İlaçlar insanların hastalıklarını iyileştiren ve tekrar hasta olmalarını önleyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. İnsan sağlığının korunabilmesi için ilaçlar insanların yaşamlarında çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Bu neden ile insanlar kendilerine reçete edilen ilaçlar hakkında çok daha fazla araştırma yapmaya başlamışlardır. İnsanların en çok araştırdıkları başlıklardan bir tanesi ise Dolarit nedir ne için kullanılır başlığı olmaktadır. Bunun temel nedeni ise Dolarit ilacının bir çok rahatsızlığın tedavisin de reçete edilen bir ilaç olmasıdır. Bu neden ile insanlar ilaç hakkında araştırmalar yapmaktadırlar.

dolarit nedir ne Icin kullanilir
dolarit nedir ne Icin kullanilir

Dolarit tablet ilacının içerisinde yer alan etken madde Etodolak maddesi olmaktadır. Bu madde Dolarit ilacının muadilleri içerisinde de yer alabilmektedir. Dolarit ilacı genellikle ağrı kesici ve iltihap giderici olarak kullanılan ilaçlar arasında yer almaktadır. Dolarit bel, boyun, sırt, kas ve iskelet ağrıları ile birlikte kireçlenmenin tedavisinde en sık reçete edilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda iltihaplanmalara bağlı ağrıların giderilmesi ile birlikte kadınların adet ağrılarının giderilmesinde de kullanılmaktadır. Dolarit ne işe yarar sorusuna verilebilecek yanıt genel olarak bu şekilde yer almaktadır.

Dolarit Yan Etkileri

İnsan bedeni kimyasallar oluşan her maddeye karşı olumsuz reaksiyonlar verebilmektedir. İlaçlar da kimyasal maddelerden oluşmaktadır. İlaçların insan bedeninde oluşturmuş olduğu olumsuz reaksiyonlara verilen isim ise yan etki olmaktadır. İlaçların yan etkileri farklılıklar gösterebilmektedir. Bunun en temel nedeni ise her ilacın farklı bir etken maddeden üretilmesidir. Bu neden ile ilaçların gösterebileceği yan etkiler farklılık gösterebilmektedir. Dolarit etkileri ise şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Dolarit ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen yan etkileri arasında yer almaktadır. Hastanın ilaca karşı her hangi bir alerjisi bulunuyor ise ilacın kullanılması kesinlikle önerilmemektedir.
  • Baş dönmesi, sinirlilik, depresyon, halsizlik, yorgunluk, bulanık görme, kulak çınlaması, titreme, ateş, kaşıntı, döküntü, sık idrar, mide yanması, mide bulantısı, ishal, kabızlık gibi yan etkiler ise Dolarit ilacının yaygın olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.
Benzer Gönderiler  Kuşkonmazın Faydaları

Dolarit Muadili

Muadil aynı hastalığın tedavisinde kullanılan fakat ismi, fiyatı ve etken maddesi farklı olan ilaçlardır. Muadil ilaçlar genellikle reçete edilen ilaç etkisini göstermediğinde yada reçete edilen ilaç bulunamadığında tercih edilen ilaçlar olmaktadır. Neredeyse her ilacın muadili bulunabilmektedir. Fakat muadili bulanamayan ilaçlar da olabilmektedir.

  • BARCA 500 mg 14 film tablet
  • EDOLAR 500 mg 14 film tablet
  • ESODAX 400 mg 10 tablet
  • ETODIN 200 mg 20 film tablet

Dolarit Antibiyotik Mi?

İnsanların ilaçlar hakkında en çok yapmış oldukları araştırmalardan bir tanesi de ilaçların reçetesiz bir şekilde alınıp alınamayacağı olmaktadır. Bunun temel nedeni ise ilaç fiyatlarının reçeteli ve reçetesiz alımlarda fiyatlarının farklılık göstermesidir. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde bulunan eczanelerden antibiyotik grubunda yer alan ilaçların hiç birisi reçetesiz bir şekilde satın alınamamaktadır. Bu neden ile insanların Dolarit ilacı hakkında en çok merak ettikleri sorulardan bir tanesi de Dolarit antibiyotik mi sorusu olmaktadır. Dolarit ilacının antibiyotik grubunda yer alması ile ilgili ilacın prospektüsün de net bir bilgi yer almamaktadır.

Dolarit Diş Ağrısı

Diş ağrısı insanların gündelik yaşamlarını doğrudan etkileyen en rahatsız edici hastalıklar arasında yer almaktadır. Diş ağrısı çeken insanlar gündelik işlerini yerine getiremedikleri için tedavi olana kadar çeşitli çözümlere başvurmaktadırlar. Bu çözümlerden bir tanesi de ağrı kesiciler olmaktadır. Bu neden ile insanlar ağrı kesiciler hakkında çok daha fazla araştırma yapmaktadırlar. İnsanların araştırma yaparken en çok arattıkları başlıklardan bir tanesi de Dolarit diş ağrısı için kullanılır mı başlığı olmaktadır. Dolarit iltihap kurutucu bir ilaç olmaktadır. İltihap kapan diş bölgesi ağrıya sebebiyet vermektedir. Dolarit kullanılarak iltihap giderildiğinde ağrı hissi çok daha az bir şekilde hissedilebilmektedir. Böylece Dolarit diş ağrısı için kullanılabilmektedir.

Benzer Gönderiler  Aspirin Ne İşe Yarar? Aspirin Faydaları Nelerdir?

Dolarit Kullananlar

Dolarit kullananlar ilaç hakkında genellikle olumlu yorumlarda bulunmaktadırlar. Bunun temel nedeni ise ilacın en etkili ilaçlar arasında yer almaktadır. İlaç kullanıldıktan kısa bir süre sonra etkisini gösterdiği için doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilebilmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: Average: ]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları