Mantazol Krem Nedir? Ne İşe Yarar?

Mantazol Krem Nedir? Ne İşe Yarar?
mantazol krem nedir ne Ise yarar
0

İlacın ana etken maddesi İzokonazol nitrat, Diflukortolon valerat maddesi olmaktadır bu madde Mantazol  krem ilacının muadili ilaçlarda da kullanılabilmektedir. Mantazol Krem ilacı genellikle kaşıntılı ve iltihaplı mantar hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaç olmaktadır. Mantar üremelerinin durdurulması ilacın ana amacı olmaktadır. Bu rahatsızlar haricinde bir çok rahatsızlıkta kullanılmaktadır.

mantazol krem nedir ne ise
mantazol krem nedir? ne i̇şe yarar? 2

İçindekiler Tablosu

Mantazol Krem Yan etkileri

İlaçların etkileri olmaktadır. Bu yan etkiler ilacın hasta üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkilerin gözlemlenmesinde kullanılabilmektedir. İlacın etken maddesine karşı alerjiniz var ise ilaca karşı olumsuz reaksiyonlar gösterebilirsiniz. Her hangi bir şeye karşı alerjiniz var ise temastan kesinlikle kaçınmanız gerekmektedir. Mantazol krem yan etkileri şu şekilde yer almaktadır.

 • İlacı sürdüğünüzde nefes daralması, kurdeşen, yüzünüzde, dudak, dil veya boğazınızda şişlik gibi ilacın oluşturabileceği alerjik reaksiyonlar gözlemlenir ise ilacın kullanımı acil bir şekilde bırakılmalı ve doktora başvurulması gerekmektedir.

Mantazol Krem Muadili

Ana etken maddesi aynı ya da farklı olan ve aynı hastalığın tedavisinde kullanılan farklı ilaçlar bir birlerinin muadilleri olmaktadır. İlaçların insanlar üzerindeki etkileri farklı olduğu için ve fiyatlarında farklılıklar olabileceği için ilaçların muadilleri tercih edilebilmektedir. Bir çok ilacın muadili bulunabilmektedir. Mantazol krem muadili ilaçlar da şu şekilde yer almaktadır.

 • ALBACORT 15 G krem
 • DERMO-REST %28 TIRNAK 5 ml solüsyon
 • FUGGY %0.1 + %1 krem 15 gr
 • FUGISID % 1 + % 0.1 krem (15 G)
BENZER YAZILAR  Bilaxten Ne İçin Kullanılır?

Mantazol Krem Fiyat 2021

İlaç fiyatlarının belirlenmesindeki en büyük etken Sağlık Bakanlığı olmaktadır. Yıl içerisinde ilacın fiyatında değişiklikler gözlemlenebilmektedir. Fakat ilacın fiyatını anlık olarak etkileyen en büyük etken ilacın reçeteli ya da reçetesin bir şekilde alınıp alınamaması olmaktadır. Mantazol krem 2021 fiyatı 24,49 TL olmaktadır. İlacın reçeteli fiyatı değişiklik gösterebilmektedir.

Mantazol Krem Prospektüs

Prospektüs kağıtları ilaçlarlar hakkında bilgi veren kağıtlar olmaktadır. Her hangi bir ilaç hakkında bilgi sahibi olunmak istendiğinde ilk yapılması gereken şey ilacın prospektüsüne bakmak olmaktadır. Kullandığınız ilaç hakkında doktorunuzdan ve eczacınızdan da bilgi alabilirsiniz. Fakat en doğru kaynak ilaç içerisinde yer alan Mantazol Prospektüs kâğıdı olmaktadır.

Mantazol Krem Hamilelikte Kullanımı

Hamilelik döneminde kontrol dışında ilaç kullanımı anne adanı ve bebeğe zarar verebilmektedir. Hamilelik dönemi kadınların en hassas oldukları dönemlerden bir tanesi olmaktadır. Hormonel dengesizlikler yaşadıkları için kullanmış oldukları yada kullanacakları ilaçlar hem anneye hem de bebeğe zarar verebilmektedir. Her hangi bir ilaç kullanılmadan önce mutlaka doktora danışılması ve ilaç hakkında bilgi alınması gerekmektedir. Mantazol hamilelik döneminde kullanılmaması gerekmektedir. Ve kullanım sırasında doktora başvurulmalıdır. Bu durum emzirme döneminde de geçerliliğini korumaktadır.

BENZER YAZILAR  Patau Sendromu Nedir? Nedenleri, Belirtileri, Tedavisi, Testi

Mantazol Krem Kullananlar

Mantazol ilacı genellikle mantar rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan bir ilaç olduğu için kullanıldığı tedavilerde çoğunlukla olumlu sonuçlar ile karşılaşıldığı gözlemlenmiş olmaktadır. İlacı kullanan hastalarında genellikle yorumları olumlu yönde olmuştur. Bir çok doktorun hastalarına reçete etmiş olduğu ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. İlacın alerjik reaksiyonlardan başka yan etkisinin gözlemlenmemesi ilaç hakkında daha fazla olumlu düşünceye sebebiyet veren nedenlerden bir tanesi olmaktadır.

Mantazol Krem Hakkında Bilinmesi Gereken Maddeler

İlaçlar kullanılmadan önce ilaçlar hakkında araştırılma yapılması gerekmektedir. İlaç hakkında bilinmesi gereken bir çok önemli etken bulunabilmektedir. Mantazol ilacı hakkında bilinmesi gereken genel hususlar şu şekilde yer almaktadır.

 • Mantazol krem doktorunuz kullanmanızı istediği süre boyunca kullanmalısınız.
 • Dudak ve göze sürülmesinden kaçınılması gerekmektedir.
 • Mantazol kremin sürüldüğü bölgedeki mantarların kurumaya başlamasından 15 gün sonrasına kadar kullanılması gerekmektedir.
 • Mantazol kullanırken vücudunuzu hijyenik bir şekilde tutmalı ve temiz kıyafetler giymelisiniz.
 • Tedavi süresi boyunca duş aldıktan sonra vücudunuzun nemli bir şekilde kalmaması gerekmektedir.

Mantazol Krem Nasıl Kullanılır?

İlaçların kendilerine özgü kullanım şekilleri bulunmaktadır. Bu kullanım şekillerini öğrenebilmek için ilacın içerisinde yer alan prospektüsü okuyabilir ya da eczacınızdan bilgi alabilirsiniz. Mantazol kullanımı genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • Öncelikle ilacın vücudunuzda oluşturabileceği etkileri öğrenebilmek için prospektüsünü okumalısınız.
 • Sonra ilacı tedavinin uygulanacağı bölgeye ince bir tabaka şeklinse sürmeniz gerekmektedir.
 • İlacın üzerini havasız kalacak şekilde kapatmamanız gerekmektedir.
 • İlacı sürdüğünüz bölgeyi temiz ve nemsiz bir şekilde muhafaza etmeniz gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Antalya En İyi Psikolog Fiyatları

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir