Soğuk Algınlığında Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?

Soğuk Algınlığında Sırt Ağrısı Nasıl Geçer?
0

Soğuk algınlığında sırt ağrısı en çok görülen şikayetlerden biridir. Soğuk algınlığında oluşan ağrılar içinde bel ve boyun ağrısı ile beraber sırt ağrısı da baş gösterir. Bu ağrılardan en çok masaüstü çalışan insanlar mustarip olur. Çalışma ortamı masaüstü bilgisayar, laptop ve cep telefonu gibi cihazlara bağlı olan kişilerin sırt ağrısı çekmesi kaçınılmazdır. Aynı zamanda ağır eşyalar taşıyan kişilerde de sırt ağrısı ağrı bir şekilde seyreder. Klimaya maruz kalmak yine sırt ağrısını tetikler. Soğuk algınlığında sırt ağrısı önlemler şu şekilde sıralanabilir:

  • Kilo fazlalığından kurtulup ideal kiloya olabildiğince yaklaşmak gerekir.
  • Sürekli hareket halinde kalıp omurgayı zayıflatmamaya dikkat edilmelidir.
  • Bir pozisyonda uzun süre aynı şekilde durmak tehlikelidir.
  • Sırtı çalıştırmaya yönelik düzenli olarak egzersiz yapmak son derece faydalıdır.
  • Masa başında ya da masaüstü bilgisayarla yapılan çalışmalarda ara verip sırtı germek işe yarayabilir.
  • Masa başında otururken ya da masaüstü bilgisayar, tablet, cep telefonu gibi cihazları kullanırken dik oturmaya dikkat edilmelidir.
  • Klima önünde uzun bir süre boyunca hareketsiz durmamak önem taşır.
  • Omurgayı sıcak tutmak sırt ağrısının geçmesine yardımcı olur.
  • Terlemiş halde soğuk havaya maruz kalmamak sırt ağrısının ortaya çıkmasını önler.
BENZER YAZILAR  Siyez Bulguru Nedir? Siyez Bulguru Faydaları Nelerdir, Kullanımı Nasıldır?

İçindekiler Tablosu

Soğuk Algınlığı Bel Ağrısını Neden Tetikler?

soguk-alginligi-bel-agrisini-neden-tetikler
soğuk algınlığında sırt ağrısı nasıl geçer? 2

Soğuk algınlığının beli tetiklemesi omurgaya dayanır. Omurga genel olarak sıcak hava şartlarında daha sağlıklı olur. Bölgede bulunan kaslar sıcak havada gevşediği için çok kolay bir şekilde hareket eder. Soğuk algınlığı esnasında omurganın hareketi bir hayli kısıtlanmış olur. Spazm ve gerginlik gibi sorunlara ek olarak hareket esnekliği de soğuk algınlığı ile birlikte azalmış olur. Bel ağrısının tetiklenmesi soğuk algınlığının yanı sıra bazı etkilerle artar. Soğuk algınlığında sırt ağrısı, masa başında çalışma ve klima gibi etkilerle şiddetlenir.

Nasıl Önlem Alınmalıdır?

Alınacak önlem soğuk havalarda sıkı bir şekilde, kat kat giyinmek olacaktır. Özellikle bel bölgesinin açıkta kalmaması için giyimi ona göre ayarlamak son derece önemlidir. Zaman geçirilen ortamın dışarıdan hava almadığından emin olmak gerekir. Soğuk algınlığında sırt ağrısı şikayeti yaşamamak için giriş ve çıkışlarda hava geçişlerine dikkat edilmelidir.

Ayrıca Bakınız: Kulak Uğultusu Neden Olur, Nasıl Geçer?

Merhaba ben Emre.. Adıyaman Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Hem eczacı olarak hem de ilaç sektöründen edindiğim bilgi ve tecrübeler ışığında okuyuculara doğru bilgiyi vermeyi hedefliyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir