Panto 40 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

Panto 40 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?
panto 40 mg tablet nedir ne Ise yarar
1

Panto 40 mg tablet bu günkü konumuz. İlaç hakkındaki tüm detayları bu makalede öğreniyor olacaksınız. Önce şunu belirtelim, bu makalenin konusu olan ilaç asit gidericiler arasında yer almaktadır. Genelde ne için kullanılır? Mide ağrısı veya yanması gibi durumlarda kullanılır. Şimdi detaylara bakalım.

panto 40 mg tablet nedir ne ise yarar
panto 40 mg tablet nedir ne ise yarar

Panto 40 mg tablet içerisinde bulunan ana etken maddesi vasıtası ile mide üzerinde beklenen koruma işlemlerini sağlamaktadır. Mide de oluşan reflü ve onikiparmak bağırsağındaki yaraların tedavisi için yaygın kullanılır.

Bu bağlamda ilaç kullanım öncesinde belirli noktalara dikkat etmeniz önerilmektedir. Panto 40 mg tablet prospektüs ile beraber gereken detaylar hakkında da bilgi akışı sağlamanız mümkündür. Daha detaylı bilgi alabilmek adına doktorunuza başvurmalısınız. Doktorunuza sormadan asla ilaç kullanmayın.

İçindekiler Tablosu

Panto 40 Mg Tablet Yan Etkileri

İlaçların kullanım aşamalarında belirli yan etkileri bulunmaktadır. Bu her ilaç için geçerli bir durum. Öyle ki bu alanda sağlanan yan etkiler daha çok ilacın vücut üzerindeki etkisini gösterir. Bu noktada Panto 40 mg tablet yan etkileri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Soluk alma durumda yetersiz kalınması,
 • Karın bölgesinde oluşan ağrı,
 • Kurdeşen, dil bölgesinde oluşan kızarıklık gibi durumların oluşması.

Bu durumlarla karşılaşıldığında ilaç kullanımını bırakmalı, uzman doktorunuza başvurmalısınız.

BENZER YAZILAR  Supradyn Nasıl Kullanılır? Kilo Aldırır mı?

Panto 40 Mg Tablet Kullanımı

İlaç kullanımları üzerinde belirli noktalara değinilmesi gerekir. Neden? Çünkü böylece ilacın nasıl kullanılacağı hakkında bilgi edinilmiş olacaktır. Aynı zamanda olumsuz bir durum olması halinde anında önlem alabilmektir.

Panto 40 mg tablet kullanımı çerçevesinde dikkat edilmesi gereken hususlar şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Öncelikle ilacın ana etken maddesine herhangi bir alerjik reaksiyon var ise kullanılmaması gerekir.
 •  12 yaşından büyük bireyler için kullanılmaktadır.
 • Karaciğer rahatsızlıklarında yüksek bir orana sahip olan kişilerin kesinlikle kullanılmaması önerilir. Bununla beraber ilaç kullanımı anında yapılan testlerde oranın büyük çıkması halinde kullanımın derhal bırakılması gerekmektedir.
 • İlaç kullanımı esnasında kendinizi iyi hissetmeniz ve doktorunuzun verdiği sürede kullanmanız önerilir. Olumsuz bir durum olması halinde uzman doktorunuza başvurmanız gerekir.

Panto 40 Mg Tablet Hamilelikte Kullanımı

Konumuz olan ilaçta diğer tüm ilaçlar gibi özellikle bazı özel durumlarda kullanılmamalı. Örneğin hamilelik. Zira hamilelik döneminde ilaç kullanımı fazlasıyla önemli bir rol oynamaktadır.

Bununla beraber anne sağlığı kadar bebek sağlığı da dikkat edilen durumlar arasında yer alır. Panto 40 mg tablet de bu ilaçlar arasında yer alıyor. Dolayısı ile Panto 40 mg Tablet Hamilelikte Kullanımı konusunda asla kendi kendize karar vermeyin.

BENZER YAZILAR  Diş Ağrısı İçin İlaç

İlacın hamilelikte kullanımı için uzman doktora başvurulması önerilmektedir. Yapılan testlerle beraber vücut içerisinde ne kadar bir etkiye sahip olması gerektiğinin ölçülmesi için bu gereklidir.

Sadece hamilelikte değil emzirme ve gebelik kategorisi durumlarında da doktorunuza başvurmanız gerekir. Önerisi olması halinde kesinlikle doktorunuzun hazırladığı kullanım tablosunun dışına çıkmamalısınız.

Panto 40 Mg Tablet Kullananlar

İlaç kullanımları kişiden kişiye göre değişiklik göstermektedir. Öyle ki bu alanda yapılan çalışmalarla beraber kullanım aşamaları ve tedavi süreci de büyük bir önem taşır. Panto 40 mg tablet kullananlar tarafından yapılan yorumlarda da fazlasıyla geniş bir yelpazeye dayanmaktadır.

Kullanıcı yorumlarında farklılık olsa dahi genel kapsamda bakıldığında olumlu sonuçlara yer verilmektedir. Ancak kullanım esasında herhangi bir olumsuz durum olması halinde uzman doktorunuza başvurmanız gerekir. Her zaman belirttiğimiz gibi doktorunuza danışmadan ilaç kullanmayınız.

Panto 40 Mg Tablet Nasıl Kullanılır?

Mutlaka doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanmalısınız. İlaç kullanımında doktorun önerisinin dışına asla çıkmayın. İlacı bırakmanız gereken durumda kullanmaya devam etmeyin.

Neden? Çünkü böyle bir durumda iyileşme oranınız çok azalır. Hatta sağlığınıza da büyük oranda gerilemeler görülür. İlacın belirlenen doz miktarında yemeklerden bir saat önceye kadar içmeniz önerilmektedir.

BENZER YAZILAR  Erkekler İçin Keratin Bakımı Nedir, Nasıl Yapılır?

Panto 40 Mg Tablet Fiyat

Panto 40 mg tablet fiyat 2021 yılı itibari ile 20,26 TL şeklinde belirlenmektedir. Bununla beraber ilaç fiyatları endeksi üzerinde değişiklikler olabilmektedir. Nedeni ise ilacın reçete durumu ya da Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen fiyat çerçevesinde hazırlanmaktadır.

Panto 40 Mg Tablet Muadili

İlaçların asılları bulunamadığında onu yerine geçecek muadilleri sunulmaktadır. Bunu zaman zaman hatırlatıyoruz. Öyle ki ilacın kullanım alanı ve etken maddesi gibi dozajı da bu alanda yer verilen nedenler arasında yer alır. Punto 40 mg muadili ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • ABPAX 40 mg 28 enterik kaplı tablet
 • ARINNA 40 mg 14 enterik kaplı tablet
 • GASTBLOK 40 mg 28 enterik kaplı tablet
 • PANDEV 20 mg 28 enterik kaplı tablet

Yukarıda yer verilen ilaçlarla beraber kullanımından önce uzman doktorunuza başvurmanız gerekir. Yapılan testler ve sağlanan sonuçlarla beraber uygun olması halinde kısa şekilde kullanımını yapmanız gerekir.

Panto 40 mg tablet hakkında rehber niteliğinde bilgiler sunduk. Ne işe yaradığını, hangi amaçlar için kullanılması gerektiğini, yan etkilerini ve diğer detayları açıkladık. Her zaman ki gibi şu uyarıyı yaparak konumuzu bitirelim. Herhangi bir ilacı doktor reçetesi olmadan asla kullanmayınız.

ilac-kullanimi
panto 40 mg tablet nedir? ne i̇şe yarar? 3

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir