Aloe Vera Yağı Faydaları – Nasıl Kullanılır?

Aloe Vera Yağı Faydaları – Nasıl Kullanılır?
aloe vera yağı faydaları
0

Aloe vera yağı, Aloe barbadensis yapraklarından elde edilen yağ özüdür. Bu yağ esasen çıkarıldığı bitki aloe vera ile aynı özellikleri taşır. Ancak farklı yağlarla karıştırarak etkisini azaltmak veya arttırmak mümkün olabilir.

2000 yıl önce, Yunan bilim adamları Aloe vera’nın her derde deva olan bir bitki olduğunu düşünüyorlardı. Mısırlılar Aloe veraya “ölümsüzlük bitkisi” adını verdiler. Bugün, aloe vera bitkisi çoğunlukla dermatolojide çeşitli amaçlar için kullanılmaktadır. Aloe vera yağı faydaları da, bu aşamada oldukça fazla insanın günümüzde dikkatini çekmiştir.

Aloe vera bitkisinin asıl faydalı olan kısmı genel olarak bitkinin su tutucu etli yapraklarının içindeki jeldir. Bu jel hindistan cevizi yağı ile karıştırılarak aloe veranın yağı elde edilebilir.

Bu yağ polifenol denilen antioksidanlar bakımından oldukça zengindir. Bu özellikleri ile sağlık için birçok faydalı etkiye sahip olabilir çünkü antioksidanlar hücreleri oksidatif strese karşı korur. Oksidatif stres kronik hastalıklara neden olabileceği için bu özellik önemlidir.

Biz bu makalemizde aloe vera bitkisinden elde edilen aloe vera yağı faydaları hakkında sizleri bilgilendireceğiz.

BENZER YAZILAR  Vasoxen Nedir? Ne İşe Yarar?

İçindekiler Tablosu

Aloe Vera Yağı Nasıl Kullanılır?

Bu yağ nemlendirici ve yumuşatıcı özelliklerinden ve   yaşlanma karşıtı etkilerinden dolayı birçok kozmetik ürününde bulunur.

Araştırmalar ve geleneksel kullanımı aloe vera yağının cilt ve saç bakımı için oldukça etkili olduğunu göstermektedir. Bu nedenle bu yağ cilt üzerine lokal olarak kullanılabilir.

Cildiniz çok kuru ise ve çatlaklar varsa bu yağı doğrudan hiçbir şeyle karıştırmadan cildinize sürebilirsiniz. Bunun dışında başka doğal malzemeler ile karıştırarak cilt ve saç maskelerine katabilirsiniz.

Bu yağ antioksidan aktiviteye sahiptir; bu nedenle yaşlanma karşıtı ürünler veya hassas cilt ürünlerinde kullanımı oldukça yaygındır. Aloe vera yağı nasıl kullanılır? Sorusun cevabı bu şekildedir.

Aloe Vera Yağı Faydaları

Aloe vera yağının faydaları daha çok aloe vera bitkisine dayanmaktadır çünkü araştırmalar daha ziyade bitkinin kendisiyle ilgilidir. Bu nedenle doğrudan yağının faydalarından bahsetmek zordur.

Cilt

Yapılan araştırmalara göre içeriğindeki yoğun antioksidanlar sayesinde, aloe vera yaşlanmayı geciktirebilir. Bu nedenle cilt maskelerinin ve cilt ürünlerinin vazgeçilmez bileşenlerinden biridir.

BENZER YAZILAR  BCAA Nedir? Ne İşe Yarar ve Nasıl Kullanılır?

Ayrıca iyi bir nemlendiricidir ve antienflamatuvar etkileriyle kırışıklıklar ve cilt lekeleri için faydalı olabilir. Antienflamatuvar olması enflamasyon yani iltihap ile savaşması anlamına gelir. İltihapla savaşarak cildin kendini iyileştirmesini ve yenilenmesini kolaylaştırır. Aloe veranın cilde faydaları kendini bu şekilde göstermektedir.

Aromaterapi

Aloe vera yağı, aromaterapide yararlanılan esansiyel yağların seyreltilmesi için kullanılabilir. Esansiyel yağlar seyreltilmeden kullanıldığı takdirde cildi yakıp tahriş edebilirler. Bu nedenle aloe vera yağı gibi taşıyıcı yağlar ile seyreltilerek kullanılırlar. Saç ve cilt sağlığı için faydalı olan bu hafif yağ aromaterapi masajı için idealdir.

Antimikrobiyal

Aloe vera yağının antimikrobiyal olarak kullanılması da mümkündür. İçeriğindeki polifenoller bakteri üremesini engelleyebilir. Bu nedenle yaraların enfeksiyon kapmasını önlemek için kullanılması mümkündür. Böylece yaraların iyileşmesini de hızlandırabilir.

Antibakteriyel olması sadece yaraların mikrop kapmasını önlemez. Bu özelliği sayesinde iyi bir temizleyici görevi de görür ve genel olarak cilt temizliğinde kullanılabilir.

Saç

Aloe vera yağı faydaları saç üzerinde de oldukça etkilidir. Kozmetik faydalarıyla öne çıkan aloe vera yağı cilt bakımına ek olarak saç bakımında ve saç sorunlarında da kullanılabilir. Bu yağı saç dökülmesi, kepek ile savaşmak ve saçı güçlendirip kırılmalara karşı korumak için kullanılır. Bunun için aloe vera yağı içeren maskeler hazırlayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Aferin Şurup Ne İşe Yarar?

Aloe veranın yüksek dozlarda ve uzun süre kullanıldığında zararları da olabilir. Bu nedenle bir uzman kontrolünde ve aşırıya kaçmadan kullanılması önerilir.

Aloe vera yağının faydaları veya kullanım alanları ise şunlardır:

  • İçerisindeki antioksidanlar nedeniyle kanserin önlenmesinde kullanılabileceği düşünülür. Ancak ilaçlarınızı bırakarak tek başına aloe vera yağı ile kanseri iyileştirmeye kalkmayın. Aloe veranın kanser ile ilgili etkileri çoğunlukla test tüplerindedir ve doğrudan insanlar üzerinde ne etki göstereceği ve hangi dozda alınması gerektiği bilinmemektedir.
  • Kemoterapinin yan etkilerini gidermek için kullanılır.
  • Kan şekeri seviyelerini iyileştirdiği düşünülür.
  • Bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek için kullanılır.
  • Kolesterol seviyelerinin kontrol edilmesinde faydalı olduğu düşünülür.
  • Antifungal özellikleri olduğu ve mantar enfeksiyonlarının iyileştirilmesinde faydalı olabileceği iddia edilir.
  • Anti-enflamatuvar özellikleri dolayısıyla artrit vb. eklem ağrılarının tedavisinde faydalı olacağı düşünülür.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir