Ketavel Nedir? Ne İşe Yarar?

İlaçlar insanların hastalıklarının iyileşmesi ve tekrar hasta olmamaları için en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu neden ile ilaçlar insan yaşamının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için çok önemli bir faktör olmaktadır. İnsanlar tedavileri için kendilerine yazılan ilaçları çok daha fazla araştırmaktadırlar. En çok araştırılan başlıklardan bir tanesi de Ketavel nedir ne işe yarar başlığı olmaktadır.

ketavel nedir ne ise yarar 1Pin
ketavel nedir ne ise yarar 1

Ketavel tablet ilacının içerisinde yer alan etken madde Deksketoprofen maddesi olmaktadır. Bu madde Ketavel muadili ilaçların içerisinde de yer alabilmektedir. Ketavel ilacı vücutta iltihaba ve ağrıya neden olan faktörlerin etkilerinin azalmasını sağlayan ağrı kesici ve iltihap giderici ilaçlar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda Ketavel ilacı kireçlenme, bel ağrısı, sırt ağrısı, kas ve iskelet ağrısı gibi iskelet sistemi ağrılarının tedavilerin de baş ağrısı, diş ağrısı ve ameliyat sonrasında oluşan ağrıların tedavilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda kadınların adet sancılarının giderilmesinde de kullanılabilmektedir.

BENZER YAZILAR  Conn Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Ketavel Yan Etkileri

İnsan bedeni ilaçlara olumsuz reaksiyonlar verebilmektedir. Bunun temel nedeni ise ilaçların kimyasal maddelerden oluşmasıdır. Her ilacın insan bedeninde oluşturabileceği yan etkiler farklılık gösterebilmektedir. Bunun temel nedeni ise ilaçların içerisinde yer alan etken maddelerin farklı maddelerden oluşmasından kaynaklanmaktadır. Bazı ilaçların yan etkileri bulunabiliyorken bazı ilaçların ise yan etkileri bulunmayabilmektedir. Ketavel yan etkileri ise şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Ketavel ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu yan etkilerden her hangi bir tanesi gözlemlendiği takdirde acilen doktora başvurulması gerekmektedir.
  • Karın ağrısı, mide bulantısı, kusma, hazımsızlık ve ishal Ketavel ilacının yaygın olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.

Ketavel Muadili

İlaçların muadilleri bulunabilmektedir. Muadil ilaçlar aynı hastalığın tedavisinde kullanılan etken maddesi aynı ya da farklı olabilen ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların etken maddeleri farklı olabileceği gibi muadil ilaçların yan etkileri, fiyatları ve kullanım şekilleri de farklılıklar gösterebilmektedir. Neredeyse her ilacın muadili bulunabilmektedir. Fakat nadir de olsa muadili olmayan ilaçlar da bulunabilmektedir. Ketavel muadili ilaçlar ise şu şekilde yer almaktadır.

  • ARVELES 25 mg 20 film tablet
  • DEXDAY 50 mg 30 efervesan tablet
  • DEX-FORTE 50 mg 20 film tablet
  • DEXFULL SR 75 mg 20 film tablet
BENZER YAZILAR  Desiferol Nasıl Kullanılır?

Ketavel Diş Ağrısına İyi Gelir Mi?

İnsanların ilaçlar hakkında en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de anlık olarak yaşadıkları rahatsızlıklara ilacın faydalı olup olamayacağıdır. Fakat her ilaç belirli rahatsızlıkların tedavisin de kullanılabilmektedir. İnsanların Ketavel ilaç hakkında en çok araştırdıkları sorulardan bir tanesi de Ketavel diş ağrısına iyi gelir mi sorusu olmaktadır. Bunun temel nedeni ise insanların ilacın içerisinde yer alan prospektüs kağıdını incelememeleridir. Ketavel ilacı diş iltihaplanmalarının ve diş ağrılarının tedavilerinde reçete edilebilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

Ketavel Hamilelikte Kullanımı

Kadınların sağlıklarına en çok dikkat etmeleri gereken dönem hamilelik dönemi olmaktadır. Hamilelik döneminde ilaç kullanımı dahi bebek ve anne sağlığına zarar verebilmektedir. Bu neden ile hamile kadınların yada emzirme döneminde yer alan kadınların kullanmış oldukları ilaçlar kan yada süt yolu ile bebeğe geçerek zarar verebilmektedir. Bu neden ile hamile olan ya da emziren kadınların her hangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka doktora danışmaları gerekmektedir. Ketavel hamilelikte kullanımı uygun olmayan ilaçlar arasında yer almaktadır. Eğer hasta ilacı kullandığı sırada hamile olduğunu öğrenir ise acil bir şekilde doktoruna bilgi vermelidir.

BENZER YAZILAR  Vişne Sabunu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar? Kullanımı

Ketavel Fiyat

İlaç fiyatları ilacın üretici firması tarafından belirlenerek satışa sunulmaktadır. Fakat ilaç fiyatları reçeteli ve reçetesiz alımlarda farklılıklar gösterebiliyor.  Bunun temel nedeni ise sigortanın ilaç fiyatının belirli bir miktarının karşılamasıdır. Bu neden ile reçeteli ve reçetesiz alımlarda ilaç fiyatlarında farklılıklar gözlemlenebilmektedir. Ketavel fiyatı 51,26 TL olmaktadır.

Ketavel Kullananlar

Ketavel kullananlar genellikle ilaç hakkında olumlu yorumlarda bulunabilmektedirler. Bunun temel nedeni ise ilacın içerisinde yer alan etken maddenin en etkili ilaçlar arasında yer almasıdır. İlaç genellikle iltihaplanmaların tedavisinde reçete edildiği için bir çok doktor tarafından reçete edilmektedir. Bu neden ile doktorlarında ilaç hakkındaki yorumları olumlu yönde olabilmektedir.

“Ketavel Nedir? Ne İşe Yarar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

1