Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklık Nasıl Geçer?

Değişen hava koşulları her insanın yüzünde farklı bir yan etki bırakabilmektedir. Kimi zaman cilt üzerinde kuruluğa neden oluyorken kimi zaman da kızarıklık gibi olumsuz durumları ortaya çıkarı. Yer alan bu olumsuz durumlardan ise bebeklerin cildi fazlasıyla etkilenmektedir.

bebeklerin yuzundeki kizariklik optimizedPin
bebeklerin yüzündeki kızarıklık nasıl geçer? 3

Bebeklerin ciltleri çok hassas olduğu için ve deri yapıları çok taze olduğu için ciltlerinin savunma kabiliyetleri yetişkinlere göre çok daha az olmaktadır. Bebeklerin ciltleri doğduklarından 2 yaşına gelene kadar bariyer işlevi olmadığı için dışarıdan gelebilecek olan tehditlere açık olmaktadır. Bu tehditler bebeğin cildine zarar verebilmektedir.

Bebeklerin cildini koruyabilmek için çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Genellikle anneler bu yöntemleri uygulayarak bebeklerinin dış etmenlerden korunabilmesini sağlamaktadırlar.  Bebek ciltleri hassas olduğu için kızarma gibi reaksiyonlara açık olmaktadırlar. Bu kızarıklıklar çok tehlikeli ve riskli kızarıklıklar olmamaktadır. Bu tür durumlarda panik ve stres yapmanızı gerektirecek herhangi bir durum olmamaktadır. Bebekleri ciltlerinde yer alan bu rahatsızlığı şu yöntemler ile geçirebilmeniz mümkündür;

  • Öncelikle bebekleri temizlerken banyo sonrasında nemlendirici kremler kullanabilirsiniz. Bebeklere uygun eczanelerde satılan kremleri temin etmeniz daha uygun olacaktır.
  • Dışarı çıkarken bebeklerinizi koruyacak kıyafetler giydirmeli, nemlendirmek üzere doktorunuzun da önerdiği kremleri kullanmanız gerekir.
  • Bebeğinizin bakımında kullanılan ürünler hakkında geniş araştırmalar yapmanız gerekir. Sebebi ise bebeklerin yüzünde oluşan kızarıklık gibi olumsuz durumlar ürünlerin yan etkileri arasında kalmaktadır.
  • Bebeğinizin giyim kıyafetlerinin pamuk olduğundan emin olmanız gerekir. Farklı kumaş parçaları cilt üzerinde kızarıklığa da neden olmaktadır.
BENZER YAZILAR  İntihar Nedir ve Nasıl Önlenir?

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklık Neden Olur?

Yeni doğan veya biraz büyüme göstermiş bebeklerin yüzünde çeşitli nedenler ile kızarıklıklar oluşturmaktadır. Anne adaylarının telaşlandığı bir durum olsa dahi sakinliklerini korumaları gerekmektedir. Bebeklerin yüzlerinde oluşan kızarıkların sebepleri ise şöyle sıralamaktadır;

Cilt Kuruluğu

Bebeklerde oluşan kızarıklık hakkında akla ilk gelene durumlardan biri olmaktadır. Hassas olan bebek ciltleri yüzünde yer alan nem miktarı oldukça düşük bir seviyedendi. Bu sebepten dolayı olumsuz hava koşullarında veya aniden gelişen durumlarda kızarıklık ve kabarma gözükmededir. Böyle bir durum ile karşılaştığınız takdirde sakinliğinizi koruyarak uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.

İsilik

Bebeklerin yüzünde oluşan kızarıklık veya kabarma durumlarının başlıca nedenlerinden bir tanesi de isiliktir. Sıcak döküntüsü olarak bilinen bu rahatsızlık yüzde yer aldığı gibi bebek vücudunun hemen hemen her noktasında bulunmaktadır. Daha çok yaz aylarında görülmektedir. Vücutta yer alan ter bezlerinin tıkanması ve kalın giydirilmesi sonucunda oluşmaktadır. İsilik durumlarını önlemek adına geniş ve pamuk giysiler giydirilmeye özen gösterilmelidir. Bebeklerin bakımlarının daha sık ve temiz bir şekilde yapılması alınan tedbirler arasında yer alır.

BENZER YAZILAR  Adetten 10 Gün Sonra Kanama Neden Olur?

Pişik

Bebeklerin yüzünde oluşan kızarıklık rahatsızlarından biri de pişiktir. Tıbben amonyak dermatiti olarak bilinmesinin yanı sıra yaz aylarında daha çok görülmektedir. Bebek bezlerinin kullanımlarında da yaygın bir hal almıştır. Özellikle yaz aylarında ve bebek cildine zarar veren bezleri kullandığınızda pişik meydana gelmektedir. Tam da bu noktada bebek pudrası başvurulan çözümler arasında yer alır. Bebek pudrası kullanımları bebeklerin altını değiştirirken ve banyodan sonra kullanımı uygun olmaktadır.

Kurdeşen

Bebeklerde en sık rastlanan kızarık tiplerinden biri olmaktadır. Bebeklerin yüzünde veya vücudunda kızarıklık ve kabarmalar meydana gelmektedir. Kurdeşen sebepleri arasında besin ile ilaç kullanımları yer almaktadır. Vücutta görülen semptomlar oldukça kısa zaman içerisinde kendini belli etmektedir. Bu durumla karşılaştığınız takdirde uzman hekimlere başvurmanız gerekmektedir.

Bebeklerin Yüzünde Kızarıklık Sivilce

Bebeklerin yüzündeki kızarıklık ve kabarıklık sonucunda sivilce oluşu gerçekleşmektedir. Bu durumu tetikleyen birkaç sebep yer alır. Anne adaylarının doğuma yakın süreçte geçen hormonlar bebeklerin yüzlerinde veya vücutlarında bezeleri tıkayarak ortaya sivilceyi çıkarmaktadır. Bunun yanı sıra ebeveynlerin kullandığı bir takım bakım kremleri de ya da ilaçları da sivilce oluşumunda etki etmektedir. Bebeklerin yüzündeki kızarıklık için krem seçenekleri tam da bu noktada kullanılmaktadır. Ancak bakım kremleri konusunda uzman doktorunuzdan bilgi almalı ve eczaneden temin etmeniz gerekir.

BENZER YAZILAR  Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin Yüzündeki Kızarıklık İçin Krem

Anne babalar çoğu zaman” Bebeğimin yüzü pütür pütür oldu” ya da “Bebeklerin yüzünde sivilce gibi kızarıklıklar adı altında şikâyetlerde bulunmaktadır. Kimi zaman alerjik reaksiyonlar olsa da kimi zaman cilt üzerinde kullanılan kremlerden de meydana gelmektedir. Bebeklerin ağız çevresinde oluşan kızarıklık ya da yüz kısmında meydana gelen kabarma ve kızarıklığı geçirmek adına uzman doktorunuza başvurmanız gerekir. Hekiminizin önerdiği kremleri bebeğinizin cildine uygulayarak bu olumsuz durumu ortadan kaldırabilirsiniz.

Yorum yapın

1