Gaz Giderici İlaçlar

Gaz Giderici İlaçlar
Gaz Giderici İlaçlar
0

Gaz Giderici İlaçlar – Gaz, her insan vücudunun ürettiği bir durumdur ve gaz sancıları yaşamı tehdit edecek ciddi bir problem değildir. Vücuttaki gazın, ağız yoluyla geğirme işlemi yapılarak veya rektumdan çıkarılarak vücuttan atılabilmekte, ancak bazı durumlarda kişiler vücutlarında biriken bu gazı atamadıklarında gaz sancısı meydana gelebilmektedir. Bu durumun bir tedavisi olmadığı için çeşitli yöntemler ve gaz giderici ilaçlar ile gaz sancısı yaşandığında bu sorunu giderebilmek ve yaşanma sıklığını azaltabilmek mümkün olmaktadır. Gaz giderici ilaçlar tıbbi ve bu yönde etkili ilaçlar olabileceği gibi doğal yöntemler de oldukça etkili ve ilaç görevi görebilmektedir. Bu ilaçlar veya doğal yöntemler ise şunlardır;

 • Alfa Galaktosidaz etkili bir maddedir.
 • Laktoz intoleransı olan kişiler için çeşitli laktoz takviyeleri etkili olmaktadır.
 • Gazdaki baloncukları parçalamaya yardımcı olabilen ve gazın sindirim sisteminizden geçmesine yardımcı olan simetikon etken maddeli gaz giderici ilaçlar oldukça etkilidir. Simetikon spazm çözücü görevini üstlendiği için içeriğinde simetikon bulunan ilaçlar gaz sancısını önlemek adına birebirdir.
 • Doğal yöntemler olarak ise Zencefil, Papatya çayı, Nane çayı, Kimyon tohumu ve bal kabağı gibi besinler tüketmek, gaz sancınıza oldukça iyi gelecektir. Bu ürünler hem gaz giderici hem de gaz önleyici olarak etki sağlamaktadır.
BENZER YAZILAR  Fındığın faydaları nelerdir? Fındığın İnanılmaz 5 Faydası
gaz-giderici-ilaclar
gaz giderici i̇laçlar

İçindekiler Tablosu

Yetişkinlerde Gaz Sancısı

Yetişkinlerde gaz sancısı probleminin çözümü için özellikle kişilerin tükettiği besinlere dikkat etmesi gerekmektedir. Besinler dolayısıyla daha çok meydana gelebilen bu gazlar özellikle, soğan, fasulye, brokoli, karnabahar, lahana, enginar, elma ve armut gibi yüksek lifli gıdaların tüketilmesinin ardından yetişkinlerde sıkça rastlanmaktadır. Bu nedenle yetişkinlerde gaz sancısı probleminin sık bir şekilde meydana gelmesini önlemek adına bu besinlerin tüketiminde oldukça dikkat edilmesi ve aşırıya kaçılmaması gerekmektedir. Özellikle bu besinlerin yanı sıra süt ve süt ürünlerini çok fazla tüketmek de yetişkinler için gaz oluşumunun bir sebebidir. Bunların önüne geçebilmek adına besinlere dikkat etmek ve gün içinde bolca su içmek önemli bir noktadır.

Yetişkinlerde Gaz Giderici İlaçlar

Yetişkinlerde ortaya çıkan gaz sorunu için özellikle üretilen birçok ilaç bulunur fakat kişilerin bu tarz durumlarda mutlaka doktorlar ile görüşülmesi gerekir. Yetişkinlerde gaz sancısı birçok durumdan dolayı meydana gelebilir, bununla birlikte çeşitli hastalıklardan dolayı da gaz sorunu görülebilir bu nedenle altta yatan sorunların görülmesi gerekir. Yetişkinlerde gaz giderici ilaçlar arasında etkili olan ve birçok doktor tarafından reçete edilmektedir. Bu ilaçlar,

 • Simflat
 • Nurse Harveys
 • Dikloron
 • Meteosoasmyl
 • İmuneks Gas Stop
 • Omni Biotic Stres Repair
 • Bekunis
 • Sab Simplex
 • Gaspass
BENZER YAZILAR  Verrutol Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Bu ilaçların kullanımlarında bebeklerde gaz giderici ilaçlar olarak kullanılması önerilmez. Bu nedenle bebeklerde meydana gelen gaz sorunları için mutlaka doktorlarla görüşülmesi ve mutlaka bebeklerin durumuna göre ilaçların reçete edilmesi gerekir.

En Kuvvetli Gaz Giderici İlaç

Piyasada pek çok simetikon etken maddeli ilaç, en kuvvetli gaz giderici ilaç olarak kullanılabilmektedir. Bunlara bir örnek vermek gerekirse Meteospasmyl ilacı,  spazm çözücü ve kas gevşetici bir ilaç olarak bu konuda oldukça etkili bir çözüm olabilmektedir. 40 ve 80 kapsül içeren iki farklı çeşidi bulunan bu ilaç, içerisinde barındırdığı alverin sitrat ve simetikon etken maddeleri sayesinde gaz giderici olarak tercih edilmektedir.

En kuvvetli gaz giderici ilaç konusunda içerisinde simetikon ve alverin sitrat bulunan ilaçlar bu konuda etkilidir. Alverin sitrat kas gevşetici görevi görürken Simetikon ise spazm çözücü görevini üstlenmektedir.

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir