Desmont Nedir? Ne İşe Yarar?

Desmont Nedir? Ne İşe Yarar?
Desmont Nedir? Ne İşe Yarar?
0

Astım hastalarının en çok merak ettiği konulardan birisi de, Desmont nedir? Ne işe yarar? olmaktadır. Desmont tablet, özellikle alerjik olan astım tedavileri için doktorlar tarafından hastalara reçete edilen bir ilaçtır. Desmont tablet alerjik nezle yani alerjik rinit ile birlikte oluşan astımın tedavisinde de etkili olmaktadır.

Eczanelerde 5/10 mg, 30 ya da 90 adet film kaplı tablet olarak ve Alü/ Alü blister ambalajlar içerisinde satılmaktadır. Astım ve alerji tedavisiyle beraber bu hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan ve gelişen diğer semptomların giderilmesinde de Desmont tablet kullanılmaktadır.

desmont-nedir-ne-ise-yarar
desmont nedir? ne i̇şe yarar?

İçindekiler Tablosu

Desmont Kullanım Alanları Nelerdir?

Astım ve alerji hastalarının en çok kullandığı ilaçlardan birisi olan Desmont tablet, bu hastalıklara bağlı olarak gelişen hastalıkların tedavisinde de etkili olan bir ilaçtır. Desmont tablet doktor kontrolünde kullanılan bir ilaç olup, tedavinin en etkili sonucu verebilmesi için doktorun verdiği dozlarda ve sürede kullanılması büyük önem taşımaktadır. Bunlara bağlı olarak Desmont kullanım alanları ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Alerjik astım
 • Bahar alerjileri
 • Toz alerjileri
 • Polen alerjileri
 • Alerjik nezle
 • Saman nezlesi
 • Ev tozuna karşı olan alerjiler
BENZER YAZILAR  Ayva Yaprağı Nedir? Neye İyi Gelir? Çayı Nasıl Yapılır?

Desmont Etken Maddeleri Nelerdir?

En iyi astım ilaçlarından birisi olan Desmont etken maddeleri 5 mg olmak üzere desloratadin ve 10 mg montelukast olmaktadır. Desmont etken maddeleri her bir tablette, 5mg ve 10 mg olacak şekildedir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Refresh Göz Damlası Ne İşe Yarar?

Desmont Kullanım Şekli Nasıldır?

Desmont tablet doktor kontrolünde kullanılan bir ilaç olup, hastalığın seyrine göre de dozlar doktor tarafından ayarlanabilmektedir. Buna bağlı olarak 15 yaş üzeri çocuklar ve yetişkinleri için doktorlar tarafından önerilen dozu günde 1 tablet olmaktadır. Desmont tabletin akşamları alınması, tedavilerden daha iyi sonuç alınmasını sağlamaktadır.

Tedavi süresi ve doz ayarı ise alerjik olan hastalıkların seyrine göre ayarlanmaktadır. Ağız yolu ile alınan Desmont kullanım şekli olarak, aç ya da tok karnına alınabilmektedir. Desmont tabletin bol su ile alınması lazımdır. Desmont tableti 15 yaşın altındaki çocuklar alamamaktadır. Yaşlıları ise desmont tableti doktor tavsiyesi ile kullanabilmektedir.

Karaciğer ya da böbrek yetmezliği olan hastaların doktor kontrolünde ilacı kullanması gerekmektedir. Desmont tabletin aşırı doz aşımında ise uyku hali, kalp atım hızının artması ve hayal görme durumları olabilmektedir. Bu gibi durumlarda en yakın hastanenin acil kısmına gidilmesi gerekmektedir. Desmont tabletin doz alımı unutulduğu zaman, bunu telefi etmek için kesinlikle 2 doz olarak alınmaması ve doktorun verdiği doz dışına çıkılmaması lazımdır. Desmont tabletin kullanımının bırakılması ise ancak doktorun karar vermesi sonucunda olmaktadır. Bu nedenle hastaların doktorlarına danışmadan ilacın alımını bırakmaması lazımdır.

BENZER YAZILAR  Sağlıklı Atıştırmalık Arayanlar İçin 5 Fit Çerez Önerisi
desmont-nedir-ne-ise-yarar-21
desmont nedir? ne i̇şe yarar?

Desmont Yan Etkileri Nelerdir?

Her ilaçta olduğu gibi Desmont tabletin tedavi sürecinde bir takım yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Buna göre Desmont yan etkileri şunlar olmaktadır;

 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Sinirlilik
 • Kusma
 • Karın ağrısı
 • Ağız kuruluğu
 • Deride oluşan döküntüler
 • Dil, göz ve dudaklarda şişliklerin oluşması
 • Hazımsızlık
 • Uykusuzluk
 • Kalp çarpıntısı
 • Depresyon
 • Kas krampları
 • Orta kulak iltihabı
 • Ateş
 • Diş ağrısı

Desmont ilaçla olan tedavilerde bu yan etkilerin görülmesi durumunda, hemen doktorun durumdan haberdar edilerek, ilacın kullanımının bırakılması ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmesi lazımdır.

desmont-nedir-ne-ise-yarar-1
desmont nedir? ne i̇şe yarar?

Desmont Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Desmont tablet kullanımlarında bazı noktalara dikkat etmek gerekmekte olup, bunlardan en önemlisi ilacın içeriğindeki etken maddelere karşı alerjisi olanların kesinlikle kullanmaması gerekliliğidir. 15 yaşın altındaki çocukların Desmont kullanımı ise istenmeyen sağlık sorunlarının ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Desmont tablet kullanımı bazı hastaların bünyesine de bağlı olarak saldırganlık, düşmanlık hissetme, intihar eğilimi ya da huzursuzluk gibi dengesiz hallerin oluşmasına yol açabilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorun bundan haberdar edilmesi gerekmektedir. Hamile olan kadınların ve emziren annelerin ise mutlaka doktor kontrolünde ilacı kullanması büyük önem taşımaktadır.

Desmont tablet kullanımlarında uyku hali ya da sersemlik gibi durumlar ortaya çıkabildiği için araç ve makine kullanan kişilerin tablet alımından sonra dikkatli olması gerekmektedir. Aynı zamanda Desmont tablet ile sarı kantaron içeren ürünlerin birlikte kullanılmaması lazımdır.

BENZER YAZILAR  Kuşkonmazın Faydaları

Sipraktin Şurup Nedir? Ne İşe Yarar? Başlıklı yazımız da ilginizi çekebilir.

Tüberküloz tedavisi gören hastaların kullandıkları ilaçlar ile Desmont tablet kullanması, sağlıkları açısından sakıncalı durumlara yol açabilmektedir. Bu nedenle bu hastaların ilacı kullanmadan önce mutlaka doktorlarına danışması şarttır.

Yazı Kaynakları
How to use Desloratadine
Why is Desloratadine medication prescribed?
What is desloratadine?
How should Montelukast medicine be used?
What is montelukast?
How to use montelukast oral
Allergy Relief for Your Child
FDA Requires Stronger Warning About Risk of Neuropsychiatric Events Associated with Asthma and Allergy Medication Singulair and Generic Montelukast
Montelukast

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir