Levmont nedir? Ne işe yarar?

Levmont nedir? Ne işe yarar?
Levmont nedir? Ne işe yarar?
0

Alerji hastalarının en çok merak ettikleri ilaçlardan birisi de, Levmont nedir? Ne işe yarar? olmaktadır. Levmont solunum yolu hastalıkları için doktorlar tarafından hastalara en çok reçete edilen ilaçlardan birisidir. Levmont antihistaminik ilaç grubunda yer almakta olup, alerjik hastalıkların tedavisinde son derece etkili olan bir ilaçtır.

Levmont 30 ya da 90 tablet içeren alüminyum blister ambalajı ile sadece eczanelerde satılan ilaçlardandır. Levmont tablet özellikle saman nezlesi ve alerjik rinit hastalıklarında kullanılmaktadır. Levmont tablet, solunum yollarında görülen diğer hastalıkların tedavisinde de yardımcı olmaktadır.

İçindekiler Tablosu

Levmont Kullanım Alanları Nelerdir?

En iyi solunum yolu hastalıklarını hızlı bir şekilde tedavi eden ilaçlardan birisi olan Levmont tablet sadece doktorun tavsiyesi ile kullanılan bir ilaç olmaktadır. Buna bağlı olarak Levmont kullanım alanları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Saman nezlesi
 • Astım
 • Alerjik rinit
 • İdiyopatik ürtiker
 • Nezle
 • Alerjik olan rahatsızlıklar
levmont-nedir-ne-ise-yarar-1
levmont nedir? ne işe yarar?

Levmont Etken Maddeleri Nelerdir?

En iyi alerji ilaçlarından birisi olan Levmont tablet etken maddeleri levosetirizin dihidroklorür ve montelukast sodyum olmaktadır. İlacın içerisinde yer alan levosetirizin dihidroklorür etken maddesi vücutta doğal bir kimyasal olan histaminin yol açtığı kızarıklık, sıcaklık, ödem, burun akıntısı, göz sulanması ve kaşıntıları gideren ve tedavi eden bir madde olmaktadır. Bu nedene Levmont tablet çok etkili bir alerji ilacıdır.

BENZER YAZILAR  Hamam Tozu Nasıl Kullanılır?

Levmont Kullanım Şekli Nasıldır?

Doktor kontrolünde kullanılan Levmont tablet sadece doktorun verdiği dozlarda ve süreler içerisinde kullanılabilmektedir. Buna bağlı olarak Levmont kullanım şekli 1 bardak su ile birlikte olmaktadır. Levmont tablet kullanım dozlarının sayısı ise hastalarda olan hastalığın seyrine göre doktorlar tarafından ayarlanmaktadır. Buna bağlı olarak Levmont tablet genel olarak günde 1 kez aç ya da tok karına alınmaktadır.

14 yaşından küçük olan çocukların Levmont tableti, sadece doktor kontrolünde kullanması gerekmektedir. Karaciğer ve böbrek yetmezliği olan hastaların Levmont tableti doktorlarına danışmadan kullanmaması gerekmektedir. Levmont tablet ile tedavi gören hastaların araç ya da makine kullanmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Levmont tableti ile beraber her türlü yiyecek ve içecek alınabilmektedir.

İlginizi Çekebilir – Desmont Nedir? Ne İşe Yarar?

levmont-nedir-ne-ise-yarar-2
levmont nedir? ne işe yarar?

Levmont Yan Etkileri Nelerdir?

Levmont tablet ile olan tedavilerde, her hastada olduğu gibi ve hastaların bünyelerine bağlı olarak bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi yan etkilerin görülmesi durumunda hastaların ilacı almayı hemen keserek, doktorlarını bu durumdan haberdar etmesi ve en yakın hastanenin acil bölümüne başvurması gerekmektedir. Buna bağlı olarak Levmont yan etkileri ise şunlar olmaktadır;

 • Baş ağrısı
 • İshal
 • Diyare
 • Nefes darlığı
 • Uyku düzeninin bozulması
 • Kalp çarpıntısı
 • Ciltte döküntülerin ve kabarcıkların oluşması
 • Vücut ateşinin yükselmesi
 • Ağız kuruluğu
 • Uykuda kâbus görülmesi
 • Yüzde ya da boğazda şişlikler oluşması
thumbnail
Önerilen Yazı
Deloday 5 Mg Film Tablet Ne İşe Yarar?

Levmont Diğer İlaçlarla Olan Kullanımı Nedir?

Levmont tablet ile olan tedavilerde hastaların başka ilaçlar kullanması istenmeyen bazı sağlık sorunlarının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle Levmont tablet ile tedavilere başlanmadan önce eğer varsa hastaların kullandıkları diğer ilaçları doktorlarına bildirmesi gerekmektedir. Bu bağlamda Levmont ile olan tedavilerde kullanılmaması gereken diğer ilaçlar şunlar olmaktadır;

 • Epilepsi tedavisinde kullanılan ilaçlar
 • Tüberküloz ilaçları
 • Bazı enfeksiyon hastalıklarında kullanılan ilaç grupları
 • Gemfıbrozil içeren ilaç grupları
 • Merkezi sinir sistemi tedavilerinde kullanılan ilaçlar
BENZER YAZILAR  Çoban Çantası Bitkisi Otu Faydaları Nelerdir? Çayı Nasıl Yapılır? Fiyatı…

Levmont Saklama Koşulları Nelerdir?

Levmont tabletin kullanılmadığı zamanlarda çocukların erişemeyeceği bir yerde muhafaza edilmesi gerekmektedir. Son kullanma tarihi geçen Levmont tabletin kesinlikle kullanılmaması gerekmektedir. Son kullanma tarihi geçen ilaçların kullanımı istenmeyen birçok sağlık sorununa neden olmaktadır. Levmont tabletin oda sıcaklığında ve en fazla 25 C derecede saklanması lazımdır.

levmont-nedir-ne-ise-yarar
levmont nedir? ne işe yarar?

Levmont Tablet Kullanılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Levmont tablet ile olan tedavilerde hastaların bir takım noktalara dikkat etmesi gerekmektedir. Buna bağlı olarak Levmont tableti diyalize bağlı olan hastaların ve şiddetli böbrek hastalıklarına sahip olan hastaların kullanmaması gerekmektedir. İlacın içindeki etken maddelere karşı alerjisi olanlarına Levmont tableti almaması lazımdır.

Astım hastalığında kullanılan diğer ilaçlarla beraber Levmont tablet alınabilmektedir. Levmont tablet ile olan tedavilerde iyileşme süresi en fazla 1 gün içerisinde başlamaktadır. Levmont tablet ile olan tedavilerde en iyi ve hızlı çözümü alabilmek için ilacın doktorun verdiği zamanlarda ve dozlarda kullanılması büyük önem taşımaktadır.

Yazı Kaynakları
Prospektüs
What is levocetirizine?
How to use Levocetirizine DIHYDROCHLORIDE
Levocetirizine (Oral Route)
Levocetirizine dihydrochloride is a white, crystalline powder and is water soluble.
How should Levocetirizine medicine be used?
Why is Montelukast medication prescribed?
How should I take montelukast?
Montelukast (Oral Route)
How to use montelukast oral
How do I report side effects from montelukast?
FDA Requires Stronger Warning About Risk of Neuropsychiatric Events Associated with Asthma and Allergy Medication Singulair and Generic Montelukast
Montelukast

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir