.
 • Çay ağacı yağı ile yüzey temizleyici yapımı: 20 damla çay ağacı yağı, bir su bardağı suyu ve yarım bardak elma sirkesini karıştırın. Bir sprey şişesine karışımı boşaltın ve malzemelerin iyice karışması için çalkalayın. Yüzey temizliği için kullanırken yüzeylere yeteri kadar sıkın ve kuru bir bezle bölgeyi iyice silin. Her kullanım öncesi de şişeyi çalkalayarak karışımın homojen kalmasını sağlamayı unutmayın.
 • Cilt temizliği için kür: İltihaplı bir cilde sahipseniz cildin iltihaptan arınmasını sağlamak için 10 damla çay ağacı yağını, bir çorba kaşığı ölçüsünde eritilen Hindistan cevizi yağıyla beraber homojen hale gelene kadar karıştırın. Kapağı sıkıca kapalı kalabilecek bir kaba alın ve cilde günde iki kez iltihap semptomları düzelene kadar uygulayın.
BENZER YAZILAR  Tatlı Badem Yağı Faydaları – Zararları
cay agaci yagi faydalari2Pin
çay ağacı yağı faydaları

Çay Ağacı Yağı Cilde Faydaları

Çay ağacı yağı cildi, tırnakları, saç derisini ve dolayısıyla da saçı etkileyen birçok rahatsızlığı tedavi etmek için de kullanılır.

Kozmetik kaygıların yanında cilt rahatsızlıkları, çok ciddi enfeksiyonları da tetikleyebileceği için daha hayati kaygılar oluşturabilir. İster ciltte estetik bir görünüm elde etmek ister ciltteki enfeksiyonların giderilmesini sağlamak amacıyla olsun, çay ağacı yağı güvenle kullanılabilir. Çay ağacı yağı cilde faydaları söz konusu olduğunda çok daha ayrıntılı bir maddeleme gerektirir. Bu maddelerin başlıkları ise şöyledir:

 • Kuru ciltleri nemlendirir.
 • Egzamaya iyi gelir.
 • Yağlı ciltler için antiseptik olarak kullanılabilir.
 • Ağrılı cilt enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde etkilidir.
 • Saç derisindeki zararlı mikroorganizmaları ve ölü deri hücrelerini temizler. Kepek oluşumunun önüne geçmek için de kullanılabilir. Sağlıklı ve neme doymuş saçlara sahip olmanın yolu saç derisine düzenli çay ağacı yağı uygulamaktan geçer.
 • Çay ağacı yağı, antienflamatuvar ve antimikrobiyal özellikleri ile akne tedavisi için de önemli bir alternatif oluşturur. Yüzdeki kızarıklıkların, şişliklerin ve iltihabın giderilmesinde etkili olduğu için akne oluşumunun da önüne geçebilir. Ayrıca sivilcelenmenin de tedavisinde kullanılabilir.
 • Çay ağacı yağının sedef hastalığına da iyi geldiği ortaya çıkmıştır. Her ne kadar araştırmalar bu alanda kısıtlı olsa da bu hastalık için çay ağacı yağı kullananların tedavisinin olumlu sonuç vermesi önemli bir kanıttır. İçeriği itibarıyla zaten iltihaplanma ve enfeksiyonlara iyi gelen çay ağacı yağı, iltihaplanma ile seyreden sedef hastalığına karşı da etkili olabilmektedir. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde de etkili olması, ciltte baş göstermesi muhtemel birçok hastalığın önüne geçer.
 • Ciltte meydana gelen kaşıntıların da büyük bir kısmını çay ağacı yağı ile tedavi etmek mümkündür. Çay ağacı yağının antienflamatuvar özellikleri kaşıntılı cilt yüzeyindeki problemlerin giderilmesinde etkili olabilir. Cildi nemlendirerek rahatlatması da kaşıntıya neden olan bazı cilt enfeksiyonlarının tedavisi için kullanılabilir. Göz kapaklarında meydana gelen kaşıntılar üzerine yapılan bir araştırmaya göre kaşıntının azaltılmasında çay ağacı yağı etkili olmuştur. Kaşınan göz kapaklarına içinde çay ağacı yağı bulunan merhemlerle tedavi uygulanmış ve merhem uygulanmayan hastalar nazaran olumlu sonuçlar elde edilmiştir. Kaşıntıya neden olan cilt hastalıklarının önlenmesinin yanı sıra hâlihazırda kaşıntı yapan rahatsızlıkların tedavisi için de çay ağacı yağının kullanılabileceği açıktır.
 • Bunların dışında böceklerin ısırması sonucu ciltte meydana gelen iltihapların tedavisinde de çay ağacı yağı kullanılabilir. Böcek ısırığına maruz kalan ciltler üzerinde yapılan araştırmalar, çay ağacı yağının enfeksiyon önleyici, iyileştirici özelliğini kanıtlamıştır.
BENZER YAZILAR  Liposuction mı Lipoliz mi?

Çay Ağacı Yağı Kullananlar

Çay ağacı yağı kullananlar göz önüne alındığında vücuttaki birçok sorunun giderilmesinde yaygın hâle geldiği söylenebilir. Çay ağacı yağı kullanımının yaygınlaşması da bu yağın çok amaçlı uygulanabilmesi durumuyla ilgilidir.

Yapılan klinik araştırmalar doğrultusunda da etkileri göstermiştir ki, çay ağacı yağı piyasada kutulu satılan birçok ürünün yerine geçebilecek doğal bir mucizedir.

Source: healthline / webmd / nccih.nih / uofmhealth

“Çay Ağacı Yağı Faydaları Nelerdir?” üzerine 2 yorum

Yorum yapın

4