Kehribar Taşı Faydaları

Kehribar Taşı Faydaları
0

Kehribar taşı faydaları açısından ruh dinginliği sağlamasıyla ünlüdür. Doğal bir taş olması ve parlak yapısı dolayısıyla takı sektöründe ve tesbih yapımında sıkça kullanılır. Özellikle kehribar kolye kullanımı kalp atışını ve kan akışını düzenlemeye yardımcı olması, boyunda son derece şık durması nedeniyle tercih edilir.

Kehribar taşının faydaları ayrıca şu şekilde listelenebilir:

  • Hamilelik döneminde kadınların ruhsal açıdan daha iyi hissetmelerini sağlar.
  • Kehribar Kolye bebeklerin huzursuzluklarını gidermeye yardımcı olur.
  • Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcıdır.
  • Astım, bronşit, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı koruyucu özelliği bulunur.
  • Nazara karşı koruyucu özelliği vardır.
  • Romatizmalı ve yorgunluğa bağlı kas ağrılarını gidermeye yardımcıdır.

Kehribar taşı faydaları nedeniyle vücuda temas edebilecek takılarda kullanılır. Hem bebeklerde hem yetişkinlerde boyunluk ve kolye olarak kullanılması yaygındır.

İçindekiler Tablosu

Kehribar Ne Renktir?

Doğal bir taş olan kehribar, buz beyazı, sarı, limon sarısı ve kızıla çalan renklere sahiptir. Renklerinin çeşitli ol aslının nedeni kehribarın birden çok çeşidinin bulunmasıdır.

Kehribar Taşı Çeşitleri ve Özellikleri

Kehribar taşı, sıkma, damla, ateş, Osmanlı, zar, siyah, sürmeli, mavi, yeşil olmak üzere çeşitlere ayrılır. Farklı çeşitleri bulunan bu kehribarlar yaygın olarak takı ve aksesuar sektöründe tercih edilir. Küpe, kolye, bileklik ve tesbih yapımında kullanılır. Orijinal kehribar hakiki çam reçinesinden elde edilir. Fosilleşmiş çam reçinesinin taş formuna dönüşmüş hali işlenerek göze hitap eden takılar ve tesbihler üretilir. Çam reçinesi fosillerinden üretildiği için ateşe tutulduğunda buram buram çam kokar. Ancak orijinal olmayan kehribar, ateşe veya ısıya maruz kaldığında yanık plastik ve kimyasal boya kokusu açığa çıkar. Kehribar kesinlikle plastik değildir ve sertliği nedeniyle içerisine iğnenin giremeyeceği kadar dayanıklıdır. Ancak Kehribarın gerçekliğini anlamak için kullanılması gereken en iyi yöntem bu değildir. Tuzlu su içinde batmayan kehribar gerçektir. Eğer gerçek kehribar testi yapmak isterseniz bir diğer yöntem olarak kehribar taşı üstüne iğneyle baskı yapmayı deneyebilirsiniz. İçine iğne batması durumunda elinizdeki takının ya da tesbihi gerçek kehribar olmadığını anlayabilirsiniz.

BENZER YAZILAR  Nefes Alan Ayakkabı Ne Demektir? Neden Önemlidir?
kehribar-tasi-faydalari-2
kehribar taşı faydaları

Kehribar Taşı Ağrıları Gidermek İçin Nasıl Kullanılır?

Kehribar doğal çam reçinesinin hafifletici etkisiyle ağrıyan bölgenin rahatlamasını sağlar. Taşın ağrı hissedilen bölgeyle temas etmesi neticesinde buradaki sinir noktaları rahatlar ve ağrı minimum seviyeye iner. Romatizmadan kaynaklanan eklem ağrılarının ve baş ağrılarının giderilmesinde yardımcıdır.

Kehribar Kolye Faydaları

Kehribar taşı kolyede kullanıldığında uç kısmı göğüs bölgesine denk gelecek şekilde tasarlanır. Kalp üzerinde kullanıldığında kan akışını dengeleyip çarpıntıyı azaltarak, sakinleşmeye yardım eder. Boyunluk şeklinde tasarlanan modelleri, hamilelik döneminde boğaz enfeksiyonları ve guatr gibi hastalıkların oluşmasını engeller. Bebeklerde kullanılan kehribar kolye diş çıkarma döneminde onları huzursuz eden ağrıyı ve salyayı azaltmaya yardım eder. Ayrıca hamilelik ve lohusalık dönemlerinde sinirliliği azaltarak bu dönemlerde depresyona meyilli ruh halini azaltmaya yardımcıdır.

Kehribar Taşı Bileklik Faydaları

Kehribar bileklik, eklem bölgesini saran özelliğiyle doğrudan tenle temas eder. Bu sayede vücutta biriken negatif enerjiyi atmaya yardımcıdır. Özellikle sol bilekte kullanılan kehribar, negatif elektriği nötrleştirmeye sağlar. Gün boyu bileğinizde bulunan kehribar, zor bir günde dahi psikolojik açıdan kendinizi iyi hissetmenizde etkilidir.

BENZER YAZILAR  Türkiye'nin En Ünlü Medyumu Kimdir?

Kehribar ile Negatif Enerjinizi Nasıl Uzaklaştırırsınız?

Sol avcunuza alarak elinizde ovuşturduğunuz kehribar sinirlerinizi yatıştırmaya yardımcıdır. Oturduğunuz yerde, derin bir nefes alarak yaklaşık 1 dakika boyunca bu işlemi yaptığınızda çok daha rahatlamış olduğunuzu fark edebilirsiniz.

Kehribar Taşı Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kehribar reçine kökenli bir taş olduğundan kimyasalla temas etmemelidir. Sabun ve temizleyiciler taşla temas ettiğinde doğal yapısı bozulur. Bu nedenle kehribar taşı takılarınızı banyo ve tuvalet gibi alanlarda kullanmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle kehribar yüzük kullanıyorsanız elinizi yıkarken yüzüğü çıkarmayı unutmamalısınız.

Kehribardan Uzun Süre Faydalanmak İçin Yapılması Gerekenler

Kehribar doğrudan güneş ışığına maruz kalmaması gereken bir taştır. Güneş ışığına maruz kaldığında şekilsel ve maddesel değişikliğe uğrayabilir. İçerisindeki reçine asitleri bozulmaya uğrar. Neticede eski işlevselliğini yitirir. Kehribarın içinde yer alan doğal reçine özünün nemini koruması gerekir. Bunun için sadece ılık suda bekletilmesi yeterlidir. Bunun dışındaki müdahaleler taşın doğal yapısının bozulmasına neden olur.

Doğal kehribar taşı faydaları açısından gerçek bir deneyim yaşamak isterseniz kehribar kolye modellerini https://www.sofimaya.com/ adresinden bulabilirsiniz.

Kişisel bilgi birikimi, yerli ve yabancı kaynaklar, bilimsel araştırma ve bilimsel deneyler ışığında ekip olarak bilgi geçişi sağlamaya çalışır.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir