Elektra Plus Jel Nedir? Ne işe Yarar?

İlacın etken maddesi Deksketoprofen trometamol, Tiyokolşikosid maddesi olmaktadır. Bu madde Elektra plus jel ilacının muadili ilaçlarda ve birçok farklı ilaçta da yaygın bir şekilde kullanılan bir madde olmaktadır. Elektra Plus Jel, ağrı kesici, iltihap giderici ve kas gevşetici özelliklerine sahip olan bir ilaç olmaktadır.

elektra ne ise yararPin
elektra plus jel ne ise yarar

Eklemlerin çevresinde yer alan kas dokularının iltihaplanması, eklemlerde oluşan iltihaplanmaların giderilmesi, kasların kemikleri bağlanmasını sağlayan tendonlardaki iltihaplanmaların giderilmesi ve kireçlenmeye bağlı olarak oluşabilecek ağrı ve iltihaplanmaların giderilmesinde yaygın olarak kullanılan bir ilaç olmaktadır.

Elektra Plus Jel Yan Etkileri

Birçok ilacın yan etkisi bulunabilmektedir. Bu durumun sebebi ise ilaçların kimyasal maddelerden oluşması olmaktadır.  İnsan vücudu ilaçların içerisinde yer alan bazı etken maddelere karşı olumsuz reaksiyonlar gösterebilmektedir. Bu olumsuz reaksiyonlara zamanında müdahale edilmediğinde olumsuz sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Elektra Plus jel yan etkileri şu şekilde yer almaktadır.

 • Işığa duyarlılık, ciltte sıvı dolu kabarcıklar, kızarıklık alerjik deri reaksiyonu, deri döküntüleri, ciltte kızarıklık, şiddetli kaşıntı, şişlik, sulanma, kabuklanma, kepeklenme gibi durumlar ilacın nadir olarak gözlemlenen yan etkileri arasında yer almaktadır.
 • İlacın içerisinde yer alan etken maddelere karşı alerjiniz var ise alerjik reaksiyonlar gözlemlenebilmektedir. Bu tür durumlarda acil bir şekilde doktora başvurulması gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Vanilya Faydaları ve Zararları

Elektra Plus Jel Muadili

Muadil ilaçlar farklı ya da aynı firma tarafından üretilen aynı hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar olmaktadır. Muadil ilaçların içerisinde yer alan etken maddeleri, kullanım şekilleri fiyatları değişiklik gösterebilmektedir. Fakat doktorunuzun reçete etmiş olduğu ilacın temin edilememe durumlarında ya da doktorunuzun sizin için reçete etmiş olduğu ilacın üzerinizde olumsuz bir etki oluşturması sonucunda muadil ilaçlar doktorunuza danışılarak kullanıla bilmektedir. Elektra Plus jel muadili ilaçlar şu şekilde yer almaktadır.

 • DEKSIT 12 mg ML 2,5 mg topikal sprey
 • DEXCORIL 25 mg/8 mg 14 tablet
 • DIKLOFLEX %1.16 + %0.25 jel
 • ETOTIO 400 mg/8 mg 14 tablet

Elektra Plus Jel Fiyat 2021

İlacın reçeteli ya da reçetesiz bir şekilde alınıp alınamaması sigortanızın ilacın fiyatını karşılayıp karşılamaması ilaç fiyatlarının değişiklik gösterme sininin asıl sebeplerinden olmaktadır. Fakat ilaç fiyatlarını belirleyen ana etmen ilacın üretici firması ve Sağlık Bakanlığı olmaktadır. Elektra plus jel fiyatı 44,80 TL olarak belirlenmiş olmaktadır. Bu fiyat çeşitli etmenlere göre değişkenlik gösterebilmektedir.

BENZER YAZILAR  Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir? Nasıl Geçer?

Elektra Plus Jel Prospektüs

İlaçların içerisinde yer alan bilgilendirme kağıtlarına verilen isim prospektüs olmaktadır.  Prospektüs kâğıtları içerisinde ilaç hakkındaki tüm bilgi yer almaktadır. Bu bilgilere örnek olarak ilacın oluşturabileceği yan etkiler, ilacın ham maddesi, ilaç hakkında bilinmesi gereken bilgiler Elektra Plus jel prospektüsü içerisinde yer alan maddeler olmaktadır.

Elektra Plus Jel Hamilelikte Kullanımı

Bazı ilaçların hamilelik döneminde kullanımı zararlı olabilmektedir. Bunun nedeni ise ilaçların kimyasal maddelerden üretilmesi olmaktadır. Hamilelik döneminde anne vücudunun üretmiş olduğu hormonlar insan vücudunun ilaca karşı olumsuz yan etkiler göstermesini sağlayabilmektedir. Bu nedenle bazı ilaçlar kullanılmadan önce doktora başvurulması gerekmektedir. Elektra Plus jel hamilelikte kullanımı uygun olmayan bir ilaç olmaktadır. Kullanılmadan önce mutlaka uzman doktordan bilgi alınması gerekmektedir.

Elektra Plus Jel Kullanımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

İlaçlar kullanılmadan önce ilaç hakkında bilgi sahibi olunması gerekmektedir. İlaç hakkındaki bilgilerin tamamı ilaç kutusu içerisinde çıkan prospektüs kağıdı içerisinde de yer almaktadır. Elektra Plus je hakkında bilinmesi gereken genel maddeler şu şekilde yer almaktadır.

 • İlacın etken maddesine karşı alerjiniz var ise ilacı kesinlikle kullanmamanız gerekmektedir.
 • ELEKTRA PLUS Jeli, diğer kas gevşetici ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır.
 • İlaç cildin ışığa karşı hassasiyetini arttırabilmektedir. Bu yüzden tedavi süresince güneş ışınlarından ve ultra viyole ışınlardan uzak durmanız gerekmektedir.
 • ELEKTRA PLUS ile tedavi sürerken jelin sürüldüğü bölgede tahriş, yanma, iltihap, egzama ve kaşıntı gibi durumlar gözlemlenir ise ilacın kullanımı kesilerek doktora bilgi verilmesi gerekmektedir.
 • Kabartılı, isilikli, egzama veya enfeksiyonlu, açık yaralı, hasarlı veya yanık ciltlere ELEKTRA PLUS kesinlikle uygulanmaması gerekmektedir.
 • ELEKTRA PLUS Jel, anal veya genital bölge, mukoza ve göz bölgelerinde kullanılmamalıdır.
 • ELEKTRA PLUS Jel ilacının 18 yaşından küçüklerde uygulanmaması gerekmektedir.
 • Ağır karaciğer veya böbrek yetmezliği olan hastaların ilacı kullanmadan önce doktora danışmaları gerekmektedir.
BENZER YAZILAR  Bir Günde İmplant Tedavisi Nedir?
Yorum yapın

1