Anestol Merhem Nedir? Ne İşe Yarar?

Anestol ilacının ana etken maddesi Lidokain Hidroklorür maddesi olmaktadır. Anestol pomad ilacı genellikle lokal anestezik yani sınırlı uyuşturma için kullanılan ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Kaşıntı giderici ve ağrı kesici olarak yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Yanıkların oluşturmuş olduğu ve tahriş bulunan bölgelerde ve vücudun çeşitli hassas bölgelerinde de kullanılabilmektedir. Bu bölgeler şu şekilde olmaktadır.

 • Meme ucu ve dudak çatlakları
 • Makat çatlakları ve böcek ısırıkları gibi yaralarda da kullanılabilmektedir.
anestol pomad nedir optimizedPin
anestol pomad nedir?

Anestol Pomad Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri bulunmaktadır bu yan etkilerin olmasının sebebi kişinin ilaca alerjisi olması sebebi ile ya da ilacın kişi üzerinde olumsuz reaksiyonlar göstermesi ile gözlemlenebilmektedir. Birçok ilacın yan etkisi bulunabilmektedir. Bu yan etkiler ilaçtan ilaca farklılık gösterebilmektedir. Çünkü ilaçların ana etmen maddeleri değişiklik gösterebilmektedir. Anestol pomad yan etkileri genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi durumlar alerjik nedenlerden dolayı kaynaklanabilecek rahatsızlıklar olmaktadır. Bu rahatsızlıklardan her hangi bir tanesi gözlemlenir ise acilen müdahale edilmesi gerekebilmektedir.
 • Uygulanan bölgede tahriş, kızarıklık, kaşıntı veya döküntü yaygın olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.
BENZER YAZILAR  Madeleb Krem Ne İşe Yarar?

Anestol Krem Muadili

Muadil ilaçlar ana etken maddeleri benzerlik gösteren ve aynı hastalıkların tedavilerinde kullanılan ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların kullanıldığı hastalıklarda ve fiyatlarında da değişiklik gözlemlenebilmektedir. Birçok ilacın muadili olabilmektedir. Muadil ilaçların kullanılmasında çoğu zaman bir sakınca olmamaktadır. Anestol krem muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

 • Jetex %5 Krem (15 g 1 Adet)
 • Ksilidin 30 gr pomad
 • Lidestol 30 gr Jel
 • Lidorin %5 1 adet 5 g tüp // Krem 5 gr 5 adet
 • Lincaine Sprey %10 50 ml şişe

Anestol Krem Fiyat 2021

İlaç fiyatlarında değişiklikler olabilmektedir. Bunun nedeni ise İlaç fiyatlarını genel olarak Sağlık Bakanlığı belirlemektedir. Kullanacağınız ilacın fiyatı ilacın reçeteli ya da reçetesiz bir şekilde alınıp alınamamasına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Anestol krem 2021 fiyatı 15,85 TL olmaktadır. İlacın fiyatı reçeteli ya da reçetesiz alımlarda farklılık gösterebilmektedir.

Anestol Krem Vajinaya Sürülür Mü?

Anestol ilacının ağrı kesici ve anestezik özelliği bulunduğu için ve çeşitli hassas bölgelere uygulanabildiği için en çok tercih edilen ilaçlar arasında yer almaktadır. Kadınlar adet dönemlerinde aşırı sancı çektikleri için bu duruma bir çözüm yolu aramaktadırlar. Bu yüzden Anestol krem vajinaya sürülür mü? Gibi sorular sormaktadırlar. Anestol kremin bölgesel uyuşturma özelliği bulunduğu için çeşitli ağrılarda vajina bölgesine sürülebilmektedir. Aynı zamanda kadınlar ağda yaptırırken ağda işleminin ağrısını dindirebilmek için işlemden sonra işlem uygulanan bölgeye sürebilmektedirler.

BENZER YAZILAR  Huzursuz Bacak Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Anestol Krem Prospektüs (Kullanma Talimatı)

İlaçların içerisinde yer alan bilgilendirme kağıtlarının içerisinde yer alan bilgilendirme kağıtlarının ismi prospektüs olmaktadır. Prospektüs kâğıdı ile ilaç hakkındaki tüm bilgiyi alabilirsiniz. Böylece İlacı kullanmadan önce ilacın oluşturabileceği yan etki gibi reaksiyonları kolay bir şekilde öğrenebilirsiniz. Anestol prospektüs kağıdı içerisinde yan etkileri, ana etken maddesi ve ilacın hangi durumlarda kullanılması gerektiği gibi maddeler yer almaktadır.

Anestol Krem Kullanma Talimatı

Anestol  krem kullanımı çok kolay olmaktadır. Her hangi bir ilaç kullanılmadan önce mutlaka kullanma talimatı okunmalıdır. Anestol krem kullanma talimatı şu şekilde yer almaktadır.

 • Öncelikle doktorunuzun reçete etmiş olduğu şekilde kullanmalısınız.
 • İlacı uygulayacağınız bölgenin temiz olmasına dikkat etmelisiniz.
 • Makat çatlağı tedavisinde kullanırken makat bölgesinin dışına kullanılması gerekmektedir.
 • Günde birkaç defa uygulanabilmektedir.

Anestol Kullanırken Nelere Dikkat Edilmesi Gereken Durumlar

İlaçları kullanmadan önce ilacın nasıl kullanıldığını öğrenmeniz ve ilaç hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Anestol krem hakkında bilmeniz gereken bilgiler genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • İlacın etken maddesine karşı alerjiniz var ise kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.
 • Acıyı ve kaşıntıyı hafifletebilmek için en düşük miktarda kullanmanız gerekmektedir.
 • Ağız, burun, kulak ve anüs içinde oluşan deri döküntüleri ve egzamalarda kullanılmaması gerekmektedir.
 • Kesik, şişmiş veya hasar görmüş açık yaralarda kullanılmaması gerekmektedir.
 • Su toplamış bölgelere ve açık yaralara uygulanmaması gerekmektedir.
 • Ağır karaciğer rahatsızlığı atlatılmış ise kullanılmaması gerekmektedir.
 • Hamilelik döneminde doktora danışılmadan kullanılmaması önerilmektedir.
BENZER YAZILAR  Gilbert Sendromu Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

“Anestol Merhem Nedir? Ne İşe Yarar?” üzerine bir yorum

Yorum yapın

2