Multivitaminlerin Faydaları Nelerdir?

Vücudunuzun düzgün çalışması için nelere ihtiyacımız vardır. Elbette vitaminlere ve besinlere ihtiyacı vardır. Bunun için dengeli beslenmek gerekir. Ne yazık ki, herkes her gün doğru yemeği yiyemiyor. Multivitaminlerin de devreye girdiği yer burasıdır.

Multivitaminler, normalde gıda kaynaklarında bulunan farklı vitaminlerin bir kombinasyonudur. Diyetiniz yoluyla alınmayan vitaminleri sağlamak için kullanılırlar. Temel olarak, multivitaminler, önerilen besin miktarını karşılayabilmeniz için bazı besin boşluklarını kapatmaya yardımcı olur.

Multivitamin Nedir?

Vücudumuzun sistemlerinin işleyişini korumak için mikro besinlere ihtiyacı vardır. C vitamini, kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum gibi iyi bilinen besinlerin yanı sıra, iyi bir Multivitamin önerisi şunları içerecektir:

 • Tiamin, riboflavin ve niasin
 • B6, B12 ve folat
 • Kalsiyum, magnezyum, selenyum ve çinko
 • A vitaminleri (beta karoten dahil), E ve K
 • D2 vitamini veya D3
BENZER YAZILAR  İmpingement Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Önerilen günlük değerlerin olmadığı ek mikro besinlerle yapılan multivitaminleri atlayabilirsiniz. (örnekler: bor, nikel ve kalay)

Multivitamin faydaları nelerdir?

Günlük Multivitamin faydaları ile ilgili aşağıda başlıkları hazırladık;

Artan enerji seviyeleri

Vücuda yeterli vitamin alınmadığında, vücudunuz basit görevleri yerine getirmek için daha çok çalışmak zorunda kalır ve bu da yorgunluğa ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir. Multivitamin önerisi almak ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek sizi enerjik ve formda tutabilir.

Geliştirilmiş ruh hali

Bazı araştırmalar, günlük multivitaminin kişinin ruh hali ve duygusal sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Yeterli vitamin ve mineral almak, ruh halinizden sorumlu beyin fonksiyonlarını iyileştirir.

Stres ve kaygıyı azaltır

Günlük multivitamininizdeki vitaminler ve mineraller de stres ve kaygı düzeylerini önemli ölçüde azaltabilir. Vücut, yiyecekleri enerjiye dönüştürmek, sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlamak ve stres hormonları üretmek için B vitaminlerini kullanır. Günlük multivitamin almak vücudunuzun arzını yenileyebilir.

Geliştirilmiş kısa süreli hafıza

Avustralya’dan yakın zamanda yapılan bir araştırma, B vitaminlerinin kısa süreli hafıza işlevini desteklemede önemli bir etkiye sahip olduğunu gösterdi. Araştırmada, B12 vitamini ile takviye edilen daha yaşlı katılımcılar, takviye almayanlara kıyasla hafıza testlerinde daha iyi sonuç aldı.

BENZER YAZILAR  İstanbul Saç Simülasyonu Uygulaması ile Kellik Görünümüne Son Verin!

Korunan kas gücü

Serbest radikaller esas olarak kas yaşlanmasıyla ilgili sorunlardan sorumludur. Günlük multivitamin almak, bu zararlı serbest radikalleri kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Multivitaminleri günlük bir alışkanlık haline getirin. 

Multivitamin nasıl kullanılır?

Multivitamininizi bir bardak su ile birlikte alınız. Çiğnenebilir tableti yutmadan önce çiğnemelisiniz. Dil altı tabletini dilinizin altına yerleştirin ve tamamen çözülmesine izin verin. Dil altı tableti çiğnemeyin veya bütün olarak yutmayın.

Multivitamin neye iyi gelir?

Bir multivitaminin birincil rolünün beslenme boşluklarını doldurmak ve insanların günlük A, C, D, E ve K vitaminleri, kalsiyum, magnezyum, diyet lifi, kolin ve potasyum gibi az tüketilen besin maddelerini almalarını sağlamaktır.  Enzimler ve hormonlar üretir, bağışıklığınızı güçlendirir ve sinirlerinizin ve organlarınızın düzgün çalışmasını sağlar. Vücudumuz ayrıca üreme,  büyüme ve bedensel süreçlerin düzenlenmesi için besinlere ihtiyaç duyar. Multivitamin dediğimiz takviye vitamin ve minerallerin çoğunu sunabilir.

Multivitamin içerisinde hangi vitaminler bulunur?

Multivitaminler, çeşitli mineraller ve vitaminler içeren bir takviye türüdür. Multivitaminlerdeki besinler markalar ve ürünler arasında değişir.

BENZER YAZILAR  Serotonin Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Multivitaminlerde yaygın olarak bulunan vitaminler şunlardır:

 • A vitamini
 • B vitaminleri — folik asit ve 12 vitamini gibi
 • C vitamini
 • D Vitamini
 • E Vitamini
 • K Vitamini

En iyi Multivitamin takviyeleriyaygın olarak bulunan mineraller şunlardır:

 • Kalsiyum
 • İyot
 • Demir
 • Magnezyum
 • Mangan
 • Molibden
 • Selenyum
 • Çinko

Vitamin ve minerallere ek olarak, multivitaminler, amino asitler ve yağ asitleri gibi şeyler de içerebilir.

En iyi Multivitamin hangisidir?

Bir kişinin beslenme ihtiyaçları, yaşına, cinsiyetine ve genel sağlığına bağlı olarak değişecektir. Bazı multivitaminler, özellikle benzersiz beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için kadınlara yöneliktir. Kadınların multivitaminleri hamilelik ve genel sağlık için faydalı olabilir, ancak onlar için önerilen her vitamin veya mineralin günlük miktarını içermeyebilirler.

Multivitamin fiyatları ihtiyacınıza göre değişkenlik gösterebilir ve elbette vitamin ve takviye başlamadan doktorunuzdan isteyeceğiniz testler neye ihtiyacınız olduğunu da netleştirecektir. 

Yorum yapın

1