Travazol Krem Ne İşe Yarar? 5 Önemli Faydası ⚕️

Travazol Krem Ne İşe Yarar? 5 Önemli Faydası ⚕️
Travazol Krem Ne İşe Yarar
0

Travazol krem ne işe yarar içeriğimizde başlangıç olarak Travazol krem nedir sorusunun yanıtını sizlere vereceğim. Yazının devamında konuyu daha da detaylandırarak Travazol ne işe yarar ve 5 önemli faydası üzerinde duracağım. Yazının ortasında ise nasıl kullanıldığı ve yan etkilerini sizlere aktaracağım. İçeriğin son bölümünde ise Travazol krem fiyat hakkında bilgi verirken yılların verdiği eczane teknisyenliği tecrübemle Travazol krem kullananlar için en çok sorulan sorulara yanıtlayacağım.

Etken Madde:

diflukortolon valerat ve izokonazol nitrat

İçindekiler Tablosu

Travazol Krem Nedir? 🤔

Travazol krem, mantar, egzama, iltihap, kızarıklık, kaşıntı ve alerji için kullanılan topikal kortikosteroid antifungal kremdir. Diflukortolon valerat ve izokonazol nitrat etken maddelerini içeren Travazol krem kortizon içerdiği için deri rahatsızlıklarına hızla etki ederek tedaviden bir an önce sonuç almanızı sağlar.

Travazol etken madde içeriğinde bulunan izokonazol nitrat, derideki yüzeysel mantar hastalıklarına iyi gelir. Diflukortolon valerat , kaşıntı, yanma, sızı, iltihap ve alerjik hastalıklara iyi gelir.

Travazol krem aile hekimi ve dermatolog tarafından reçete edilebilen mantar ilacıdır. Travazol ne kremi ve Travazol nedir sorusuna da cevap verdiğimize göre Travazol prospektüs referans alarak ne işe yaradığını anlatalım.

Travazol Krem Ne İşe Yarar?

Travazol Krem deride meydana gelen egzama, alerji, mantar vb. pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır.  Bunun dışında Travazol krem cilt lekeleri ve derideki sivilce izlerine de iyi gelmektedir. Sadece eczanelerde satılan güvenilir ve etkili bir ilaçtır.

Travazol Kremin 5 Önemli Faydası:

 • Kısa sürede etki ederek egzama ve mantar şikayetlerini kolayca ve hızlıca tedavi etmektedir.
 • Derideki pek çok rahatsızlığa iyi gelmektedir.
 • Genital bölge dahil tüm vücut bölgelerine uygulanabilmektedir.
 • Ciltte kahverengi lekeye yol açan Erythrasma hastalığını tedavi eder
 • Deride oluşan iltihabı kurutur.

Travazol krem ne işe yarar hakkında bilgi verdiğimize göre kullanım talimatları kısmına geçebiliriz.

Sitede yer alan sağlık ile alakalı tüm konuların teşhis ve tedavilerinin uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir. Site içerisinde yer alan bilgiler tüm hastalar için geçerli bir öneri olmayabilir. İlaçları mutlaka doktor önerisi ve gözlemiyle kullanın.

Yasal Uyarı
travazol-krem-ne-ise-yarar-1
travazol krem nasıl uygulanır

Travazol Krem Nasıl Kullanılır?

Travazol krem derideki kızarıklık egzama, kaşıntı ve mantar gibi hastalıklarda doktor tavsiyesi ile kullanılmaktadır. Kesinlikle doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. Virüse dayalı uçuk gibi rahatsızlıklara iyi gelmez. Çocuklarda görülen suçiçeği ve kızamık gibi hastalıklara iyi gelmez. Bu durumlarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu durumlarda kullanılırsa cilt rahatsızlığını iyileştirmediği gibi daha kötü etki edebilir.

BENZER YAZILAR  Antalya En İyi Psikolog Fiyatları

Travazol Krem Nasıl Uygulanır?

Doktor tavsiyesi ile Travazol Krem alındıktan sonra günde kez kullanılabilir. Travazol Krem cilt rahatsızlığının olduğu bölgeye sürüldükten sonra 30 dakika ile 60 dakika arasında su ile temas edilmemelidir. Deri rahatsızlığı el ve ayak parmaklarının arasında olması durumunda bir beze sürülüp bölgeye yerleştirilebilir.

Deri rahatsızlığının tekrar oluşmaması için kıyafetler temiz tutulmalı ve her gün değiştirilmelidir. Uygulanma sıklığı doktor tavsiyesi ile tedavinin ilerleyen günlerinde değişebilmektedir. Ancak doktor tavsiyesi olmadan doz artırma veya azaltma yapılmamalıdır. Travazol Krem 2 hafta kullanılmalıdır.

Travazol Krem Vajinaya Nasıl Sürülür?

Travazol krem formunu vajinada kullanmak için öncelikle elinizin ve vajinanızı temiz olduğundan emin olun. Daha sonra vajinanın dışına sürün. Travazol krem vajina içine sürülmez. Yanlış uygulama Travazol krem vajinada yanma yapıyor şikayetlerini beraberinde getirecektir.

Travazol Kremi Kimler Kullanabilir?

Travazol Krem mantar, egzama, kırazıklık vb. etkili olduğu tüm rahatsızlıkların yaşandığı durumlarda kullanılabilir. Zaten ayrıntıları yazının Travazol krem ne işe yarar kısmında vermiştik. Ancak belirli yaştakilerin altındaki kişiler ve belirli rahatsızlıkları olan kişilerin tedavisinde dikkat edilmesi gerekmektedir. Dikkat edilmesi gerekilen durumları aşağıda madde madde görebilirsiniz.

 • Sistemik rahatsızlıkların ve yan etkilerinin artma riskleri sebebiyle çocuklarda Travazol Krem kullanılırken dikkat edilmelidir. Özellikle 4-5 yaş altı çocukların 3 haftadan fazla kullanılmaması tavsiye edilmemektedir. Çocuklara yalnızca belirli dozda ve belirlenen süreç içerisinde doktor onayı ve gözlemiyle uygulanmalıdır.
 • Travazol pişik kremi olarak kullanılması uygun değildir. Doktorunuza danışın.
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi organ yetmezliği olan kişilerde geniş yüzeylere uygulanması yan etkilere sebep olabilmektedir.
 • Tırnak batmasına travazol krem mantar oluşumu varsa kullanılabilir. Doktorunuza danışın.
 • Hamilelikte Travazol krem kullananlar bilmelidir ki Travazol gebelik kategorisi C’dir.
 • Uçuk, suçiçeği ve kızamık gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmamalıdır.
 • Glokom tedavisi görmüş veya gören kişiler bu konuda doktorlarını bilgilendirmelidir.
 • Mikonazol, ekonazol ve tiakonazol maddeleri içeren ilaç kullanan kişiler bu konuda doktorlarını bilgilendirmelidir.
 • Daha hassas bölgeler olan kasık bölgesi ve koltuk altı bölgesine uygulanırken dikkatli olunmalıdır.
 • Travazol krem yüze kullananlar göz temasından kaçınmalı ve dikkatli kullanmalıdır.
BENZER YAZILAR  Karaciğer Detoksu Nedir, Nasıl Yapılır?

Travazol Krem Yan Etkileri Nelerdir? 🤮

Travazol Kremin geniş bir alana uygulanması veya 4 haftayı aşan uzun süreli kullanımlarında bir takım yan etkiler oluşturabilir. İşte bu durumda Travazol krem ne işe yarar içeriğimizin en önemli kısmını oluşturur. Eğer etken maddeye veya yardımcı maddelere karşı alerjiniz varsa kullanımı hemen durdurup en yakın sağlık kuruluşuna başvurun. Travol krem kullanırken karşılaşabileceğiniz bazı yan etkiler aşağıdaki gibidir;

 • Bağışıklık sistemi bozuklukları yaşanmasına neden olabilir. Alerjik tepkiler oluşmasına sebep olabilir.
 • Deri ve deri altı bozukluklarına sebep olabilir. Kıl köklerinde iltihaplanma, aşırı kıllanma, deride yanma, deride kuruluk ve kızarıklık, iltihaplanma, deride renk değişikliği ve döküntü durumları görülebilir.
 • Hamilelerde ve emzirme dönemindeki kadınlarda uzun süre kullanılması durumunda bebeklerde böbrek üstü bezinde gerilemeye sebep olabilir.
 • Uzun süreli kullanımlarda deride incelmelere ve tahrişlere sebep olabilir.

Bunlar dışında herhangi bir yan etki olması durumunda bir doktora veya eczacıya danışılması tavsiye edilmektedir.

Travazol Krem Fiyatı Nedir? 💸

Deri rahatsızlıkları için kullanılan Travazol krem fiyat 21 Şubat’tan itibaren 42.02 TL’dir. Travazol fiyat yıl içinde değişiklik gösterebilir en doğru bilgiyi eczacınıza danışarak alabilirsiniz.

Travazol hakkında en çok sorulan sorulara geçmeden önce ciltte oluşan mantar hastalıkları üzerine Uz. Dr. Füsun Bilgin Karahallı’nın bilgi dolu youtube videosunu paylaşmak istiyorum.

YouTube video

Trvazol Krem Hakkında Sık Sorulan Sorular

 1. Travazol krem ne kadar sürede etki eder?

  Travazol krem etki süresi 1 veya 2 hafta gibi bir süredir.

 2. Travazol krem kortizonlu mu?

  Evet, Travazol Kremin temel amacı mantar tedavisidir. Ancak kızarıklık ve kaşıntı gibi deri rahatsızlıklarına da etki etmesini ve tedavi etmesini sağlayan kortizon içeriğine de sahiptir.

 3. Travazol krem ne sıklıkla kullanılır?

  Genelde günde 2 kere uygulanması ve 2 hafta kullanılması tavsiye edilmektedir. Ancak Travazol Krem doktorların tavsiye ettiği sıklıkta ve dozda uygulanmalıdır.

 4. Travazol kremin yan etkileri nelerdir?

  Travazol Krem yanlış kullanılması durumunda derideki rahatsızlığı tedavi etmek yerine daha kötü etkileyebilir. Bu sebeple bir doktordan ve bir eczacıdan tavsiye alarak kullanılması büyük önem taşımaktadır.

 5. Travazol Krem yüze sürülür mü?

  Yüzde deri rahatsızlığının olduğu bölgeye dikkatli bir şekilde uygulanabilir. Ancak krem uygulanırken göz çevresine ve göze bulaştırmamaya özen gösterilmelidir.

 6. Travazol Krem genital kaşıntıya iyi gelir mi?

  Travazol Krem içeriğindeki diflukortolon valerat maddesi ile kaşıntı, yanma ve kızarıklık durumlarında tedavi için kullanılabilecektir.

 7. Travazol Krem pişik kremi için kullanılır mı?

  Travazol Krem mantar ve iltihap için kullanılan bir kremdir. Pişik asıl kullanım amaçlarından değildir. Bu amaç için kullanımı düşünülüyorsa önce doktor tavsiyesi alınması tavsiye edilmektedir.

 8. Travazol Krem kaşıntı yapar mı?

  Travazol Krem seyrek olarak uygulama sonrasında bazı kişilerde kaşıntı ve yanma hislerine sebep olabilir.

 9. Travazol krem ayak mantarına iyi gelir mi?

  Evet. Travazol Krem mantar için kullanılan bir kremdir.

 10. Travazol krem vajina içine sürülür mü?

  Hayır. Travazol kremin vajina içine uygulanması uygun değildir.

 11. Travazol uçuğa iyi gelir mi?

  Hayır. Uçuk tedavisi gibi viral kaynaklı hastalıkalrda kullanılmaz.

 12. Travazol egzamaya iyi gelir mi?

  Evet. İçeriğinde kortizon bulunduğu için egzama tedavisinde kullanılabilir.

Travazol krem ne işe yarar içeriğimiz sadece bilgi verme amacı taşımaktadır. Bu yazının içeriği oluşturulurken Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nun web sitesinde yer alan Travazol Krem prospektüs bilgisi kaynak olarak alınmıştır.

titck
travazol-krem-ne-ise-yarar-2
travazol krem

Travazol Krem İle Benzer Etkileri Olan İlaçlar

Travazol Krem kısa sürede etki etmesi ve tedavi sürecindeki etkinliği ile hekimler tarafından çok yazılan bir ilaçtır. Bu sebeple Travazol krem ne işe yarar içeriğimize konu olmuştur. Ancak gelişen teknoloji ile ilaç sektörü yeni araştırmalar yapmaya devam etmektedir ve yeni tedaviler ile ilaçlar da geliştirilmektedir.

Mantar gibi deri rahatsızlıkları olan insanlar için tedavi yolu seçerken farklı seçenekler de bulunmaktadır. Bunlar arasında krem, sprey, toz, tablet veya Travazol krem muadili olarak kullanılabilenler de vardır. Travazol deri kremi ile benzer fayda sağlayan ilaçları aşağıdaki tabloda görebilirsiniz;

İzokonazol Nitrat Ve Diflukortolon Valerat İçerikli Olanlar:Albacort, Fuggy, Fugisid, Fungoid, İzocort, Travocort, İzovef, Mantazol, Oly Plus, Tevoral, Tinagen, Tiozone, Tracovol, Troderm
Sertakonozol Nitrat İçerikli Olanlar:Zalain
Ketokonazol İçerikli Olanlar:Fungoral, Ketoderm, Ketoral, Konazol, Nizoral
Klotrimazol İçerikli Olanlar:Canesten, Gyno-Canesten, İmazol
Oksikonazol İçerikli Olanlar:Oceral, Oxezole, Zolexol

Travazol krem ne işe yarar içeriğimiz umarım sizlere faydalı olmuştur. Daha fazla bilgi almak için lütfen yorum kısmını kullanın. Travazol Krem kullanıcı yorumlarını merak edenler için ise ekşi sözlük sitesi güzel bir kaynak olacaktır.

Merhaba Ben Kübra.. Eczane hizmetleri bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yazarın Profili

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir