Panto 40 mg tablet asit giderici ilaçlar arasında yer almaktadır. Bununla beraber midede yer alan asit miktarının fazla olması ile mide ağrısı veya yanma gibi durumlarda kullanılır.

panto 40 mg tablet nedir ne Ise yarar
panto 40 mg tablet nedir ne Ise yarar

İçerisinde bulunan ana etken maddesi ile beraber mide üzerinde gereken koruma işlemlerini de sağlamaktadır. Mide içerisinde yer alan asit durumu, reflü, mide onikiparmak bağırsağında mide asidi sonucu oluşan yaralar gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Bu bağlamda ilaç kullanım öncesinde belirli noktalara dikkat etmeniz önerilmektedir. Panto 40 mg tablet prospektüs ile beraber gereken detaylar hakkında da bilgi akışı sağlamanız mümkündür. Daha detaylı bilgi alabilmek adına doktorunuza başvurmalı size önerdiği takdirde kullanmanız önerilir.

Panto 40 Mg Tablet Yan Etkileri

İlaçların kullanım aşamalarında belirli yan etkileri bulunmaktadır. Öyle ki bu alanda sağlanan yan etkiler daha çok ilacın vücut üzerindeki etkisini göstermektedir. Bu noktada Panto 40 mg tablet yan etkileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Soluk alma durumda yetersiz kalınması,
 • Karın bölgesinde oluşan ağrı,
 • Kurdeşen, dil bölgesinde oluşan kızarıklık gibi durumların olması halinde direk kullanımı bırakmalı, uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.

Panto 40 Mg Tablet Kullanımı

İlaç kullanımları üzerinde belirli noktalara değinilmesi gerekir. Nedeni ise kullanım esasında dikkat edilmesi gereken noktalar hakkında bilgi sahibi olunuyorken aynı zamanda olumsuz bir durum olması halinde anında önlem alabilmektir. Bu noktada Panto 40 mg tablet kullanımı içerisinde dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Öncelikle ilacın ana etken maddesine herhangi bir alerjik reaksiyon var ise kullanılmaması gerekir.
 •  12 yaşından büyük bireyler için kullanılmaktadır.
 • Karaciğer rahatsızlıklarında yüksek bir orana sahip olan kişilerin kesinlikle kullanılmaması önerilir. Bununla beraber ilaç kullanımı anında yapılan testlerde oranın büyük çıkması halinde kullanımın derhal bırakılması gerekmektedir.
 • İlaç kullanımı esnasında kendinizi iyi hissetmeniz dahi doktorunuzun verdiği sürede kullanmanız önerilir. Olumsuz bir durum olması halinde uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.
Benzer Gönderiler  Bağırsak Kurdu Temizlemenin En İyi Yolu

Panto 40 Mg Tablet Hamilelikte Kullanımı

Hamilelik döneminde ilaç kullanımı fazlasıyla önemli bir rol oynamaktadır. Bununla beraber anne sağlığı kadar bebek sağlığı da dikkat edilen durumlar arasında yer alır. Panto 40 mg tablet de bu ilaçlar arasında yer almaktadır.

Panto 40 mg tablet hamilelikte kullanımı için uzman doktora başvurulması önerilmektedir. Nedeni ise yapılan testlerle beraber vücut içerisinde ne kadar bir etkiye sahip olması gerektiği de belli olmaktadır. Sadece hamilelikte değil Panto 40 mg tablet emzirme ve gebelik kategorisi durumlarında da doktorunuza başvurmanız gerekir. Önerisi olması halinde kesinlikle doktorunuzun hazırladığı kullanım tablosunun dışına çıkmamanız gerekir.

Panto 40 Mg Tablet Kullananlar

İlaç kullanımları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Öyle ki bu alanda yapılan çalışmalarla beraber kullanım aşamaları ve tedavi süreci de bu alanda büyük bir önem taşır. Panto 40 mg tablet kullananlar yorumları da fazlasıyla geniş bir yelpazeye dayanmaktadır.

Kullanıcı yorumlarında farklılık olsa dahi genel kapsamda bakıldığında olumlu sonuçlara yer verilmektedir. Ancak kullanım esasında herhangi bir olumsuz durum olması halinde uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.

Panto 40 Mg Tablet Nasıl Kullanılır?

Panto 40 mg tablet kullanımın da doktorunuzun verdiği veya hazırladığı çizelge üzerinde girmeniz gerekir. İlaç kullanımında doktorun önerisinin dışında veya bırakmanız gereken durumda kullanmaya devam etmeniz halinde iyileşme oranınız olmaz. Hatta sağlığınıza da büyük oranda rahatsızlıklar da sağlamaktadır. İlacın belirlenen doz miktarında yemeklerden bir saat önceye kadar içmeniz önerilmektedir.

Panto 40 Mg Tablet Fiyat

Panto 40 mg tablet fiyat 20,26 TL şeklinde belirlenmektedir. Bununla beraber ilaç fiyatları endeksi üzerinde değişiklikler olabilmektedir. Nedeni ise ilacın reçete durumu ya da Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen fiyat çerçevesinde hazırlanmaktadır.

Benzer Gönderiler  SMA İlaçları Neden Pahalı?

Panto 40 Mg Tablet Muadili

İlaç kullanımı esnasında belirli muadilleri bulunmaktadır. Öyle ki ilacın kullanım alanı ve etken maddesi gibi dozajı da bu alanda yer verilen nedenler arasında yer alır. Punto 40 mg muadili ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • ABPAX 40 mg 28 enterik kaplı tablet
 • ARINNA 40 mg 14 enterik kaplı tablet
 • GASTBLOK 40 mg 28 enterik kaplı tablet
 • PANDEV 20 mg 28 enterik kaplı tablet

Yukarıda yer verilen ilaçlarla beraber kullanımından önce uzman doktorunuza başvurmanız gerekir. Yapılan testler ve sağlanan sonuçlarla beraber uygun olması halinde kısa şekilde kullanımını yapmanız gerekir.

YILDIZ VERMEYİ UNUTMAYIN
[Total: 4 Average: 3.5]

ameliyatsız hemoroid tedavisi

HAKKIMDA

Kübra Doğan

Yerli ve yabancı kaynaklar doğrultusunda, bilimsel araştırmaların ışığında içerik oluşturan fitveform.com editörü.

Yazarın Tüm Yazıları