İlaçlar insanların hastalıklarını iyileştiren ve tekrar hasta olmalarını önleyen insan bedeni için faydalı olan şeylerdir. Bu neden ile ilaçlar insan yaşamında çok önemli bir yere sahip olmaktadır. insanlar günümüzde kendileri için reçete edilen ilaçları çok daha fazla araştırmaya başlamışlardır. En çok reçete edilen ilaçlardan bir tanesi de Furacin merhem olduğu için insanların en çok aratmış oldukları başlıklardan bir tanesi Furacin merhem nedir ne işe yarar başlığı olmaktadır.

furacin merhem nedir ne Ise yarar
furacin merhem nedir ne Ise yarar

Furacin merhemin içerisinde yer alan etken madde Nitrofurazon maddesi olmaktadır. Bu madde Furacin merhem muadili ilaçların içerisinde de yer alabilmektedir. Furacin merhem ameliyat sonrasında oluşan iltihaplanmaların tedavisinde, sivilce ve akne tedavisinde, iltihapsız deri bozukluklarının tedavisinde ve yanık, kesik gibi açık yaraların tedavisinde reçete edilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

Furacin Merhem Yan Etkileri

İnsan bedeni ilaç dahi olsa çeşitli kimyasal maddelere olumsuz reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu neden ile ilaçların insan bedeni üzerinde oluşturmuş olduğu olumsuz reaksiyonlara verilen isim yan etki olmaktadır. Her ilacın içerisinde yer alan etken maddeler farklı olduğu için her ilacın insan bedeninde gösterebileceği yan etki farklı olabilmektedir. Bu neden ile her hangi bir ilaç kullanılmadan önce mutlaka ilacın prospektüsünün okunması gerekmektedir. Furacin merhem yan etkileri ise şu şekilde yer almaktadır.

  • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi yan etkiler Furacin merhem ilacının alerjik reaksiyonlara bağlı olarak gelişen yan etkileri arasında yer almaktadır. Bu yan etkilerden her hangi bir tanesi gözlemlendiği takdirde ilacın kullanımı kesilerek doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.
  • Uygulanan bölgede döküntükaşıntı ve lokal ödem gibi yan etkiler ise Furacin krem ilacının seyrek gözlemlenen yan etkileri arasında görülmektedir.
Benzer Gönderiler  Kirpi Etinin Faydaları

Furacim Merhem Muadili

Muadil kelimesi ilaçlar için eş değer anlamında kullanılmaktadır. Muadil ilaçlar reçete edilen ilaç ile aynı hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar olmaktadır. Bu neden ile muadil ilaçların kullanılmasında her hangi bir sakınca bulunmamaktadır. Muadil ilaçlar genellikle reçete edilen ilaç bulunamadığında ya da reçete edilen ilaç etkisini göstermediğinde de tercih edilebilmektedir. Neredeyse her ilacın muadili bulunabilmektedir. Fakat muadili bulunmayan ilaçlar da olmaktadır. Furacin merhem muadili ilaçlar ise şu şekilde yer almaktadır.

  • FURACEPT merhem
  • FURADERM pomad
  • NITROCIN merhem

Furacin Merhem Hamilelikte Kullanılır Mı?

Hamilelik dönemi kadınların sağlık konusunda en çok dikkat etmeleri gereken dönem olmaktadır. Bunun temel nedeni ise yaşanabilecek her türlü problem doğrudan bebeğe etki edebilmektedir. Bebeğin ve annenin sağlığı için kadınların hamilelik dönemlerinde çok fazla dikkat etmeleri gerekmektedir. İlaç kullanımı da hamilelik döneminde çok önemli bir faktör olduğu için Furacin merhem hakkında en çok araştırılan başlıklardan bir tanesi de Furacin merhem hamilelikte kullanılır mı başlığı olmaktadır. Fakat Furacin merhemin hamilelikte kullanımı ile ilgili detaylı bir bilgi bulunmamaktadır. Bu neden ile Furacin merhem kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması önerilmektedir.

Furacin Merhem Prospektüs

İlaçların içerisinde yer alan bilgilendirme kağıtlarına verilen isim prospektüs olmaktadır. Prospektüs kâğıtlarının içerisinde hastanın bilmesi gerek tüm detaylı bilginin yer alması gerekmektedir. Furacin merhem prospektüs kağıdı içerisinden ilacı kullanacak olan hastalar tüm detaylı bilgiyi öğrenebilmektedirler. İlaç hakkındaki en detaylı ve doğru bilgi ilacın prospektüsünden öğrenilebilmektedir.

Furacin Krem Pişik İçin Kullanılır Mı?

İnsanların kremler hakkında en çok merak ederek araştırdıkları konulardan bir tanesi de kremlerin hassas bölgelere uygulanıp uygulanamayacağı ve yüze sürülüp sürülemeyeceği olmaktadır. Bu neden ile insanların Furacin krem hakkında en çok yaptıkları araştırmalardan bir tanesi de Furacin merhem pişik için kullanılır mı sorusu olmaktadır. Pişik rahatsızlığı genellikle insanların bacak aralarında yer alan cinsel bölgelerinde gözlemlenen bir rahatsızlık olmaktadır. Cinsel organların yer aldığı cilt dokusu çok hassas olduğu için bazı kremlerin bu bölgede uygun olmamaktadır. Furacin krem ilacının da pişik tedavisi için cinsel bölgelerde kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir.

Benzer Gönderiler  Mantazol Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Furacin Krem Yanık İçin Kullanılır Mı?

Kremler hakkında en çok merak edilen sorulardan bir tanesi de kremlerin yanık yaraları, kesik yaraları ve açık yaralarda kullanılıp kullanılamayacağı olmaktadır. Furacin krem hakkında da en çok araştırılan sorulardan bir tanesi de Furacin krem yanık için kullanılır mı sorusu olmaktadır. Furacin krem özellikle yanık nedeni ile oluşan iltihaplanmaların tedavisinde kullanılmak için üretilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu neden ile Furacin krem yanık bölgelerin tedavi edilebilmesi için kullanılabilmektedir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 2 Average: 5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları