Fazla D Vitaminin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri


0

D vitamini zararları vücutta fazla olduğunda veya az olduğunda görülebilir. Bu nedenle insan vücudunda ideal oranda D vitamini bulunması önemlidir. D vitamini, yağda çözünebilen vitaminler arasında yer almaktadır. Kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gereklidir.

D vitaminin iki farklı formu bulunur. Vitamin D2 ve Vitamin D3 olarak sınıflandırılabilir. D3 sentezinde güneş ışınlarının etkisiyle ciltte bulunan provitamin D’nin D3’e dönüşümü görülür. Gıdalardaki D vitaminin bağırsaklarda emilmesi de diğer bir D vitamini kaynağıdır. Fazla D vitaminin zararları olduğu gibi az olması durumunda da zararalar görülecektir.  

D Vitamini Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

D vitamini fazlalığı belirtileri arasında yaygın olarak şu belirtiler yer almaktadır:

  • Bulantı ve kusma,
  • Mide ağrısı,
  • Kabızlık ve ishal,
  • Böbrek yetmezliği,
  • Yorgunluk,
  • Kemik kaybı vb.

Fazla D Vitamininin Yan Etkileri Nelerdir?

fazla-d-vitamininin-yan-etkileri-nelerdir
fazla d vitaminin zararları nelerdir? yan etkileri 2

D vitamini yan etkileri özellikle takviye edicileri bilinçsizce kullanan kişilerde yaşanabilir. Herhangi bir test yaptırmadan ve hekim onayı almadan D vitamini damlası veya diğer takviyeleri kullanmak ciddi yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle uzman tavsiyesine ihtiyaç duyulmaktadır. D vitamini fazla olması durumda vücudun farklı yerlerinde çeşitli ağrı ve ya etkiler hissedilebilir. Fazla D vitaminin zararları görülmemesi için 0 – 1 yaş arası için günlük 400 IU, 1 – 70 yaş arasında için 600 IU ve 70 yaşından büyükler için günlük 800 IU D vitamini ihtiyacı görülmektedir.

BENZER YAZILAR  Retina Dekolmanı Tedavisi

Ayrıca En İyi Multivitamin Hapları ve Şurupları bilgilerine bakabilirsiniz.

D Vitamini Vücuttan Ne Kadar Sürede ve Nasıl Atılır?

D vitamini fazla alındığında ciddi yan etkiler görülebilir. D3 vitamini zehirlenmesi kandaki D vitamini düzeylerini arttırma etkisi, D2 vitamininden çok daha fazladır. D vitamini zehirlenmesi kandaki D vitamini düzeyinin 150 ng/ml üzerine çıkmasının ardından görülecektir. D vitamini alımı bırakılsa bile yağ dokusu D vitamini salınımına devam edecektir. Bu nedenle zehirlenme etkilerinin ortadan kaybolması birkaç ay sürebilir. Fazla D vitaminin zararları görülmeye başladığı andan itibaren ilk belirtide uzman bir hekime danışmak her zaman için önemlidir.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir