Fazla D Vitaminin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri

Fazla D Vitaminin Zararları Nelerdir? Yan Etkileri
0

D vitamini zararları vücutta fazla olduğunda veya az olduğunda görülebilir. Bu nedenle insan vücudunda ideal oranda D vitamini bulunması önemlidir. D vitamini, yağda çözünebilen vitaminler arasında yer almaktadır. Kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gereklidir.

D vitaminin iki farklı formu bulunur. Vitamin D2 ve Vitamin D3 olarak sınıflandırılabilir. D3 sentezinde güneş ışınlarının etkisiyle ciltte bulunan provitamin D’nin D3’e dönüşümü görülür. Gıdalardaki D vitaminin bağırsaklarda emilmesi de diğer bir D vitamini kaynağıdır. Fazla D vitaminin zararları olduğu gibi az olması durumunda da zararalar görülecektir.  

İçindekiler Tablosu

D Vitamini Fazlalığı Belirtileri Nelerdir?

D vitamini fazlalığı belirtileri arasında yaygın olarak şu belirtiler yer almaktadır:

  • Bulantı ve kusma,
  • Mide ağrısı,
  • Kabızlık ve ishal,
  • Böbrek yetmezliği,
  • Yorgunluk,
  • Kemik kaybı vb.

Fazla D Vitamininin Yan Etkileri Nelerdir?

fazla-d-vitamininin-yan-etkileri-nelerdir
fazla d vitaminin zararları nelerdir? yan etkileri 2

D vitamini yan etkileri özellikle takviye edicileri bilinçsizce kullanan kişilerde yaşanabilir. Herhangi bir test yaptırmadan ve hekim onayı almadan D vitamini damlası veya diğer takviyeleri kullanmak ciddi yan etkilere yol açabilir. Bu nedenle uzman tavsiyesine ihtiyaç duyulmaktadır. D vitamini fazla olması durumda vücudun farklı yerlerinde çeşitli ağrı ve ya etkiler hissedilebilir. Fazla D vitaminin zararları görülmemesi için 0 – 1 yaş arası için günlük 400 IU, 1 – 70 yaş arasında için 600 IU ve 70 yaşından büyükler için günlük 800 IU D vitamini ihtiyacı görülmektedir.

BENZER YAZILAR  Sindirim Sistemini Güçlendiren Doğal Gıda Ürünleri

Ayrıca En İyi Multivitamin Hapları ve Şurupları bilgilerine bakabilirsiniz.

D Vitamini Vücuttan Ne Kadar Sürede ve Nasıl Atılır?

D vitamini fazla alındığında ciddi yan etkiler görülebilir. D3 vitamini zehirlenmesi kandaki D vitamini düzeylerini arttırma etkisi, D2 vitamininden çok daha fazladır. D vitamini zehirlenmesi kandaki D vitamini düzeyinin 150 ng/ml üzerine çıkmasının ardından görülecektir. D vitamini alımı bırakılsa bile yağ dokusu D vitamini salınımına devam edecektir. Bu nedenle zehirlenme etkilerinin ortadan kaybolması birkaç ay sürebilir. Fazla D vitaminin zararları görülmeye başladığı andan itibaren ilk belirtide uzman bir hekime danışmak her zaman için önemlidir.

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir