Paraflex 250 Mg Tablet Nedir? Ne İşe Yarar?

İlacın etken maddesi Klorzoksazon maddesi olmaktadır.  Paraflex ilacı kas gevşetici ilaçlar gurubunda yer almaktadır. İskelet kaslarındaki kasılmaların rahatlatılmasını da sağlamaktadır. Çeşitli sebeplerin oluşturmuş olduğu ağrının giderilmesinde kullanılmaktadır. Paraflex ilacının yaygın olarak kullanıldığı hastalıklardan bir kaçı şu şekilde yer almaktadır.

 • İskelet kasındaki ağrı ve spazmların giderilmesinde
 • Fizik tedavi yöntemlerine ek tedavi olarak kullanılmaktadır.
 • Travma tik kas ağrıları ve spazmların tedavi edilmesinde kullanılabilmektedir.
 • Kas eklem ve tendon gibi ortopedik rahatsızlıkların tedavisinde Yaygın olarak kullanılan bir ilaç olmaktadır.
paraflex 250 mg tablet nedir ne ise yararPin
paraflex 250 mg tablet nedir ne ise yarar

Paraflex 250 Mg Yan Etkileri

İlaçların yan etkileri bulunmaktadır. Bu yan etkiler kullanım amaçlarından bir tanesi de ilacın insan bedeni üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkilerin gözlemlenebilmesi olmaktadır. İlacın insan bedeni üzerinde olumsuz etkiler oluşturdu gözlemlenir ise ilacın kullanımı acil bir şekilde kesilmelidir. Her ilacın yan etkileri olabilmektedir. Paraflex 250 mg yan etkileri şu şekilde yer almaktadır.

 • Karın ağrısı, nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde, dudaklarda, dilde ve boğazda şişlik gibi oluşabilecek yan etkiler ilacın alerjik reaksiyonlardan kaynaklanabilecek yan etkileri olmaktadır. Bu yan etkiler gözlemlendiği takdirde acil bir şekilde doktora başvurulması gerekebilmektedir.
 •  Baş ağrısı, baş dönmesi, sersemlik, uyku hali,  anksiyete (endişe, korku), sinirlilik, mide bulantısı, karın ağrısı, gaz, hazımsızlık,  iştahsızlık, ishal, kabızlık, halsizlik, vücut ağrısı, ödem, idrar yapmada artış, ciltte kaşıntı ve döküntü gibi semptomlar Paraflex 250 mg ilacının sıklıkla gözlemlenebilen yan etkileri arasında yer almaktadır. İlaç hakkındaki detaylı bilgi ilacın prospektüsü içerisinde de yer almaktadır.
BENZER YAZILAR  Spermin Cilde Faydaları

Paraflex 250 mg Muadili

Muadil ilaçlar aynı hastalığın tedavisinde kullanılan farklı ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların etken maddeleri ve yan etkileri farklılık gösterebilmektedir. Genellikle doktorunuzun reçete etmiş olduğu ilacı kullanmanız önerilmektedir.  Fakat doktorunuza ya da eczacınıza danışarak muadil ilaçlar da kullanılabilmektedir. Birçok ilacın muadili bulunabilmektedir. Paraflex 250 mg muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

 • Parafon 250 mg/300 mg tablet

Paraflex 250 mg 2021 Fiyat

İlaç fiyatları birçok nedene bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat ilaç fiyatlarının belirlenmesinde iki ana faktör bulunmaktadır. Bu faktörler Sağlık Bakanlığı ve ilacın üretici firması olmaktadır. İlacın fiyatı reçeteli ya da reçetesiz alınabilmesine göre de değişkenlik gösterebilmektedir. Paraflex 250 mg 2021 fiyatı 14,94 TL olmaktadır. Belirlenen bu fiyat ilacın eczane parkende satış fiyatı olarak belirlenmiş olmaktadır.

Paraflex 250 Mg Prospektüs

Prospektüs kâğıdı ilaç hakkında tüm bilgiyi içeren bir kâğıt olmaktadır. Prospektüs tüm ilaçların içerisinde yer alması gereken bir kâğıt olmaktadır. Bir ilaç hakkında detaylı bilginin tamamını prospektüs kağıdından alabilirsiniz. Paraflex 250 mg prospektüsü içerisinde ilacın yan etkileri, ana ham maddesi, kullanılırken nelere dikkat edilmelidir gibi birçok etken yer almaktadır.

BENZER YAZILAR  Koronavirüs Salgınında Çocuk Bakımına Nasıl Dikkat Edilmeli ?

Paraflex 250 Mg Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Her hangi bir ilacı kullanmadan önce mutlaka ilaç hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir. Bu durumun nedeni ise ilacı kullandıktan sonra oluşturabileceği yan etki gibi olumsuz durumlar hakkında bilgi sahibi olmak olmaktadır. Paraflex 250 mg hakkında bilinmesi gereken hususlar şu şekilde yer almaktadır.

 • İlaca karşı her hangi bir alerjiniz bulunuyor ise ilacı kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.
 • Eğer ciddi karaciğer hastalığınız veya  porfiri (karın ağrısı ve kas kramplarına neden olan bir çeşit kalıtsal hastalık) hastalığınız varsa ya da Çöl yak hastalığınız (buğday ürünlerine karşı duyarlılıkla oluşan iltihabi bir bağırsak hastalığı) varsa; ilacı kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.
 • Akciğer hastalığınız veya kalp hastalığınız varsa ya da kemik iliği fonksiyon bozukluğu, orta şiddette böbrek hastalığı veya alkol kullanıyorsanız ya da alkol kaynaklı karaciğer hastalığı, karaciğer enzimlerinde yükselme (Gilbert sendromu) veya kansızlık gibi rahatsızlıklarınız bulunuyor ise ilacı kullanmamanız gerekmektedir.
 • Düzenli kullanmanıza rağmen 3 -5 gün içerisinde ağrı ve ateşin azalmaması halinde ya de yeni belirtiler ortaya çıkarsa, ilacın kullanımına son verip, doktorunuzu bilgilendirmeniz gerekmektedir.
 • Doktorunuzun size tavsiye ettiği süreden daha fazla kullanılmaması önerilmektedir.
 • İlacı kullanırken alkol almaktan kaçınmanız gerekmektedir. Alkol ya da alkollü içeceklerle birlikte kullanımı karaciğerinize ciddi zararlar verebilmektedir. İlacın yan etkilerini daha da arttırabilmektedir.
 • 12 yaşından küçük çocuklar için kullanımı uygun olmamaktadır.
 • Hamileler ve çocuk emziren kadınlar kullanmadan önce mutlaka doktora danışmalıdırlar.
BENZER YAZILAR  Kış Sebzeleri Nelerdir, Nasıl Tüketilmelidir? Kış Sebzelerinin Faydaları
Yorum yapın

1