Kan Sulandırıcı İlaçlar

Kan Sulandırıcı İlaçlar
Kan Sulandırıcı İlaçlar
0

Kan Sulandırıcı İlaçlar genellikle kalp rahatsızlıkları sonucu ameliyat olmuş insanlarda veya yoğun kan miktarına sahip olan kişilerde kullanılmaktadır. Bu ilaçların kullanılmaması halinde kan miktarının yoğun olması kalbi zorlayacak ve kalp krizi riskine neden olacaktır. Ancak kan sulandırıcı kullanan kişilerin ciddi kanamalı bir yaraya sahip olmaması gerekmektedir aksi halde kanama uzun süre durdurulamayacak kan kaybından ölme ile sonuçlanacaktır.

Kan Sulandırıcı İlaç İsimleri

Kan sulandırıcı ilaç isimleri üretici firmaya göre birçok farklı çeşitte yer almaktadır. Doktorlar tarafından en sık kullanılan kan sulandırıcı ilaçlar şöyle sıralanabilir;

kan-sulandirici-ilaclar
kan sulandırıcı i̇laçlar
  • Pradaxa, 
  • Eliquis, 
  • Lixiana 
  •  Xarelto,
  • Coumadin,
  • Plavix,
  • karum,
  • pingel

Bu ilaçlar önemli bir durum için kullanılmış olmaları sebebiyle doktor önerisi dışında kullanılmaması gerekmektedir. Aynı zamanda herhangi bir ameliyat geçirilmesi durumunda en az bir hafta önceden ilacın kullanımına ara verilmesi gerekmektedir. Aksi halde ciddi bir kan kaybı meydana gelecektir.

Kan Sulandırıcı İlaçların Yan Etkileri Nelerdir?

Kan sulandırıcı ilaçlar düzenli kullanılmadığında veya fazla dozda alındığında bazı yan etkilere neden olabilmektedir. Kan sulandırıcı ilaçların yan etkileri arasında en sık karşılaşılan böbrek rahatsızlıklarının görülmesidir. Aynı zamanda vücudun herhangi bir yerinde kanama olması durumunda kanamanın durdurulması gibi bir durum söz konusu olabilmektedir.

BENZER YAZILAR  Kudret Narının Faydaları

Bu belirtilerden biri veya birkaçı ile karşılaşılması durumunda ilacın kullanımına ara verilerek doğrudan uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. Aksi halde istenmeyen birçok olumsuz durum ortaya çıkabilmektedir.

Özellikle kanama riskini azaltmak için delici ve kesici aletlerden uzak durulması düşmemeye dikkat edilmesi ve yaralanmaya özen gösterilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda ağrı kesiciler ve fazla miktarda alkol alımı da birtakım kanamalara neden olabileceği için mümkün olduğunca az veya hiç kullanılmamalıdır var.

kan-sulandirici-ilaclar-1
kan sulandırıcı i̇laçlar

Kan sulandırıcı ilaçlar nasıl kullanılmalıdır?

Kan sulandırıcı ilaçların kullanımı oldukça önemlidir herhangi bir kalp rahatsızlığı geçirmiş kişiler kalp ameliyatı veya anjio oldularsa sürekli olarak kan sulandırıcı kullanmaları gerekmektedir aksi halde beyne veya kalbe kan pıhtısı atıp felç kalma veya ölme riskiyle karşı karşıya kalabilmektedirler. Bu durumda kan sulandırıcı yarın mümkün olduğunca her gün aynı saatte kullanılması ve düzenli olarak kullanılması önemlidir. Kan sulandırıcıları herhangi bir ameliyat geçmeyecekseniz bırakmamanız gerekmektedir bu ilaçlar kişilerin ömrünün sonuna kadar kullanması gereken ilaçlar grubunda yer almaktadırlar. Kan sulandırıcı ilaçların nasıl ve ne kadar kullanılacağı doktorun tavsiyesi üzerine belirlenmektedir. Bu tavsiyenin dışına çıkılmaması oldukça önemlidir aksi halde istenmeyen birçok yan etkiye neden olacağı için kişinin hayat kalitesi ciddi oranda düşecektir.

Yazar Hakkında

Merhaba Ben Gamze.. Sakarya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik bölümü mezunuyum. Edindiğim akademik bilgiler ve sektör tecrübemin ışığında sizlere en yeni ve en doğru bilgileri ulaştırmaya çalışıyorum.

Yorum Yap