Lasix Nedir? Ne İşe Yarar?

Lasix ilacının etken maddesi Furosemid maddesi olmaktadır. Bu etken madde bir çok ilacın etken yada yardımcı maddesi olarak gözlemlenebilmektedir. Lasix ilacı genellikle ödem söktürücü bir ilaç olmaktadır. Asıl kullanım amacı vücuttaki su ve tuzun tutulumunu engelleyerek İdrar yolu ile atılımını sağlamaya yardımcı olmaktır. En güçlü idrar söktürücü ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Karaciğer hastalığı, konjestif kalp yetmezliği, yüksek tansiyon veya nefrotik sendrom gibi hastalıklarda vücuttaki sıvı tutumunun giderilmesi amacı ile de kullanılmaktadır. Açıklamaları Lasix nedir? Sorusuna verilebilecek genel yanıt niteliğinde olmaktadır.

lasix nedir ne ise yararPin
lasix nedir ne işe yarar

Lasix Yan Etkileri

İlaçların insan vücudu üzerinde olumlu ya da olumsuz etkilerinin gözlemlenebilmesi için yan etkileri olmaktadır. Bu yan etkiler gözlemlendiğinde müdahale edilmez ise olumsuz sonuçlar yaşanabilmektedir. Her ilacın olası yan etkileri bulunabilmektedir. Lasix ilacının yan etkileri genel olarak şu şekilde yer almaktadır.

 • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik durumları ilacın oluşturabilecek alerjik reaksiyonları arasında yer almaktadır. Bu yan etkilerin gözlemlenmesi durumun da acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Baş ağrısı, baş dönmesi, bulanık görme gibi durumlar Lasix ilacının oluşturabileceği sıkça gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.
BENZER YAZILAR  Alkol Kan Sulandırır mı?

Lasix Muadili

İlaçların muadilleri olmaktadır. Muadil ilaçlar aynı hastalıkların tedavilerinde kullanılan farklı ilaçlar olarak bilinmektedir. Muadil ilaçların etken maddeleri, oluşturabileceği yan etkiler ve fiyatları değişkenlik gösterebilmektedir. Bu yüzden muadil ilaçları kullanmadan önce mutlaka doktorunuza ya da eczacınıza danışmanız gerekmektedir. Lasix muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

 • DESAL 40 mg 50 tablet
 • FUROTAB 40 mg tablet
 • AVISEMID 20 mg/2ml IM/IV enjeksiyon ve infüzyon içeren 100 ampül
 • UREVER 20 mg/2 ml 100 ml ampül

Lasix Fiyat 2021

İlaç fiyatları birçok nedenden dolayı değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenlerden bazıları ilacın reçetesiz alınıp alınamaması, sigortanın ilaç ücretini karşılayıp karşılamaması gibi nedenler olabilmektedir. Fakat ilaç fiyatlarını belirleyen ana faktör Sağlık Bakanlığı Olmaktadır. Lasix fiyat 2021 5,66 TL olmaktadır. Bu fiyat ilacın parkende satış fiyatı olarak belirlenmiş olmaktadır.

Lasix Prospektüs

Prospektüs her hangi bir ilaç için hazırlanmış olan bilgilendirme kâğıdı olmaktadır. İlaçlar hakkında bilgi sahibi olabilmek için ilacın içerisinde yer alan prospektüs kağıdını inceleyebilirsiniz. İlaç hakkında faydalanabileceğiniz en doğru kaynak prospektüs kağıdı olmaktadır. Lasix prospektüs içerisinde ilacın oluşturabileceği yan etkiler ana maddesi, hangi durumlarda kullanılamaması gerektiği gibi bilgiler yer almaktadır.

BENZER YAZILAR  İltihaplı Romatizma Nedir? İltihaplı Romatizma Belirtileri

Lasix Tablet Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gereken Şeyler

İlaçlar kullanılmadan önce mutlaka ilaçlar hakkında bilgi sahibi olunmalıdır. Bu durumun nedeni ise ilacın oluşturabileceği olumsuz durumlarda önlem alabilmek olmaktadır. Lasix İlacı kullanılmadan önce bilinmesi gereken hususlar şu şekilde yer almaktadır.

 • İlacın içerisinde yer alan maddelere karşı alerjiniz var ise ilaç kesinlikle kullanılmamalıdır. Gözlemlenebilecek alerjik reaksiyonlarda acilen doktora başvurulması gerekmektedir.
 • Güçlü bir idrar söktürücü olduğu için çok fazla kullanımı zararlı olabilecektir.
 • İdrarınızı yapamıyor iseniz kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.
 • Yüksek tansiyon durumu nedeni ile kullanıyorsanız sık sık tansiyonunuzu ölçmeniz gerekmektedir. Bu durumda iyileşme gözlemlendiği takdirde doktorunuza danışarak ilacın kullanımına devam etmeniz gerekebilmektedir.
 • Karaciğer ve böbrek hastalığı, lupus, gut hastalığı,  diyabet(şeker hastalığı) veya sülfonamid grubu ilaçlara alerji rahatsızlıklarınız bulunuyor ise doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir. Bu durumlarda ilacın kullanımı olumsuz sonuçlara sebebiyet verebilmektedir.
 • İlaç sıvı kaybına sebebiyet verdiği için ilacın kullanımı sırasında sıvı tüketimini arttırmanız gerekmektedir.
 • İlaç cildi güneş ışınlarına karşı hassaslaştırabilmektedir. Bu yüzden ilaç kullanımı sırasından vücudunuza zarar verebilecek ışık ve ışın kaynaklarından uzak durmanız gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Supradyn Nasıl Kullanılır? Kilo Aldırır mı?

Lasix Hamilelikte Kullanımı

Bazı ilaçların hamilelik döneminde kullanılmaları anneye ve bebeğe zarar verebilmektedir. Lasix ilacı da bu kategori içerisinde yer alan ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Sebebi ise Lasix ilacının idrar söktürücü ve tansiyon düşürücü özelliği olmasıdır. Bu yüzden Lasix hamilelikte kullanımı uygun olmamaktadır. Hamilelik döneminde Lasix ilacını kullanmadan önce mutlaka uzman doktora danışmanız gerekmektedir.

Lasix Kullananlar

Lasix en kuvvetli idrar söktürücü ilaçlar arasında yer almaktadır. Bu nedenden dolayı kendi alanında en çok tercih edilen ve en çok reçete edilen ilaçlardan bir tanesi olmaktadır. Bu yüzden Lasix ilacı hakkında yapılan yorumlarda genellikle olumlu yönde olabilmektedir. Lasix kullananlar genellikle ilacın yan etkilerinin pek fazla gözlemlenmediğini belirtmektedirler.

Yorum yapın

1