Monurol Saşe Nedir? Nasıl Kullanılır?

Monurol Saşe Nedir? Nasıl Kullanılır?
monurol sase nedir nasil kullanilir
2

İlaçlar insanların yaşamlarında çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Bunun temel nedeni ise ilaçların hastalıkların tedavilerinde kullanılan ve insanların tekrar hasta olmalarını önleyen ürünler olmasıdır. Bu neden ile ilaçlar insanların hayatlarında çok önemli bir yere sahip olmaktadır. İnsanların ilaçlar hakkında arama motorları ve çeşitli kaynaklar üzerinde çok daha fazla araştırmalar yapmaya başlamış olmaktadırlar. Bunun temel nedeni ise insanların kullandıkları ilaçlar hakkında bilgi sahibi olmak istemeleridir. Örnek olarak insanların en çok araştırma yapmış olduğu ilaçlardan bir tanesi Monurol saşe ilacı olmaktadır. Bir çok insan arama motorları üzerinden Monurol Saşe Nedir? Nasıl Kullanılır? Şeklinde araştırmalar yapabilmektedirler.

monurol sase nedir nasil kullanilir
monurol sase nedir nasil kullanilir

Monurol Saşe ilacının içerisinde yer alan etken madde 3 gram fosfomisine eşdeğer 5.631 gram fosfomisin trometamol maddesi olmaktadır. Monurol saşe ilacı antibiyotik grubunda yer alan ilaçlar arasında bulunmaktadır genellikle cerrahi operasyonların oluşturabileceği idrar yolu iltihaplanmalarının oluşmasını önlemek ve tedavi etmek amacı ile reçete edilebilmektedir.

İçindekiler Tablosu

BENZER YAZILAR  Sol Kasık Ağrısı Yumurtlama Belirtisi Mi?

Monurol Saşe Nasıl Kullanılır?

İnsanların ilaçlar hakkında en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de ilaçların nasıl kullanıldığı olmaktadır. Monurol Saşe ilacı hakkında insanların en çok araştırdıkları konulardan bir tanesi de Monurol Saşe nasıl kullanılır sorusu olmaktadır. Monurol saşe ilacı saşe formunda yer alan bir ilaç olmaktadır. Saşe grubunda yer alan ilaçlar suda eritilerek kullanılmaktadır. Monurol saşe ilacı da bir bardak suyun içerisinde eritilip içilmesi gerekmektedir.

Monurol Saşe Yan Etkileri

İnsan bedeni ilaç dahi olsa kimyasal maddelere karşı olumsuz reaksiyonlar verebilmektedir. İlaçların insan bedeninde oluşturduğu bu olumsuz reaksiyonlara verilen isim ise yan etki olmaktadır. Her ilacın insan bedeni üzerinde oluşturabileceği yan etki farklı olmaktadır. Bunun temel nedeni ise ilaçların etken maddelerinin farklı maddelerden oluşmasıdır. Bu neden ile her ilacın etken maddesi farklı olabilmektedir. Monurol Saşe yan etkileri ise şu şekilde yer almaktadır.

  • Vajina, baş ağrısı, baş dönmesi, ishal, bulantı ve hazımsızlık Monurol Saşe ilacının yaygın olarak görülen yan etkileri arasında yer almaktadır.
  • Karıncalanma ve batma hissi, kusma, karın ağrısı, deri döküntüsü, gibi yan etkiler Monurol Saşe ilacının nadir olarak gözlemlenen yan etkiler arasın da yer almaktadır.
BENZER YAZILAR  Acı Çehre Tohumu Nasıl Kullanılır?

Monurol Saşe Muadili

Muadil ilaçlar aynı hastalığın tedavisinde kullanılan farklı ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların içerisinde yer alan etken maddeler, yan etkileri ve kullanım şekilleri farklı olabilmektedir. Bu neden ile muadil ilaçlarında doktora danışarak kullanılması gerekmektedir. Birçok ilacın muadili bulunabiliyorken bazı ilaçların ise muadilleri bulunamamaktadır.  Monurol Saşe muadili ilaçlar da şu şekilde yer almaktadır.

  • DISPARI 3 gr saşe
  • PHOSMYCIN 3 G saşe
  • UROCARE 3 gr saşe
  • URODAY 3 gr 1 saşe

Monurol Saşe Gebelik

Hamilelik kadınların her konuda en hassas oldukları dönemler arasında yer almaktadır. Özellikle hamilelik kadınların sağlık olarak en çok dikkat etmeleri gereken konulardan bir tanesi olmaktadır. Bunun temel nedeni ise hamilelik döneminde kadınlar dikkat etmediği takdir de hem bebek hem de anne zarar görebilmektedir. Bu neden ile hamilelik döneminde kadınların her konuda dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu konuların içerisinde ilaç kullanımı da yer almaktadır. İlaçlar kimyasal maddelerden oluştuğu için bebeğe zarar verme ihtimali olabilmektedir. Monurol Saşe gebelik döneminde kullanılabilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

Monurol saşe gebelik kategorisi: B

Hayvan üreme çalışmalarında ilacın fetüs için bir risk oluşturduğu gösterilememiştir ve gebe kadınlarda yeterli ve iyi kontrollu çalışmalar yapılmamıştır.
    YA DA
Hayvan çalışmalarında bir yan etki ortaya çıkmıştır ama gebe kadınlarda yapılan yeterli ve iyi kontrollu çalışmalarla herhangi bir trimesterde fetüs için bir risk olduğu gösterilememiştir.

wikipedia

Monurol Saşe Reçetesiz Alınır Mı?

İnsanların ilaçlar hakkında en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi de ilaçların reçetesiz bir şekilde alınıp alınamayacağı olmaktadır. Monurol Saşe ilacı hakkında da insanların en çok merak ettikleri konulardan bir tanesi Monurol Saşe reçetesiz alınır mı sorusu olmaktadır. Monurol Saşe ilacı antibiyotik grubunda yer alan ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Bu neden ile reçetesiz bir şekilde alınamamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti sınırları içerisinde antibiyotik grubunda yer alan ilaçlar reçeteye tabi tutulmaktadır. Yani ati biyotik grubu içerisinde yer alan hiçbir ilaç eczanelerde reçetesiz bir şekilde satışa sunulamamaktadır. Antibiyotik grubunda yer alan ilaçların satın alınabilmesi için doktor muayenesinden geçerek doktor tarafından reçete edilmesi gerekmektedir.

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap

Yorumlar (2)

  1. Ben hamileyim bana doktor bu ilacı reçete olarak yazdı bu ilaç bana veya kızıma bir zarar verir mi 38. Haftadayım keşke araştırdıktan sonra tüketseydim kutusunda kağıdı yoktu İnterneten bakayım dedim içince gebelikte kullanılmamalı diyor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir