Meme Küçültme Ameliyatı

Meme Küçültme Ameliyatı
Meme Küçültme Ameliyatı
0

Genelde, göğüslerinin boyutundan memnun olmayan, normalden daha büyük ve sarkmış göğüslere sahip olan bireyler meme küçültme ameliyatını tercih etmektedir.

Meme küçültme ameliyatı ile memedeki fazla yağ dokusu alınır ve vücut ile daha orantılı bir meme görüntüsü elde edilir.

Meme küçültme ameliyatı sayesinde meme daha normal boyutlarda bir görünüme kavuşur. Memenin sarkmış görüntüsü giderilerek meme dikleştirme işlemi de uygulanır. Ayrıca meme estetik açıdan daha hoş bir görüntüye sahip olur.

Meme küçültme ameliyatı sırasında mutlaka meme ucunun kendi yapısı korunur. Meme küçültme ameliyatı sırasında emzirme özelliğinin korunmasına da dikkat edilir. Meme ucundaki kan dolaşımı da korunarak herhangi bir problem yaşanması engellenir.

İçindekiler Tablosu

Meme Küçültme Ameliyatının Tercih Edilme Nedenleri

Büyük göğüsler, kişide birtakım rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Büyük göğüslerin yol açtığı bazı sağlık problemleri de yaşanabilir.

Büyük göğüsler, bazı kişileri psikolojik anlamda olumsuz etkilemektedir. Büyük göğüs görüntüsünden rahatsız olan kişiler, göğüslerini saklama, kıyafet ile kamufle etme gibi davranışlara yönelmektedirler.

Büyük memeler, özellikle ergenlik çağındaki çocukları psikolojik anlamda çok fazla etkilemektedir. Bu çocuklar, göğüslerini diğer yaşıtlarıyla kendi zihninde kıyaslayarak bir bunalım yaşayabilirler. Bu da çocukta özgüven eksikliğine yol açabilir.

Büyük göğüsler, psikolojik faktörlerin dışında fiziksel olarak da bazı sorunlara yol açabilir. Büyük göğüsler, ağır olduğu için kişinin sırt ve boyun bölgelerinde ağrılara sebebiyet verebilir.

Büyük göğüslerin sebebiyet verdiği bir diğer problem de koşma gibi bazı antrenmanlarda kişinin hareketlerini kısıtlamasıdır. Ayrıca kişinin özellikle yatarken nefes alıp vermesinde kısıtlamalar yaratabilir.

Tüm bu olumsuz faktörler, bazı kişiler için meme küçültme ameliyatını mecbur kılmaktadır. Göğüs küçültme ameliyatı sayesinde kişi, bu fiziki ve psikolojik problemlerden kurtulur.

BENZER YAZILAR  EEG Nedir?

Meme Küçültme Ameliyatının Faydaları

Büyük göğüslerin sebebiyet verdiği fiziki ve psikolojik problemler, meme küçültme ameliyatı sayesinde giderilir. Göğüsler, vücut ile daha orantılı, daha estetik bir görünüme kavuşur.

Meme küçültme ameliyatı sayesinde birey, boyun ve omuz ağrılarından kurtulur. Büyük göğüslerin sebebiyet verdiği göğüs altındaki pişiklerden, kaşınmalardan kurtulur.

Büyük göğüslerin sebebiyet verdiği hareket kısıtlanması sorunu, meme küçültme ameliyatı sayesinde ortadan kalkar. Kişinin nefes alıp vermesindeki zorlanmalar giderilek daha rahat nefes alıp vermesi sağlanır.

Meme küçültme ameliyatının kişiye, psikolojik olarak da bazı katkıları bulunur. Orantılı bir vücut görüntüsüne sahip olan kişi, kendini ruhsal anlamda daha iyi hissetmekte, artık göğüslerini kamufle etme ihtiyacı duymamaktadır.

Büyük göğüslerin sebebiyet verdiği bedene uygun kıyafet bulma problemi, meme küçültme ameliyatı ile birlikte ortadan kalkar. Kişi, meme küçültme ameliyatı sonrasında bedenine uygun kıyafetleri daha kolay şekilde bulabilir.

Göğüs küçültme ameliyatının en büyük etkilerinden biri de meme kanserine yakalanma riskini azaltmasıdır. Meme dokusu kitlesi azaldığı için meme kanserine yakalanma riski de minimuma inmiş olur.

meme-kucultme-ameliyati-2
meme küçültme ameliyatı

Kimler Meme Küçültme Ameliyatı Olabilir?

Meme küçültme ameliyatı olmak isteyen bireylerin birtakım özelliklere sahip olması gerekir. Bu özelliklerden ilki, bireyin bu ameliyata fiziksel ve ruhsal açıdan hazır olmasıdır.

Meme küçültme ameliyatı olacak kişi, bu ameliyat sonrasında nasıl bir görünüm istediği konusunda gerçekçi olmalıdır. Yani gerçekleşmesi mümkün olmayan çok farklı görüntüler talep etmemelidir. Bu noktada yapılabilecek en iyi şey, doktorun hastayı detaylı bir şekilde bilgilendirmesi olacaktır.

Meme küçültme ameliyatı olacak kişinin çok sağlıksız bir vücuda sahip olmaması gerekir. Obez kişiler için meme küçültme ameliyatı pek doğru olmayacaktır. Meme küçültme ameliyatı olmak isteyen obez birey, öncesinde belirli bir kiloya inmeli, sağlıklı bir bedene kavuşmalıdır. Sonrasında meme küçültme ameliyatı gerçekleştirilebilir.

BENZER YAZILAR  Melatonin Hormonu Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Göğüs küçültme ameliyatı olacak kişinin hormonal bir rahatsızlığı olmaması gerekir. Bu noktada mutlaka ameliyatı yapacak cerrah ile detaylı görüşülmelidir.

Göğüs boyu, fiziksel hareketlerini etkileyecek kadar büyük olan ve bu durumdan hem fiziki hem de görüntüsel açıdan rahatsızlanan bireyler, meme küçültme ameliyatı yaptırabilirler. Tabii bunun öncesinde, kişinin yukarıdaki özelliklere sahip olması gerekir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı için İdeal Yaş Nedir?

Göğüs küçültme ameliyatı için kişinin ergenlik dönemini tamamlamış olmasıdır. Ergenlik döneminde göğüslerin büyümesi devam eder. Bu sebeple göğüslerin büyümesinin durması hatta bunun üzerinden 6 ay geçmesi gerekir.

Meme küçültme ameliyatı için ideal olan, ergenlik döneminin tamamlanmış olması olsa da bazı durumlarda ergenlik döneminde de meme küçültme ameliyatı yaptırılabilir. Eğer ergenlik dönemindeki birey fiziksel ve psikolojik anlamda büyük göğüslü olmaktan rahatsızlık duyuyorsa, günlük hayatını ciddi derecede etkilemeye başladıysa bu gibi durumlarda da psikiyatri desteği ile birlikte meme küçültme ameliyatı yaptırılabilir.

Meme Küçültme Ameliyatının Risk ve Komplikasyonları

Her cerrahi işlemde olduğu gibi göğüs küçültme ameliyatının da bazı risk ve komplikasyonları bulunur. Göğüs küçültme ameliyatı, büyük olumsuz durumlar yaratmasa da elbette ki küçük risk ve komplikasyonları vardır. Meme küçültme ameliyatının risk ve komplikasyonları aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür.

  • Göğüs ucunda ve göğüs derisinde his kaybı
  • Göğüsteki kan dolaşımının bozulması
  • Göğüste oluşan kan toplanmaları
  • Enfeksiyon oluşması
  • Dikişlerin bulunduğu bölgelerde yara oluşumu

Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası

Hasta, göğüs küçültme ameliyatı olduğu günün gecesinde hastanede kalmalıdır. Böylece hem dinlemeli hem de olası komplikasyonlara karşı gözetim altında olmalıdır. Hasta, ameliyattan minimum 4 saat sonra yemek yemeye, hareket etmeye, yürümeye başlayabilir.

BENZER YAZILAR  Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? - Kalp Krizi Nedenleri Nelerdir ...

Göğüs küçültme ameliyatı sonrasında hasta birkaç gün drene bağlı olmalıdır. Her hastada gelen sıvı miktarı değişir. Bu sebeple hasta 1 ila 3 gün arası drene bağlı kalabilir.

Hasta, ilk bir hafta duş alamaz. Ancak birinci haftadan sonra duş alacak uygunluğa gelebilir çünkü öncesinde pansumanlarının çıkartılmış olması gerekir. Bazen bu süre 10 günü de bulabilmektedir.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra birkaç ay izlerin geçmesini hızlandıran ve kolaylaştıran kremler kullanılmaktadır. Ameliyatı gerçekleştiren doktor, bu konuda yönlendirmeler yapmaktadır.

Göğüs küçültme ameliyatından sonra istenen görüntüden tam anlamıyla belirginleşmesi için 3-6 ay arasında bir zamana ihtiyaç vardır. Görüntünün son halini alması, ameliyat izlerinin tam anlamıyla silinmesi ise 2 seneyi bulabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Meme küçültme ameliyatının süresi, ameliyatı yapacak cerraha göre değişebilir. Ayrıca meme küçültme ameliyatında kullanılan tekniğe göre de bu sürede değişiklik olabilir ama göğüs küçültme ameliyatı genel olarak 3-5 saat arasında sürmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Sonrasında İz Kalır mı?

Meme küçültme ameliyatı sonrasında, küçük de olsa iz kalmaktadır. Bu izin derecesi, ameliyatta kullanılan tekniğe göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu izler, zaman içinde azalabilir. Bunun için 2 yıl beklemek gerekir. 2 yıldan sonra izlerde çok büyük değişiklikler gözlemlenmekmektedir.

Meme küçültme ameliyatı sonrasında oluşan izler belirgin şekilde olmadığı için çok fazla dikkat çekmezler. Bazı hastaların cildine bağlı olarak bu izler daha belirgin özellikte olabilmektedir.

Göğüs Küçültme Ameliyatı Fiyatları Göğüs küçültme ameliyatı fiyatları, göğüsün büyüklüğüne, ameliyatı yapacak olan doktora göre değişebilmektedir. Meme küçültme ameliyatı fiyatlarında net bir bilgi almak için Cengiz Açıkel ile iletişime geçebilirsiniz.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir