Duact Nedir? Ne İşe Yarar?

Duact Nedir? Ne İşe Yarar?
duact nedir ne Ise yarar
0

İlaçlar insanların yaşamlarında en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bunun temel nedeni ise ilaçların insanların hastalıklarını ve iyileştirmesini sağlayan ve tekrardan hasta olmalarını engelleyen araçlar olmaktadır. Bu neden ile ilaçlar insanların yaşamlarında çok önemli bir yere sahip olmaktadır. İnsanlar ilaçların yaşamlarında çok önemli bir faktör olduğu için insanlar ilaçlar hakkında çok daha fazla araştırma yapmaktadırlar. İnsanlar genellikle kendilerine reçete edilen ilaçları araştırmaktadır. En çok araştırılan ilaçlardan bir tanesi de Duact ilacı olmaktadır. Duact ilacı hakkında en çok yapılan başlıklardan bir tanesi ise Duact nedir ne işe yarar başlığı olmaktadır.

duact nedir ne ise yarar
duact nedir ne ise yarar

Duact tablet ilacının içerisinde yer alan etken maddeleri Akrivastin (8 mg) ve Psödoefedrin hidroklorür (60 mg) olmaktadır. İlacın içerisinde yer alan bu etken maddeler Duact ilacının muadili ilaçların içerisinde de yer alabilmektedir. Duact ilacı genellikle insan vücudunun içerisinde doğal bir şekilde bulunan histaminin oluşturduğu gözde sulanma, kızarıklık, kaşıntı ödem hapşırma gibi alerjik reaksiyonların tedavisinde reçete edilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Kullanımı 12 yaşından küçük çocuklar için uygun olmamaktadır.

BENZER YAZILAR  Ayak Yanması Neden Olur?

İçindekiler Tablosu

Duact Yan Etkileri

İnsan bedeni kimyasal maddelere olumsuz reaksiyon verebilmektedir. İlaçlar da kimyasal maddelerden oluştuğu için insan bedeni ilaçlara karşı da olumsuz reaksiyonlar gösterebilmektedir. İlaçların insan bedeninde oluşturmuş olduğu olumsuz reaksiyonlara verilen genel isim ise yan etki olmaktadır. Hemen hemen her ilacın yan etkisi olabiliyorken bazı ilaçların ise yan etkileri olmayabilmektedir. Her ilacın yan etkileri farklılık gösterebilmektedir. Bunun temel nedeni ise ilaçların farklı etken maddelerden üretilmesidir. Duact yan etkileri ise şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi gözlemlenebilecek durumlarda acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.
  • Ağız kuruluğu, bulantı, kusma. Baş dönmesi, sinirlilik, insomnia (uykusuzluk) dahil olmak üzere uyku bozuklukları gibi yan etkiler ise Duact ilacının yaygın olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.

Duact Muadili

Reçete edilen ilaçlar bazen hastalar üzerinde etkilerini gösteremeye bilmektedir. Bu neden ile muadil ilaçlar tercih edilebilmektedir. Muadil ilaçlar aynı hastalığın tedavisinde kullanılan etken maddesi aynı yada farklı olabilen ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların içerisinde yer alan etken maddeler farklılık gösterebileceği gibi fiyatları, kullanım şekilleri ve içerisinde yer alan etken maddeyi ne kadar içerdiği de farklılık gösterebilmektedir. Muadil ilaçların oluşturabileceği yan etkiler de farklılık gösterebileceği için muadil ilaçlarında doktora danışarak kullanılması gerekmektedir. Bir çok ilacın muadili bulabiliyorken bir çok ilacın ise muadilleri bulunamaya bilmektedir. Duact Muadili ilaçlar ise şu şekilde yer almaktadır.

  • ACTIFED 60 mg 30 tablet
  • CIRRUS UZUN SALIM 14 film tablet
  • CLARINASE REPETABS 20 tablet
  • DUADES 120/2.5 mg 10 efervesan tablet
BENZER YAZILAR  Magnezinc Ne İçin Kullanılır?

Duact Fiyat

İlaç fiyatları temel olarak ilaçların üretici firmaları tarafından belirlenmektedir. Fakat ilaç fiyatlarının değişkenlik göstermesinde birçok temel neden bulunabilmektedir. Bu temel nedenlerden en önemlisi ise ilacın reçeteli ya da reçetesiz bir şekilde alınıp alınamamasıdır. Bu neden ile ilaç fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. İlaçların muadillerinin fiyatları da farklı olabilmektedir. Duact fiyatı ise 19,33 TL olarak belirlenmiştir.

Duact Reçetesiz Alınır Mı?

İnsanların ilaçlar hakkında en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de ilaçların reçetesiz bir şekilde alınıp alınamayacağı olmaktadır. Bunun en temel nedeni ise ilaçların reçeteli bir şekilde fiyatlarının değişmesi ve hastanede vakit kaybetmek istememeleridir. Bu neden ile Duact ilacı hakkında da en çok araştırma yapılan başlıklardan bir tanesi Duact reçetesiz alınır mı başlığı olmaktadır. Fakat Duact ilacının reçetesiz bir şekilde alınıp alınamayacağı hakkında net bir bilgi bulunamamaktadır.

Duact Uyku Yapar Mı?

İnsanların ilaçlar hakkında en çok merak ettikleri konular arasında ilaçların yan etkileri yer alabilmektedir. Genellikle ilaçların yan etkileri her insan üzerinde aynı şekilde gözlemlenebilmektedir. Fakat kişinin bedenine bağlı olarak da değişiklikler gözlemlenebilmektedir. İlaçlar hakkında araştırmalar yapan kişiler genellikle ilacın yaygın olarak gözlemlenen yan etkilerini araştırmaktadırlar. Duact ilacının yan etkileri arasında insomnia (uykusuzluk) gözlemlendiği için Duact hakkında araştırma yapan kişilerin sıklıkla sordukları sorulardan bir tanesi de Duact uyku yapar mı sorusu olmaktadır. Duact ilacı uykusuzluğun tam tersine uykusuzluk eyleminin gösterilmesine neden olabilmektedir.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir