Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Nelerdir?

Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Nelerdir?
Aspirin Ne İşe Yarar
1

Aspirin ne işe yarar? Aspirin oldukça uzun bir zamandan beri ağrı ve iltihabın hafifletilmesinde kullanılmaktadır. Ağrılar için kullanımında baş rolü baş ağrısı, diş ağrısı ve regl ağrıları almaktadır. Aynı zamanda aspirin soğuk algınlığı ve grip benzeri semptomlar gösteren sorunların giderilmesinde de etkilidir. Bunların dışında aspirin ateş düşürücü özelliği ile de ön plana çıkmaktadır. Bir kimyasal bileşik olarak ismini ifade etmek gerekirse aspirin, asetilsalisilik asittir.

Soğuk algınlığı ve grip için reçete edilen ilaçların büyük bir bölümünde, ilaçların yapısındaki bileşenlerden biri de aspirindir. Çoğu aspirin eczanelerin yanı sıra, bazı sağlık marketler, süpermarketler ve alışveriş merkezlerinden temin edilebilir. Ancak aspirinin türüne göre reçete ile satılanları da mevcuttur.

Aspirin tablet ya da fitil formunda bulunabilir. Bunun dışında ağız ülseri ve uçuk gibi hastalıklar için kullanılabilen jel formunda da satılmaktadır.

Genellikle inme veya kalp krizi geçirilmesi üzerine ya da inme veya kalp krizi riski taşıyor olunması durumlarında doktorlar tarafından reçete edilebilir. Aspirinin bu sorunlar ile karşı karşıyayken kullanımı, ağrı kesici olarak içilmesinden çok farklıdır. Dozları çok daha yüksek olabilir. Ama aspirin içeriği itibarıyla sadece içilerek kullanılmaz. Çünkü cilt için de oldukça faydalı sonuçlar verdiği klinik deneyler ile kanıtlanmıştır.

aspirin ne ise yarar 1
aspirin ne i̇şe yarar

İçindekiler Tablosu

Aspirin faydaları nelerdir?

Aspirinin çoğu zaman ağrı kesici ve ateş düşürücü olarak kullanıldığını söylemiştik. Ancak aspirinin bunların dışında iyi geldiği birçok sorun vardır. Yaygın kullanım amacı ağrıların giderilmesi olunca da diğer faydaları hakkında insanlar daha az bilgi sahibidirler. Aspirinin faydaları;

Aspirinin Saça Faydaları

Saç derisindeki bazı problemler saçların sağlıksız hâle gelmesine, yağlanmaya, kepeğe ve saç derisinde meydana gelen yaralara neden olabilir. Günümüzde kepek önlemede yardımcı olabilecek birçok ürüne ulaşabilmek mümkündür. Fakat aralarında biri vardır ki hem saça etkileri pek bilinmez hem de saç için kullanılan bakım ürünlerinden çok daha fazla olumlu sonuç verir. Aspirin saç derisini besleyici içeriği ile hem kepek oluşumunu önler hem de saçların sağlıksız görünmesinin nedeni birçok cilt rahatsızlığını tedavi eder.

Saç derisinde yaşanan sorunlar semptomların boyutlarına göre tedavi süreleri farklılık gösteren sorunlardır. Bazılarının üstesinden gelmek için birkaç gün yeterliyken bazıları haftalar, hatta aylar sürebilir. Dolayısıyla saç bakımında olumlu sonuçlar alabilmek için harcanan zaman da onun için kullanılan ürünlerin çeşitleri de oldukça fazladır. Alternatif saç bakım ürünlerinin hiçbirinden olumlu sonuç alınamadıysa aspirin çok iyi bir çözümdür.

Aspirini Şampuana Karıştırmak

Peki saça bu kadar faydalı olan aspirini şampuana karıştırmak saç bakımı için etkili bir malzeme yaratır mı? Bu sorunun cevabını almak için iki tablet aspirin yeterli olacaktır. Bu bakım yönteminde iki adet aspirini toz hâline getirerek saçlarınız için kullandığınız en uygun şampuanın içine karıştırın. Aspirin ile karıştırdığınız şampuanı ıslak saçlara uygulayın ve iyice köpürtün. Şampuanın saçınızda 2 ila 3 dakika kadar kalmasına izin verin. Saç bakımı için gerekli olan aspirin içeriği saç derinize iyice nüfuz edecektir. Saçlarınızı ılık su ile durulayın. Saçınızın tamamen durulandığından emin olun.

BENZER YAZILAR  Polikistik Over ile Baş Eden Beslenme Önerileri

Saç Dökülmesine Aspirin

Aspirin ne işe yarar? Ayrıca son yıllarda yapılan çalışmalar günlük düşük bir dozda aspirin kullanımı ile saç dökülmesinin önüne geçilebileceğini ortaya çıkarmıştır. Aspirin kullanan kişiler arasında gerçekleştirilen klinik gözlemler göstermiştir ki aspirin, saç dökülmesinin azalması ya da durması ile doğrudan bağlantılıdır.

Dolayısıyla aspirini bir saç bakım ürününe dönüştürerek kullanmak, saçlarınızın daha parlak, doğal, kepekten arınmış ve sağlıklı görünmesini sağlayabilir. Ayrıca saç derisindeki tıkanmış gözeneklerin de açılmasını sağlayarak bölgenin beslenmesine yardımcı olur. Bunun dışında da aşırı yağlanmanın önlenmesinde etkilidir, bu da aspirini saç dökülmesine karşı güçlü bir bileşen hâline getirir.

aspirin ne i̇şe yarar
aspirin ne i̇şe yarar

Aspirinin Cilde Faydaları

Günde 1 kere aspirin alırsanız ciltteki yaşlanmayı geciktirebilir ve sivilceleri önleyebilirsiniz.

Aspirin cildin yaşlanmasını yavaşlatır ve akneyi önler. Bütün bunları nasıl yapabildiği ise içeriğinde saklıdır. Aspirin kimyasal yapısı sayesinde iltihapla savaşma yetisindedir ve cilde iyileştirici gücünü bu özelliğiyle aktarır.

Enflamasyon, yani iltihaplanma ciltte akne, gül hastalığı, kırışıklık ve sarkmalara neden olabilir. Bütün bunlar cildin yaşlanma hızını önemli ölçüde artırır. Cildin sağlıklı ve pürüzsüz görünümünün nedeni vücuttaki kolajen miktarıdır. İltihaplanma meydana geldiğinde cildin sarkmasını ve kırışmasını önleyen kolajenler parçalanmaya başlar. Kolajen eksikliğinin bir sonucu olarak da cildiniz sarkmaya ve kırışmaya başlar. Bütün bunların kaynağı iltihaptır ve iltihabın giderilmesi de aspirin sayesinde gerçekleşebilir. Aspirin, kolajen eksikliği sonucu ciltteki yapının bozulmasının önüne geçer. Cildinizin genç ve sağlıklı görünümüne katkıda bulunmak için düzenli olarak aspirin kullanmak yeterlidir.

Aspirinin cilde faydalarından biri de çatlak giderici özelliği ile ilintilidir. Aspirinin yapısında bulunan asetilsalisilik asit birçok dermatolog tarafından akne tedavisi için önerilir. Bu yüzden hem akne hem de sivilce oluşumunun engellenmesi için aspirin maskesi oldukça etkili bir yöntemdir.

Aspirin Maskesi

Aspirin ne işe yarar? Aspirin maskesi yüze uygulandığında mucizevi sonuçlar doğurabilir. Aspirinin yapısındaki aktif bileşenler, cilt bakımında çok olumlu etkiler yaratmaktadır. Sivilcelerin kurutulmasında önemli bir rol oynayabilen aspirin maske olarak cilde uygulanabilir. Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerde ise cildin yağdan arındırılması için birkaç tane aspirinin suda eritilip yüze uygulanması yeterlidir. Çoğu zaman yüzü yağdan arındırma işlemi için hazırlanan aspirin maskesinin içine avokado ya da badem yağları da konulabilir.

Aspirin maskesi nasıl yapılır?

 • 3 ya da 4 adet aspirin tableti
 • Yağlı ciltler için bir çay kaşığı su
 • Kuru ciltler için bir çay kaşığı avokado ya da badem yağı
 • Bir miktar bal

Küçük bir kâse alın. Kâsenin sığabileceği kadar da daha büyük başka bir kap bulun. Büyük kabın tam ortasına küçük kâseyi koyun ve içine küçük kâsenin boyunu geçmeyecek şekilde sıcak su doldurun. Kâse ısınsın. Daha sonra boş olan küçük kâsenin içine bir çay kaşığı balı ve cilt tipinize göre yağı ya da suyu ekleyin. Aspirinleri de bir çatal ya da havan yardımı ile iyice ezerek toz hâline getirin ve karışıma ekleyin. Kâseyi suyun içinden çıkararak temiz bir yüzeye alın. Karışımın kıvamına göre biraz daha su eklenebilir. Eğer maske olarak yüze uygulanabilecek kıvamdaysa suya ihtiyacınız yok demektir. Maskenin yüze uygulanabilir sıcaklıkta olup olmadığını kontrol edin. Eğer yeteri kadar soğuduysa parmak uçlarının yardımı ile göze bulaştırmayacak şekilde yüzünüzün her yerine ve özellikle iltihaplı olan bölgelere uygulayın. 10 dakika boyunca maskenin kurumasını bekleyin ve ardından yüzünüzü ılık suyla durulayın. Cilt tipinize ve yüzünüzdeki iyileşme durumuna bağlı olarak maskeyi haftada bir ya da iki kez uygulayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Kaçış Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi
aspirin ne i̇şe yarar
aspirin ne i̇şe yarar

Aspirin Kanseri Önlüyor

Aspirin, yapılan birçok klinik çalışma doğrultusunda göstermiştir ki kansere karşı güçlü bir silahtır. Bu bakımdan ecza dolaplarında mutlaka bulundurulması gereken bir ilaçtır. Özellikle de yakalanma ihtimalinin çok yüksek fakat başarıyla tedavi edilme oranlarının çok düşük olduğu kanser türlerine karşı. Bu kanser türlerinden birkaçına örnek verecek olursak;

 • Kolon kanseri
 • Rektum kanseri
 • Prostat kanseri
 • Meme kanseri
 • Akciğer kanseri

Gastroentereloji ve beslenme uzmanlarının kanser hakkındaki açıklamalarında sıklıklar yer alan bir ifade olarak aspirin, bu kanser türlerine yakalanma ihtimalini güçlü bir şekilde düşürmekte. Özellikle kolon, rektum ve prostat kanseri en sık görülen kanser türleridir ve aspirin, Uluslararası Kanser Enstitüsü’ne göre hastalık riskini önemli ölçüde azaltmaktadır. Tabii bu risk azaltıcı etkisini sadece düzenli kullanımlarında göstermektedir.

Meme kanserinde de durum farklı değildir. Hastalığın nüksetmesi ile ilgili yapılan bazı araştırmalarda, günlük düzenli olarak aspirin alanların meme kanserine tekrar yakalanma risklerinde %60 düşüş olduğunu göstermiştir. Düzenli olarak aspirin kullanan meme kanseri hastalarında ise kanser nedeni ile ölüm olasılığı %71 daha düşüktür.

Akciğer kanserinden bahsetmek gerekirse, aspirin kullanımının kanserin yayılımını %20 ila 30 oranında yavaşlattığı görülmüştür.

10 yıldan fazla bir süredir her gün düzenli olarak aspirin alanlarda ise mide kanserinden ölme olasılığının %31 oranında daha az olduğu ortaya çıkmıştır.

Aspirin Cinsel Gücü Arttırıyor

Aspirin ne işe yarar? Aspirin cinsel gücü arttırıyor. Çünkü yapılan araştırmalarda ereksiyon problemi yaşayanlar için de oldukça etkili bir ilaç olduğu kanıtlanmıştır. Aspirin penise giden kan akışını artırıp hızlandırarak ereksiyon problemini de ortadan kaldırır.

Aspirinin etkileri cinsel performans artırıcılara benzetilebilir. Cinsel performans artırıcı ilaçların etkilerine benzer bir şekilde kan damarlarını genişletir ve dolayısıyla kan dolaşımını hızlandırır.

Cinsel ilişki için yeteri kadar sertliğe ulaşamama sorununu 40 yaş ve üstü erkeklerin %40’ı, 70 yaş ve üstü erkeklerin ise %70’i yaşamaktadır. Stres ve diğer psikolojik, sosyal faktörler söz konusu olabilse de vakaların %90’ında penise yeteri kadar kan pompalanamamasının asıl nedeni damarlar kaynaklıdır.

BENZER YAZILAR  Rennie Duo Nedir? Ne İşe Yarar?

Cinsel birleşme sırasında yeterli ereksiyona sahip olmak ve bu ereksiyonun sürdürülmesi için kan dolaşım sistemi çok önemlidir. Ereksiyonun oluşumu damarların genişlemesi ile gerçekleşir ve cinsel uyarılma sırasında penisin sertleşmesi için gerekli koşullar sağlanmış olur. Fakat bu bölgedeki kan damarları daralırsa ereksiyonun kalitesi de zayıflar ve hatta ereksiyon gerçekleşmesi ihtimali tamamen ortadan kalkabilir.

Aspirin kan damarlarını gevşeterek kan akışının hızlanmasına yardımcı olur ve gevşeyen damarlarda tıkanıklık ihtimalini de en aza indirir. Uzun süreli ve düzenli olarak aspirin kullananlar arasında ereksiyon problemi de yaşayanların oranı sadece %22’dir. Bu oranı oluşturanların da çoğu kronik hastalıklar yüzünden damarları hasar görmüş hastalardır. Dolayısıyla aspirin güçlü bir ereksiyon ve sağlıklı cinsel hayat için oldukça gerekli bir ilaçtır.

aspirin limon
aspirin limon

Sivilce İçin Aspirin Limon Kürü Tarifi

Aspirin limon suyu karışımı da cildin kendini yenilemesi için çok etkili bir yoldur. Aspirinin kendi başına cilt için mucizevi derecede faydalı olduğu zaten kanıtlanmıştır. Aspirinin limon suyu ile birlikte cilde ekstra bir mucize katabileceği de uygulayanlar tarafından kabul edilmiştir. Limon suyu sitrik asittir ve bu asit sivilceler ile savaşta büyük bir rol oynar. Aspirinde de salisilik asit vardır. Bu asit de yine sivilcelerden arınmak ve sağlıklı bir cilde sahip olmak için kullanılır. İşte bu iki asidin güçlerini birleştirmesi ile birlikte aspirin limon mucizesi ortaya çıkar.

Peki aspirin limon yüze nasıl uygulanır? Aspirin ve limon dışında başka malzemeler gerekli midir? Bu iki sorunun cevabı da burada.

Aspirin limon karışımı için malzemeler

 • 1 adet yumuşak bir limon
 • 6 adet aspirin tablet
 • 2 yemek kaşığı organik bal
 • bir miktar karbonat
 • oklava, metal ya da tahta kaşık veya kahve fincanı (aspirin haplarını ezmek için)

Hazırlık: Aspirin tabletlerini, ezmek için kullanacağınız oklava, kaşık ya da kahve fincanının alt kısmıyla sert bir yüzeyde ezin. Kahve fincanı kullanıyorsanız, fincana çok fazla güç kullanmamaya ve kırmamaya özen gösterin. Ezilmiş ve toz hâline gelmiş aspirinleri karıştırmak için seçeceğiniz bir kaba koyun ve içine 2 ya da 3 yemek kaşığı taze limonun suyunu sıkın. Aspirin limon suyu ile birlikte çözünecektir. Aspirin tamamen çözününceye kadar karıştırın. Üzerine bal da ekleyin ve yüzünüze uygulayın. 20 dakika yüzünüzde bekletin ve bu sırada ılık bir suya kabartma tozu ekleyerek başka bir karışım oluşturun. 20 dakika geçtikten sonra yüzünüzü bu su ile durulayın. Yüzünüze daha sonra da ekstradan nemlendirici uygulayın.

Source: health.harvard / mayoclinic / healthlinkbc / nhs / fda

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (1)

 1. Oğuz Gül 2 sene önce

  Birde zararlarını açıklarsanız memnun olurum,,İlk zarar vucudun neresine veriyor ,,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir